סגור

אמא לא תמיד צודקת: ארבעה שיקולים שבאמת כדאי שתעשה כשאתה בוחר לימודים

זהו, סיימת צבא ואתה אובד עצות מול עלון של אוניברסיטה או מכללה. אז מה באמת אתה צריך לקחת בחשבון כשאתה מחליט מה ללמוד? רמז: לא את הצעקות של אימא שלך "אבל רציתי שתהיה רופא!"  

  • נועה ברקוביץ

  • 7539

  • 4 דקות

טוב, הגיע הזמן הזה וכולם אומרים לך שאתה צריך להיות אדם מבוגר. אתה יודע, כזה שלוקח תרמיל ולפ טופ וצועד עם סנטר מורם בדרך לפקולטה. הבעיה היא, שאתה עוד תקוע בשלב שאתה מחכה שאמא תשלח אותך לבית הספר עם פרוסה של שוקולד וילקוט הפיקאצ'ו שלך.

 

בעיה.

 

בדיוק כדי לצלוח את המעבר מילד לסטודנט, אנחנו כאן כדי לסייע לך להתחיל את הקריירה. הנה ארבעה כללים להחלטה נכונה על מקצוע הלימודים שלך. שים לב, מרקר איפה שצריך, ואל תיקח החלטה זו בקלות. חוקים אלו נכתבו בדם, ועל מי אנחנו עובדים - בעיקר בדיו של עט.

הצעקות של אימא שלך "אבל רציתי שתהיה רופא!"

Shutterstock

 

# כלל מס' 1 - הכר את עצמך
הרבה אנשים ניגשים להחלטת הלימודים עם המחשבה הפילוסופית - "אז מי אני רוצה להיות בעולם?" ומדמיינים עצמם כרופא כירורגי עם חלוק בהיר ולב פועם בכף ידם. העובדה שהם מתעלפים אם הם מקבלים חתך מדף נייר בכלל לא מטרידה אותם בשלב זה.

מה זה אומר? שכדאי שתבסס את ההחלטה של מי אתה רוצה להיות, על סמך הדברים שהופכים אותך למי שאתה. אין שום בעיה עם הרצון לכבוש את העולם, אבל כדאי לך גם להתחבר למציאות, ובעיקר - למי שאתה. אין יחצ"ן מסיבות כמוך? אולי כדאי שתלך ללמוד שיווק? את מחוברת למחשב 24 שעות ביממה ומפצחת משוואות מתמטיות כמו גרעינים? אולי כדאי לך לנסות מדעי המחשב?

 

הדרך מספר אחת להצטיין בתחום היא לעשות את מה שאתה אוהב כל בוקר. כן כן, קראת נכון - את הדבר שאתה אוהב! נסה לחשוב עם עצמך מה הדברים שאתה נהנה לעשות וטוב בהם, ומשם תחשוב איזו קריירה יכולה להיבנות מהכלים האלה.

 

# כלל מס' 2 - התכונן לריצת מרתון, לא ספרינט

הרבה אנשים מתחילים את הלימודים בפקולטה עם רעל בעיניים ואצבע קלה על המקלדת. כל סיכום שלהם ממורקר למוות, כל גיהוק שחמק מפיו של המרצה גורם להם לצרוח כמו בהמות בכיתה :"מה הוא אמר, מה הוא אמר עכשיו?!" ובעיקר- הם פותחים במלחמות עולם אם לא הסכמת לחלוק איתם את מחברת הבחינה שלך.

 

נראה שבסופו של דבר, אלו שעפים על עצמם במהלך הלימודים, מוצאים את עצמם עם הלשון בחוץ עד שהם מגיעים לשוק העבודה.


חשוב שתזכור, הלימודים הם אמנם צעד חשוב, אבל הם לבדם לא יקבעו מה תעשה עם עצמך בחיים. לדוגמה, אם אתה שואף להיות עורך דין, כדאי שתזכור שלאחר הלימודים תצטרך לעשות עוד שנת התמחות, ואז ללמוד כמו תוכי חודשיים לקראת בחינות הלשכה. תאמין לנו, תצטרך לא מעט אנרגיה בשביל זה.

 

אז מה השורה התחתונה? כשאתה מתלבט בין כמה אופציות, נסה להבין לעומק מה התחנות הדרושות כדי להגיע מהלימודים לשוק העבודה. אם יש כמה שלבים בדרך, אתה תהיה המצטיין האמיתי של הכיתה אם תדע לחלק את האנרגיה שלך נכון ולא תתפלץ מכל ציון רע בבוחן חסר חשיבות. זכור תמיד את התמונה הגדולה, חביבי.  


# כלל מס' 3 - תעשה שיעורי בית
זה בסדר אם חתכת משיעורי מתמטיקה, ולא תמיד הגשת עבודות בהיסטוריה. אבל היי, יש דברים שבהם אם לא תעשה שיעורי בית - באמת תיכשל בחיים.

 

אל תיתן לעצמך להפוך לאחד מהאנשים המדוכאים שסיימו עכשיו שלוש שנות לימודים מבלי לדעת מה הם הולכים לעשות עם התואר שלהם הלאה. לא מעט סטודנטים היו בוחרים ללמוד תואר אחר לחלוטין אם הם היו יודעים מה באמת מצפה להם בסיומו: סטודנטים לפסיכולוגיה לא בדיוק יכולים לטפל באף אחד בסוף תואר ראשון, בחוג לקולנוע ייקח זמן עד שמישהו יקטוף אוסקר, ובחוג לפילוסופיה... טוב, להם לא באמת היו ציפיות גדולות מחיי הקריירה.

 

לפני שאתה נרשם למקצוע שקורץ לך, תוודא שיהיה לך מה לעשות איתו בסוף המסלול, מלבד למסגר ולתלות אותו בבית של ההורים. החלטת על משהו טכנולוגי? וודא באיזה חוג יש הכי הרבה דרישה לבוגרים, וכמה באמת צפוי להרוויח בוגר של התחום. רוצה להיות הנדסאי בניין? תלמד להכיר לעומק את ההבדל בינו ובין מהנדס.

 

תגלוש באינטרנט, תפגוש בעלי מקצוע, תסתכל בפורומים ותתייעץ עם מומחי לימודים. אם יש משהו שבאמת ישתלם לך לחקור לעומק, זה מה התעודה עליה אתה עתיד לעבוד כל כך קשה- תיתן לך בסופו של יום.

 

#כלל מס' 4 - אמא תמיד צודקת! (חוץ ממתי שזה מגיע ללימודים)

בואו נבהיר משהו על ההתחלה: אין על אמא בכל העולם, סבבה? אבל עם כל הכבוד אליה, היא לא בדיוק יועצת לימודים, וקשה לה לראות אותך ואת המצב בשוק באופן אובייקטיבי.


אז נכון, היא תאהב אותך בכל מצב, במיוחד אם תהפוך לעורך דין או רופא,  אבל מבחינתה אתה גאון הדור וכל דרך שתבחר פתוחה לחלוטין לפניך עם אחלה תנאים ומשכורת. ובכן, הלוואי ושוק העבודה היה כזה מותק כמו אמא שלך. הוא לא.

 

במהלך כל ההתלבטות מה ללמוד, תמצא את עצמך שומע עצות מכל אדם: אבא רוצה שתהיה רואה חשבון כמוהו, אמא חושבת שאתה מנתח מוח מגיל ארבע, האחים צוחקים עליך שאתה לא הולך להיי טק, והכלב מתבאס עליך שאתה לא מתכוון להוציא אותו כשיהיו לך שיעורי חלון  (תכלס, הוא מכיר אותך, יא חתיכת כפוי טובה).

 

ובכן, אחד הדברים הכי חשובים שתלמד לקראת התואר, ובהחלט בכל החיים, היא ללמוד לקבל עצות. אין שום בעיה להקשיב מה לכל אחד יש לומר, אבל ההחלטה הסופית תמיד חייבת להיות שלך. קח אחריות על החיים שלך- צמצם את תחומי הלימוד שמעניינים אותך והשווה ביניהם: מה המוסד הכי טוב, איפה אוכל לקבל שכר ותנאים טובים יותר, מה לא ישחק אותי, וכו'.

 

בתכלס? אין אדם שמכיר אותך יותר טוב מאשר אתה את עצמך.

 

#זה_רק_בידיים_שלך

עדיין מבולבל כדאי שתדבר עם יועץ לימודים!
עדיין מבולבל כדאי שתדבר עם יועץ לימודים!
עדיין מבולבל?כדאי שתדבר עם יועץ לימודים!

השאר פרטים ויועץ לימודים יחזור אלייך בחינם

עוד כתבות שעשויות לעניין אותך

תמונות של חרשנים שיפילו אתכם מצחוק

חושבים שאתם לומדים יותר מדי? חכו שתראו את האנשים האלה, שלומדים בכל מקום ובכל סיטואציה אפשרית

כתבה המלאה >
אמא לא תמיד צודקת: ארבעה שיקולים שבאמת כדאי שתעשה כשאתה בוחר לימודים

זהו, סיימת צבא ואתה אובד עצות מול עלון של אוניברסיטה או מכללה. אז מה באמת אתה צריך לקחת בחשבון כשאתה מחליט מה ללמוד? רמז: לא את הצעקות של אימא שלך...

כתבה המלאה >
7 האפליקציות שכל סטודנט חייב בסמארטפון

כי כולנו יודעים שבאיזשהו שלב הפרעת הקשב שלך תצא לשחק והשיעור הזה ישעמם לך את הצורה. אבל היי, מי אמר שאי אפשר לנצל את הזמן המת לדברים פרודוקטיביים כ...

כתבה המלאה >
מתלבט? לא מוצא את עצמך? כדאי שתדבר עם יועץ לימודים

השאר פרטים ויועץ לימודים יחזור אליך בחינם

הכל פתוח

הימים הפתוחים הקרובים

ספריית המקצועות

אלף... סטופ! כל המקצועות במקום אחד

מהנדס חומרה

אומרים שאלוהים נמצא בפרטים הקטנים ועם זה יסכים... לסקירה >

ייעוץ חינוכי

אוהבים להקשיב? רוצים לסייע לילדים ובני נוער להת... לסקירה >

הנדסאי קירור ומיזוג אוויר

מחפש קריירה קולית לגמרי? הגיע הזמן שתשקול להיות... לסקירה >

אנימטור

אם בא לך שדמויות מצוירות וגיבורי על ילוו את יום... לסקירה >

שירות לקוחות

ההורים שלך נוזפים בך שאתה כל היום בטלפון? ובכן,... לסקירה >

מעצב אופנה

אם אופנה וסטיילינג זורמים לך בדם, ואתה מרגיש שי... לסקירה >

רוצה שנחזור אליך? השאירו פרטים

התקשרו עכשיו:
09-9508989