סגור

אוניברסיטת בן גוריון בנגב

השאר פרטים ויועץ מטעם מוסד הלימודים יחזור אליך בהקדם
אוניברסיטת בן גוריון בנגב

 

​אוניברסיטת בן-גוריון בנגב - זו הד​רך שלך להיות במרכז

 

 

​כולם אומרים שחשוב להיות במרכז. החוכמה היא, לדעת לזהות היכן הוא נמצא.

 
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב מגשימה את חזונו של ראש הממשלה הראשון של ישראל דוד בן-גוריון אשר הבין שבכוחו של מוסד אקדמי לשנות את פני האזור. מאז הקמתה ועד היום, האוניברסיטה נמצאת במוקד השינוי והתנופה של הנגב ומדינת ישראל.
חברות בינלאומיות מובילות, גופים ציבוריים, תעשיית ההיי-טק ומרכזי מחקר ראשיים כבר זיהו שאוניברסיטת בן-גוריון בנגב ממוקמת במרכז הידע, החדשנות והקידמה בתחומים רבים, ולכן הם מתחברים לאוניברסיטה במגוון מיזמים ופרויקטים משותפים.
 
בואו להיות במרכז העשייה המחקרית, המדעית, הטכנולוגית, הסביבתית והחברתית, שפועלת כל העת למען עתיד טוב יותר.
 
המחויבות למעורבות חברתית, לקהילה ולשיפור איכות הס​ביבה מייחדת את האוניברסיטה, והסטודנטים שלנו מעורבים במיוחד בסביבה בה הם חיים, לומדים ועובדים.
 
 

כמה עובדות שחשוב לדעת על אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

 
באוניברסיטה כ- 20,000 סטודנטים וכ-4,000 חברי סגל בפקולטות למדעי ההנדסה; מדעי הבריאות; מדעי הטבע; מדעי הרוח והחברה ע"ש פנחס ספיר; ניהול ע"ש גילפורד גלייזר; בית-הספר לרפואה ע"ש ג'ויס וארווינג גולדמן; בית-הספר ללימודי מחקר מתקדמים ע"ש קרייטמן; ובית-הספר הבינלאומי ללימודי מדבר ע"ש אלברט כץ.  130,000 בוגרי האוניברסיטה ממלאים תפקידים חשובים בתחומי המחקר והפיתוח, התעשייה, הבריאות, הכלכלה, החברה, התרבות והחינוך בישראל.
באוניברסיטה מכוני מחקר לאומיים ורב-תחומיים: המכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב; המכון הלאומי לאנרגיית השמש; מכון אילזה כץ למדע וטכנולוגיה בתחום הננומטרי; המכונים לחקר המדבר על-שם יעקב בלאושטיין; מכון בן-גוריון לחקר ישראל, הציונות ומורשת בן-גוריון; ומכון הקשרים לחקר הספרות והתרבות היהודית והישראלית.
לאוניברסיטה שלושה קמפוסים מרכזיים: קריית האוניברסיטה ע"ש משפחת מרקוס בבאר-שבע, המתפרס על כ-250 דונם וכ-170 אלף מ"ר בנויים; קמפוס למחקר בשדה בוקר וקמפוס באילת המתפרס על כ-50 דונם.
 
 

​האוניברסיטה במספרים: דירוגים עולמיים

 

אוניברסיטת בן-גוריון בנגב נמנית עם מוסדות המחקר והלימוד הטובים בעולם​ והדירוגים העולמיים של האוניברסיטה מראים זאת בבירור.
 
 

5 סיבות למה כדאי ללמוד באוניברסיטת בן-גוריון בנגב

 
​​#1 ההיש​גים המרשימים
 
ההישגים יוצאי הדופן ופורצי הדרך של חוקרי האוניברסיטה ושל הסטודנטים והבוגרים שלנו בלימודים וגם בשוק העבודה, הם תוצאה גם של תשתיות המחקר וההוראה המתקדמות ותנאי הלימוד המעולים, אך בעיקר של הדרך המיוחדת בה לומדים, חיים ופועלים באוניברסיטת בן-גוריון. האווירה הפתוחה והידידותית המאפיינת את האוניברסיטה, יחד עם המחויבות למצוינות אקדמית ולמעורבות חברתית, מעודדת את החוקרים והסטודנטים כאן לפעול ביצירתיות ובחופשיות לקידום המדע, התרבות והחברה ולפריצת גבולות במחקר.
 
​​#2 הבוגרים שלנו מבוקשים בשוק העבודה
 
בוגרי האוניברסיטה משתלבים ומובילים בכל תחומי העשייה בישראל ובחו"ל, וחלקם ממשיכים לתארים מתקדמים באוניברסיטאות הטובות בעולם. ישנם מעסיקים הדורשים בוגרים של אוניברסיטת בן-גוריון בלבד! הדרישה נובעת מהיכרות המעסיקים עם היכולות האיכותיות והמקצועיות שמביאים עמם בוגרי האוניברסיטה לכל תחומי המשק.
 
#3 האוניברסיטה במרכז הידע ובמרכז תחומי המחקר והפיתוח של מדינת ישראל
 
הממשלה הכריזה לאחרונה על כוונתה להפוך את באר שבע לבירת הסייבר של ישראל, מהלך הכולל העברת יחידות מודיעין ותקשוב נבחרות של צה"ל לאזור. במסגרת התהליך הוקם מרכז Cyber-Spark, מרחב החדשנות הלאומי בתחום הסייבר המבקש למנף את יכולות המחקר המוכחות של אוניברסיטת בן-גוריון בתחום. בנוסף, מקדמת האוניברסיטה שיתוף פעולה הדוק ופרוייקטים יחודיים וחדשניים עם חברות היי-טק מובילות מכל רחבי הארץ ומפארק ההיי-טק של באר שבע בפרט: DB Motion, EMC2, Elbit, Lockheed-Martin, Deutche-Telekom, RSA, Ness Technologies, Oracle, Google ועוד!
 
#4 מעורבות קהילתית וחברתית ענפה
 
 ​עוד מראשיתה אוניברסיטת בן-גוריון בנגב מעורבת בעשייה קהילתית ומחויבת לשינוי חברתי מתוך תפיסה כי מחקר וחינוך הולכים יחד ביד. חברי הסגל והסטודנטים שלנו לוקחים חלק בתוכניות חדשניות ליזמות חברתית המבקשות להעצים אוכלוסיות מוחלשות תוך העשרת חייהם של כלל המעורבים. הפעילות החברתית בקמפוסים השונים מתפרשת על מגוון תחומים: הנגשת חינוך ידע, סיוע לאוכלוסיות נזקקות, פעילות למען איכות הסביבה, עידוד מעורבות פוליטית ועוד.
 
​#5 חיי החברה ותרבות הפנאי בקמפוס
 
​אוניברסיטת בן-גוריון היא הקמפוס התוסס, החברתי, הפלורליסטי והפעיל ביותר בארץ, ברמה שרק קמפוסים בחו"ל מגיעים אליה. כל אלו מסייעים לסטודנטים שלנו להצטיין, להתמקד בלימודים וגם ליהנות מהתקופה המשמעותית הזו בחייהם.
 
 

​​הנה​ עוד כמה סיבות מדוע אוניברסיטת בן-גוריון בנגב היא בחירה מצוינת:

 
​​​עדכניות ודינאמיות - האוניברסיטה הצומחת ביותר בישראל (בתחומים רבים)
אפשרויות שילוב ייחודיות של תחומי לימוד - מדעי הטבע עם מדעי הרוח, הנדסה ועוד
פרסי כניסה ומלגות דיור למועמדים מצטיינים, פרסים ומלגות למצטיינים בלימודים
מלגות או דיור חינם עם פעילות חברתית מספקת ומאתגרת למען קהילת הנגב ביחידה למעורבות חברתית
היחידה להכוון תעסוקתי ואפשרות לשילוב עבודה באוניברסיטה בזמן הלימודים
תחנת רכבת בצמוד לקמפוס - תחנת באר-שבע צפון האוניברסיטה
 
 
 
האשטאגים קשורים #הנדסה#מנהל עסקים#מלנואות#מדעי ההתנהגות#תואר ראשון#תואר שני#מכינה קדם אקדמית#מכינות#ניהול#רפואה#ראיית חשבון#אקדמיה#מנהלת שיווק#שיווק ופרסום#שיווק# לימודים#תקשורת#תקשורת שיווקית#תקשורת וניהול#תקציבאי#תקציבאית#תקציבאות#רופא#רפואת שיניים#רופא #רופאת שיניים#רופאה#מינהל עסקים#מדעי הרוח#סוציולוג#סוציולוגיה#פוליטיקה#ממשל#פוליטיקה וממשל#עבודה סוציאלית#עובדים סוציאליים#עובדת סוציאלית#לימודי קרימינולוגיה#תרגום#לימודי תרגום#ספרות#היסטוריה#היסטוריה של המזרח התיכון#עבודה בתקשורת#מחשבים#פיתוח תוכנה#תכנות#אשת מרקום#איש מרקום#מרקום#מתמטיקה#אנליסט#אנליסטית#כלכלה וחשבונאות#כלכלנית#יחסי ציבור#מורה #מורה לתיכון#מחנך#מחנכת#הוראה#חינוך#ניתוח מערכות#חשבות שכר#חשבת שכר#שכר#חשבונאות#דוברות#פקידת בנק#פקיד בנק#סטודנטים#ייצור#תואר ראשון בלימודים רב תחומיים#רב תחומי#מכירות#מנהלת מכירות#יחסים בינלאומיים#יחסים בין-לאומיים#תרבות#פיזיותרפיסט#פיזיותרפיסטית#פיזיותרפיה#פשעים#מכונות#מנהלים#כלכלה וניהול#סייבר#אומנויות#אומנות#קריירה#תואר ראשון במדעי המדינה#ביולוגיה#תואר שני במדעי המדינה#תואר שני במנהל עסקים#מקצועות חופשיים
מסלולי הלימוד

אוניברסיטת בן גוריון בנגב

תולדות האמנות, אמנות חזותית ויצירה

 

במחלקה לאמנויות - הלימוד הוא אמנות והאמנות היא דרך חיים                

 
המחלקה לאמנויות באוניברסיטת בן-גוריון היא מחלקה צעירה ודינאמית, המציעה תפיסה החורגת במידה רבה מן אלה המקובלות לגבי מחלקות לאמנות. דבר זה מתבטא בהתייחסות נרחבת לנושאי תרבות ויזואלית, תפיסות בן-תחומיות ובין-תרבותיות, ודגש מיוחד על נושאים המציעים יישומים שיש בהם משום התמודדות ישירה עם ה"מציאות" האמנותית המתקיימת בסביבה התרבותית המודרנית, בהקשר של אמנות עכשווית בכלל ואמנות ישראלית בפרט. 
 

המחלקה כוללת פעילות אקדמית בשלושה תחומים:

תולדות האמנות
תולדות האמנות ותרבות חזותית
אמנות יצירה
תכנית הלימודים בתולדות האמנות, כוללת לצד הגישה ההיסטורית לניתוח יצירות, גישות נוספות העוסקות בשפה ויזואלית, תיאוריה וביקורת.
 
נושאי ההתמחות במחלקה: אמנות ימי הביניים, רנסאנס, בארוק ורוקוקו וכן אמנות המאה ה-19 ואמנות מודרנית.
 
חדש! מסלול יחודי לתואר ראשון בתולדות האמנות ותרבות חזותית - תכנית משולבת עם לימודי יצירה
 
בעולם האמנות העכשווי יש נקודות השקה רבות בין התחום העיוני לבין הפעילות היוצרת.
התכנית המשולבת שמה דגש על התנסות בתהליך היצירתי במקביל ללימודים העיוניים, מתוך מטרה לאפשר לסטודנטים המעוניינים לפנות בהמשך למקצועות ההוראה, האוצרות והביקורת פרספקטיבה כוללת ומגע פעיל עם "השטח".
 
בוגרי התכנית מקבלים הכשרה רחבה ומרבית על שלושת התחומים העיקרים של האמנות:
תולדות האמנות ותיאוריה - ההסתכלות באמנות וחקר האמנות
יצירת אמנות
הצגת האמנות (כולל לימודי אוצרות)
 

בין הקורסים במסלול המשולב עם יצירה:

רישום / ציור
הצילום כשפה וכשפה אישית
תקשורת חזותית, איור והומור גרפי
רישום / ציור פיגורטיבי מתקדם 
 
 

ארכיאולוגיה

 

לגלות עולמות ותרבויות רחוקות

מטרת לימודי הארכיאולוגיה היא להקנות לתלמידים ידע מקיף בתרבויות המזרח הקדום בכלל וארץ ישראל בפרט ולהכשירם לעבודה ארכיאולוגית בשדה, במוזיאונים ובמחקר מדעי. 
 
בוגרי המגמה בשנים האחרונות השתלבו עם סיום לימודיהם בעבודה ברשות העתיקות, רשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים, מוזיאונים, חברות לארכיאולוגיה, תפקידי ייעוץ והדרכה בגופים שונים וכן במוסדות מחקר בארץ ובעולם.
אחד המאפיינים הבולטים של תכנית הלימודים במגמת ארכיאולוגיה היא השילוב המרתק של כיתה ושטח - מאפיין המקנה למקצוע הארכיאולוגיה את טעמו הייחודי. פעילות השטח העשירה כוללת סיורים וסקרים במהלך שנת הלימודים, וחפירה לימודית בסיומה. למחלקתנו מוניטין בינלאומי ובנוסף לפעילות המדעית הענפה, קיימים במחלקה תחומי לימוד יחודיים. 
 

בין תחומי הלימוד:  

 פרהיסטוריה  
 הארכיאולוגיה של ארץ ישראל ושכנותיה בתקופה המקראית, הקלאסית והביזנטית.
 
 
 

ביולוגיה-פסיכולוגיה (.B.Sc)

 

לימודים בתחום מדעי המוח וההתנהגות במסלול משולב וייחודי               

 
אם אתם שואפים ללמוד את תחום מדעי המוח - תחום המתפתח במהירות ומציג שיעורי צמיחה מרשימים בארץ ובעולם - זה המקום.
 
חקר המוח וההתנהגות מהווה אחד מהאתגרים העיקריים של האנושות בדורנו.​
התנהגות היא המוצר הסופי בשרשרת סבוכה של תהליכים ביולוגיים וסביבתיים, שתחילתם ברמת הגן והחלבון, וסופם בתפקודו של האורגניזם השלם. במובן זה, שני התחומים תלויים זה בזה וקשורים קשר הדוק.  
 
לימודי ביולוגיה מאפשרים לפסיכולוגים לחקור היבטים מולקולאריים ופיסיולוגיים של התנהגויות שונות, כגון: זיכרון, מצבי לחץ וחשיבה. מאידך, לימודי פסיכולוגיה מספקים לביולוגים כלים ושיטות מחקר נוספות לחקור השפעות התנהגותיות של גנים, תרופות ותהליכים ביולוגיים טבעיים (כגון: הזדקנות, שינויים הורמונאליים וסביבתיים). 
 
מטרת התוכנית היא לשלב בין שתי הדיסציפלינות כדי לאפשר לעוסקים בהיבטים השונים של ההתנהגות והבסיס הביולוגי שלה מבט מעמיק ורחב על מגוון התופעות הקשורות בה. 
התוכנית משותפת למחלקות מדעי החיים מהפקולטה למדעי הטבע והמחלקה לפסיכולוגיה מהפקולטה למדעי הרוח והחברה.
 
התואר שיוענק לבוגרי התוכנית הוא.B.Sc בביולוגיה-פסיכולוגיה.
​​בוגרי התכנית יכולים להמשיך ללימודי תואר שני הן בפסיכולוגיה (כולל פסיכולוגיה קלינית) והן בביולוגיה (מדעי החיים)​*
בוגרי ביולוגיה-פסיכולוגיה מבוקשים במיוחד בתעשיות הפארמה והביוטכנולוגיה ובענפי תעשיה נוספים.
הקבלה לתוכנית תהיה על פי החלטת ועדת הקבלה של שתי המחלקות (פסיכולוגיה ומדעי החיים).
 
 
 

לימודי בלשנות

 

לחקור את השפה האנושית ולרכוש כלים מתקדמים בתחום                       

 ​
הבלשנות היא חקר השפה האנושית, ובמרכזה התכונות המשותפות לכל השפות, וההבדלים האינדיבידואליים בין שפה לשפה. בלשנים חוקרים את העקרונות והתהליכים הקובעים את מבנה השפות האנושיות ואת הבסיס הפסיכולוגי להם. 
 
תחומי הליבה של הבלשנות כוללים פונולוגיה (צלילי השפה), מורפולוגיה (המבנה הפנימי של מלים), תחביר (המבנה הפנימי של משפטים) וסמנטיקה (משמעות המלים והמשפטים). בנוסף לתחומים בסיסיים אלה, התכנית לבלשנות באוניברסיטת בן-גוריון מציעה קורסים במבנה הלקסיקון, מבני מידע, רכישת שפה, פסיכו-בלשנות, עיבוד שפה, בלשנות חישובית וייצוג השפה במוח.
 
 
אנו ממליצים לסטודנטים לשלב בלשנות עם תחומים אחרים במדעי החברה או הטבע הקשורים למדעים הקוגניטיביים, ולכן מציעים תנאי קבלה מיוחדים למבקשים להתקבל לצירופים עם בלשנות ופסיכולוגיה או בלשנות ומדעי המחשב​.
 
אחד מהיתרונות המיוחדים של לימודי הבלשנות באוניברסיטת בן-גוריון הוא שהקורסים מועברים באנגלית, כך שלסטודנטים שלנו ניתנת ההזדמנות לשפר את יכולות האנגלית שלהם ולהכין עצמם למגוון משרות בהן שליטה באנגלית היא חיונית, כמו הוראת אנגלית, כתיבה טכנית או יחסים בין לאומיים.
 
בוגרי התכנית מתאימים במיוחד למשרות בהיי-טק המבוססות על עיבוד שפה, כמו תרגום ממוחשב או חיפוש חכם באינטרנט.
 
תואר ראשון בבלשנות גם פותח את הדלת ללימודי תארים מתקדמים, באוניברסיטה שלנו או באוניברסיטאות אחרות, בארץ או בחו"ל, וקריירה אקדמית בתחום.
 
 
 

גאוגרפיה ופיתוח סביבתי

 

 

לגלות ולחקור את החיבור בין האדם לסביבה                                             

 
במחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי ייפתחו לפניכם כל המרחבים בתוכנית לימודים מעשית וייחודית, במחלקה עם מחקר ענף ומוניטין בינלאומי, מעבדות מתקדמות ואפשרויות תעסוק​ה מגוונות.
הגיאוגרפיה עוסקת במיקום תופעות פיזיות ואנושיות, בפיזורן במרחב וביחסי הגומלין שביניהן. הגיאוגרפיה עוסקת בזיהוי, בתיאור, בסיווג, במדידה, במיפוי ובניתוח תופעות אלו בצורה שיטתית וניסויית, תוך הדגשת הקשרים המורכבים בין אדם לסביבתו. 
במחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטת בן-גוריון תוכלו ללמוד על כל אלה תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות כצילום לווייני וחישה מרחוק, תכנון אורבני, מערכות מידע גיאוגרפיות GIS וכל זאת מתוך גישה הומניסטית וחשיבה מעמיקה.
 
הלימודים במחלקה מלווים בסיורי שטח ובאמצעות קורסים העוסקים בשיטות עבודה ממוחשבות, שיטות מעבדתיות ושיטות שדה.
בוגרי המחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטת בן-גוריון נקלטים בתעסוקה בענפי התכנון, הפיתוח, ההדרכה וההוראה הן במשק הציבורי והן בשוק הפרטי.
גיאוגרף הוא מקצוע מבוקש ביחידות התכנון והפיתוח של משרד הפנים, השיכון, החינוך, התחבורה, איכות הסביבה, מנהל מקרקעי ישראל, קק"ל, רשות הטבע והגנים, רשות הגנים הלאומיים, החברה להגנת הטבע, רשויות מקומיות, מערכת הביטחון ועוד.

היסטוריה כללית

 

אם יש בך סקרנות טבעית ואהבה להיסטוריה - כאן מקומך

 
הלימודים במחלקה להסטוריה כללית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב מתמקדים בהיסטוריה של תרבויות אירופה למן העידן הקלאסי ועד העת החדשה. 
 
מטרתם להקנות לתלמידיה ידע היסטורי רחב ולהעניק להם כלים מושגים ומתודיים להבנה, ניתוח ומחקר היסטוריים.
 
תוכנית הלימודים מציעה מגוון קורסים ברמות שונות העוסקות בהיבטים פוליטיים, אינטלקטואליים, חברתיים ותרבותיים של ההיסטוריה האירופית, ופורשים בפני התלמידים סוגיות מרכזיות העומדות במוקד המחקר ההיסטורי העכשווי.
 
תוכנית הלימודים לתואר ראשון מורכבים משלושה מדורים: העת העתיקה, ימי הביניים והעת החדשה.
 
מדור העת העתיקה: הקורסים הנלמדים במדור מוקדשים לנושאים מרכזיים בהסטוריה הפוליטית, החברתית והתרבותית של יוון ורומא כמו הדמוקרטיה האתונאית, מסעותיו של אלכסנדר מוקדון, חיי הפרט והמשפחה בעולם העתיק ודת בציווליזציה הקלאסית.
 
מדור ימי הביניים: הקורסים הנלמדים מתקמדים במגוון רחב של נושאים בהסטוריה הפוליטית,
החברתית והתרבותית של אירופה ואגן הים התיכון משלהי העת העתיקה ועד לתקופת הרנסנס. דגש מיוחד ייתנתן לנושאים תרבותיות כמו העלייה לרגל ופולחן קדושים בנצרות, הפולמוס היהודי-נוצרי וחזיונות סוף העולם האפוקליפטיים.
 
מדור העת החדשה: המדור מציע קורסים המתמקדים בתהליכים מרכזיים שעיצבו את אירופה והשפיעו על העולם מאז תקופת הרנסנס ועד ימינו: שינוי דתי ותהליכי חילון, התגבשות המדינה והפוליטיקה המודרנית, נשים ומעמדות חברתיים, מלחמות העולם במאה ה-20 ועוד.
 
 
 

היסטוריה של עם ישראל

 

לחקור את העבר, להבין את ההווה, להבטיח את העתיד                           

  
המחלקה להיסטוריה של עם ישראל מציעה תכנית לימודים ייחודית, המשלבת את הפן העיוני עם הפן המעשי. מטרת התכנית להעשיר את השכלתם של הסטודנטים, אך גם להקנות להם כישורים מעשיים הדרושים היום בשוק העבודה, ובמיוחד בעמדות מפתח והנהגה. 
בשל השילוב הייחודי הזה בין הלכה למעשה, לימודי ההיסטוריה של עם ישראל משתלבים היטב עם הלימודים בכל מחלקה אחרת ולכן אנו ממליצים לשלבם עם לימודים במחלקה נוספת.  
 
מטרת הלימודים במחלקה להיסטוריה של עם ישראל היא להקנות לתלמידינו ידע היסטורי רחב ומעמיק, לפתח דרכי מחשבה ומתודות מחקריות אשר חושפות את העבר במלוא גווניו ולהעמיק את ההיכרות עם תהליכי קבלת ההחלטות ועם הרבדים החברתיים בעבר.
 
ההיכרות עם ההיסטוריה היהודית שופכת אור על אין-ספור היבטים של החיים במדינת ישראל העכשווית, והמתודות המחקריות של הדיסציפלינה ההיסטורית מחדדות את יכולת הניתוח הביקורתי. בנוסף לכך, המחלקה שמה דגש מיוחד על הוראת הכתיבה מתוך אמונה שכתיבה בהירה ומסודרת משקפת תהליכי חשיבה הגיונית ומסייעת להבהיר ולחדד רעיונות ותובנות אותן אנו מעוניינים לחלוק עם הסובבים אותנו.
 
הלימודים במחלקה להיסטוריה של עם ישראל יפתחו עבורך אשנב אל תוך העבר. הם יעמיקו וירחיבו את יכולותיך להבין את תהלכי ההווה ויספקו לך את דרכי החשיבה והכתיבה הדרושות כדי לפתח את עתידך ואת עתידה של החברה.
 
הלימודים במחלקה מעניקים ערך מוסף, מהווים השלמה והעצמה לתחומי לימודים מגוונים ומעניקים יתרון במציאת תעסוקה במגוון תחומים.
 
אנו מציעים מגוון קורסים וגלריה רחבה של נושאים הנמצאים בחוד החנית של המחקר והמשיקים לסוגיות הבוערות בחברה הישראלית והיהודית בת ימינו:
 
זהות יהודית בארץ ובתפוצות
יחסי דת ומדינה
יחסי תרבות יהודית ותרבות סובבת
ריבוד חברתי, פיקוח חברתי והיחס לאחר
הבנת תהליכי משיחיות וגאולה
היווצרות ארון הספרים היהודי והמאבק על תכולתו
 
 
 

חינוך

 

 

לימודי חינוך באקדמיה: מחזון למעשה                                           

 
המחלקה לחינוך באוניברסיטת בן-גוריון בנגב מאגדת חוקרים, מרצים וסטודנטים השותפים למצוינות מחקרית ולבחינה רב-תחומית של שדה החינוך. 
 
מטרת הלימודים במחלקה לחינוך היא להפגיש את הסטודנטים עם מחשבת החינוך, תיאוריות למידה והוראה, תהליכים ארגוניים במערכת החינוך והערכה של תהליכי החינוך במסגרות השונות.​
 
המחלקה שואפת לטפח בוגרים בעלי הנעה ויכולת להמשיג מחדש תיאוריה, מדיניות ומעשה. במחלקה לחינוך קיימות ונמצאות בפיתוח תכניות ייחודיות לתואר ראשון, שני ושלישי. הראייה המערכתית והתרבותית מהווה מקור השראה להוראה חדשנית, כמו קורסים רב-שנתיים המגשרים בין לימודים עיוניים והתנסות בשדה, קורסים מבוססי פרויקט, ולמידה מקוונת.
 
אוניברסיטת בן-גוריון, הידועה כמוסד צעיר ודינמי עם גישה תומכת לתלמידיו, מושכת סטודנטים מכל הארץ, וכך גם המחלקה לחינוך. המחלקה מושכת גם סטודנטים רבים מהסביבה הקרובה שהם בני תרבויות וקהילות שונות. מכנה משותף רחב  של מרבית תלמידי המחלקה הוא הבסיס הערכי והמחויבות החברתית המנחה אותם בנוסף לסקרנות אינטלקטואלית.
 
 
 

כלכלה/ חשבונאות

 

 ליהנות מכל האפשרויות - ולהצטיין

 
המחלקה לכלכלה באוניברסיטת בן-גוריון היא מרכז מחקר והוראה מוביל בישראל. הלימודים בכלכלה מקנים לסטודנטים כלים לזיהוי, ניתוח ופתרון בעיות בתחומי הכלכלה המגוונים.
 
הלימודים מתמקדים במגוון נרחב של מקבלי החלטות כלכליות - צרכנים, מעסיקים, אנשי עסקים, מקבלי החלטות במגזר הציבורי, חוסכים ומשקיעים.
 
המחלקה מכשירה את בוגריה למלא תפקידים מגוונים בארגונים שונים - החל מכלכלנים במגזר העסקי והציבורי, דרך חוקרים במשרדי הממשלה, במגזר הפיננסי ובתעשייה ועד מנהלים במפעלים ומומחים בכלכלה חברתית. זהו אחד התחומים אשר מעניק לבוגרים את מגוון האפשרויות הרחב ביותר של תעסוקה וקריירה.
 
 אפשרות לשלב עם לימודי מימון ולימודי חשבונאות
קורסים ייחודיים במעבדות מחשבים מתקדמות המותאמות לביצוע ניסויים כלכליים
בוגרי המחלקה משתלבים בנקודות מפתח במשק כמו בנק ישראל ומשרד האוצר
 ארבעת הארגונים הגדולים במשק מגיעים לגייס עובדים מתוך המחלקה לכלכלה - בנק ישראל, משרד האוצר, מפעלי ים המלח ומשרדי רו"ח חשובים. בנוסף, המחלקה מעודדת את הסטודנטים להמשיך לתארים מתקדמים בארץ ובעולם.  
 
 פרסי הצטיינות: במסגרת עידוד המצוינות האקדמית, מעניקה המחלקה פרסים למצטיינים, ומאפשרת להם גם להתחיל בלימודי התואר השני כבר בשנת לימודיהם השלישית.
 
 מסלולי הלימוד במחלקה: 
כלכלה ומנהל עסקים
כלכלה וחשבונאות (ראיית חשבון)
כלכלה וניהול (מסלול דו מחלקתי)
 
 
 

לימודי המזרח התיכון

 

 לחקור וללמוד את המזרח התיכון במחלקה אקדמית מובילה בתחומה

המחלקה ללימודי המזרח התיכון מזמינה אתכם לגלות את עושרן ואת מורכבותן של החברות השונות שהתפתחו באזורינו מאז צמיחת האסלאם ועד ימינו, וזאת תוך כדי התמקדות בהיבטיהן  ההיסטוריים, הפוליטיים, החברתיים, התרבותיים, ועוד. 
 
​הכשרה ייחודית בשיטות מחקר היסטוריוגרפיות
לימודי תרבות ומדעי החברה
טיפוח חשיבה ביקורתית על מחקר המזרח התיכון
אנו מציעים לכם מקום שבו תוכלו להפוך ל"אזרחי המזרח התיכון", כלומר לתלמידים המצויים בתרבויות האזור, בלשונותיהן ובתולדותיהן. 
 
המחלקה ללימודי מזרח תיכון מעודדת את הסטודנטים Fotolia_62467712_XS (2).jpgלקחת חלק פעיל בעיצוב התחום המחקרי האקדמי ומוציאה לאור בשיתוף מרכז חיים הרצוג לחקר המזרח התיכון והדיפלומטיה את כתב העת ג'מאעה. 
 
כתב העת נכתב ונערך על ידי סטודנטים וחוקרים וותיקים. מטרת ג'מאעה לחשוף בפני קוראי העברית תחומי מחקר חדשים בלימודי המזרח התיכון כמו גם גישות ופרספקטיבות מחקריות עדכניות, ובכך להעמיק את היכרותם עם הסביבה בה הם חיים.
 
 
 

החטיבה לשפה ותרבות ערבית

 

רוצים להעמיק ולהרחיב את ידיעותיכם בלשון הערבית?

מתעניינים בתרבות הערבית במזרח התיכון ומעבר לו?

 
 החטיבה לשפה ותרבות ערבית מזמינה אתכם לגלות עולם שלם של שפה, ספרות, שירה, קולנוע ודת ולשפר את שליטתכם  בלשון הערבית לרבדיה.
 
מן התקופה הקדם-אסלאמית ועד ל"אביב הערבי" – בחטיבה נלמדים שפה, ספרות, שירה, קולנוע ודת בהקשרם החברתי והפוליטי, ומאתגרים את הסטודנטים לקרוא, לחשוב ולנתח טקסטים מגוונים ותופעות תרבותיות מורכבות.
 
לפחות פעם בשנתיים מוצע קורס המשלב לימוד עם מעורבות חברתית. כל זאת, בהנחיית סגל הוראה מיומן ומסור.
 
ברוב הקורסים  הדיונים מתנהלים בעיקר בערבית.
 
בוגרי החטיבה רוכשים כלים שעוזרים להם להשתלב בהוראת הערבית (חסרים מורים בבתי ספר עבריים וערביים!), בתקשורת, בשירות הציבורי, במחקר ובתרגום, בעמותות של המגזר השלישי, ובמשרדי ממשלה שונים.

לימודי אפריקה

 

ללמוד ולחקור יבשת מרתקת בתוכנית חדשנית ומשולבת                         

 
התוכנית ללימודי אפריקה כוללת מגוון עשיר של קורסים העוסקים באפריקה מהיבטים שונים, במטרה להעניק לסטודנט ידע להבנת תהליכים היסטוריים פוליטיים חברתיים וכלכליים בהקשר של אפריקה ולהקנות לו מיומנויות מחקריות לחקר חברות ותרבויות אפריקאיות.
 
לבוגרי תוכנית זו יוענק התואר: "בוגר בלימודי אפריקה בתוכנית הבין-אוניברסיטאית".
החדשנות בתוכנית היא בכך שהיא מאפשרת לסטודנט ללמוד קורסים בנושאי אפריקה הן באוני​​ברסיטת בן-גוריון בנגב והן בשתי האוניברסיטאות האחרות השותפות לתוכנית: אוניברסיטת תל-אביב והאוניברסיטה הפתוחה*. שיתוף הפעולה בין מוסדות הלימוד מרחיב את האפשרויות ומעשיר את תוכנית הלימודים. 
הלימודים מועשרים על ידי פעילויות שמארגן מרכז אפריקה.​  
 

מסלולי הלימוד:​ 

תואר דו מחלקתי  בתוכנית הבין-אוניברסיטאית ללימודי אפריקה  -  54 נק"ז
חטיבה - 28 נק"ז
 *במסגרת החטיבה הלימודים מתקיימים באוניברסיטת בן-גוריון בלבד.
במסגרת התכנית על הסטודנט ללמוד לפחות 12 נק"ז באחת או יותר מהאוניברסיטאות השותפות לתכנית (אוניברסיטת תל אביב והאוניברסיטה הפתוחה). הלימודים מחוץ לאוניברסיטת בן גוריון אינם מחייבים יציאה מבאר שבע מכיוון שניתן ללמוד בקמפוס באר שבע של האוניברסיטה הפתוחה. או לבחור בקורסים המקוונים של האוניברסיטה הפתוחה. סטודנטים שיבחרו לנסוע ללמוד באוניברסיטה אחרת יזכו לסבסוד חלקי על נסיעותיהם.
 ​
 
מלגה לנרשמים ללימודי אפריקה: התכנית הבין-אוניברסיטאות ללימודי אפריקה מעניקה פרסים כספיים למועמדים בעלי נתונים גבוהים שיירשמו לשנת הלימודים תשע"ו. לפרטים נוספים התקשרו 08-6461112 או היכנסו לאתר התכנית.
 

תנאי ​קבלה והרשמה: 

 
תנאי הקבלה לתוכנית הבין-אוניברסיטאית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב תואמים לתנאי הקבלה במחלקה הנוספת אליה נרשם הסטודנט (לדוגמא- אם סטודנט מעוניין ללמוד במסלול דו- מחלקתי של פוליטיקה וממשל ולימודי אפריקה, כאשר הוא יתקבל למחלקה לפוליטיקה וממשל הוא יתקבל אוטומטית גם ללימודי אפריקה) 
ההרשמה מתבצעת כרגיל, דרך מדור רישום באוניברסיטת בן-גוריון.
על הסטודנט לבצע את תהליך הרישום באוניברסיטת בן-גוריון בלבד. ההתקשרות עם האוניברסיטאות האחרות במהלך הלימודים תתבצע ע"י רכזת התוכנית.
 
 
 

לימודי אירופה

 

להבין את האיחוד האירופי

לישראל ולאירופה היסטוריה משותפת רבת שנים המאופיינת בתלות הדדית גוברת בתחומים שונים. האיחוד האירופי הוא שותפה הכלכלי הגדול ביותר של ישראל ולו הש​פעה פוליטית מכרעת על ישראל ועל פעילותה בזירה הבינלאומית.
 
המרכז לחקר פוליטיקה וחברה אירופית (CSEPS) באוניברסיטת בן-גוריון בנגב הוכרז על-ידי האיחוד האירופי כמרכז הלאומי למצוינות במחקר ובהוראת הלימודים האירופיים ע"ש ז'אן מונה. חטיבת אדנאואר ללימודי פוליטיקה וחברה אירופית מקנה למשתתפים בה כלים ומיומנויות להבנת התהליכים המתרחשים ביבשת האירופית, תוך בחינה מעמיקה של המשטרים, התהליכים, החברות האירופיות ומערכות היחסים שלהן עם ישראל.
 
אז בואו לרכוש ידע וכלים להבנת אחד מהמרחבים הפוליטיים המרכזיים ביותר בזירת היחסים הבינלאומיים!
 

למה אצלנו?

חוויית לימודים מאתגרת, אקטואלית ודינאמית. יחס אישי והכוונה אקדמית ותעסוקתית לעתיד.
לימודים ברמה האקדמית הגבוהה ביותר לצד רכישת כלים מעשיים להבנת העולם הפוליטי.
תכנית לימודים מקיפה ורב-תחומית הכוללת היבטים: פוליטיים, היסטוריים, כלכליים, משפטיים, סוציולוגיים ועוד.
מגוון רחב של אירועים אקדמיים ותרבותיים ומפגשים עם מומחים, מקבלי הכרעות ומעצבי מדיניות מן השורה הראשונה בזירה הבינלאומית.
מגוון קורסי שפות אירופיות לבחירה. 
 
 
 

לימודי מדינת ישראל

 

תוכנית חדשנית ומרתקת במסלול אקדמי יחידי מסוגו

 
​המסלול ללימודי מדינת ישראל מיועד לכל אלה שהבנת החברה הישראלית על עברה ומורכבותה מעסיקה ומרתקת אותם. 
 
המסלול הוא היחיד בארץ - ובעולם - המעניק תארי בוגר ומוסמך בתחום חדשני וייחודי זה. 
מטרת הלימודים במסלול להביא את הלומדים והלומדות בו להכרות מעמיקה ורב-מימדית עם החברה הישראלית, תולדותיה וחלקיה השונים. בהתאם לכך בנויה תוכנית הלימודים במסלול בגישה רב-תחומית המאפשרת הכרות עם תחומי ידע נרחבים ושיטות מחקר ודיסציפלינות שונות.
 
בוגרי המסלול השתלבו עד היום בתפקידים במגזר הציבורי בישראל, בתקשורת, במערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית ובארגוני החברה האזרחית. תלמידי המסלול גם בולטים בחיים הסטודנטיאליים - באגודת הסטודנטים ובארגונים חברתיים הפועלים בקמפוס וברחבי הנגב. זוהי קהיליית סטודנטים תוססת ומעורבת ומאפייניה הייחודיים באים לידי ביטוי בדיונים המתקיימים בקורסים השונים במחלקה ובימי העיון והאקטואליה שאנו מקיימים.
 
הסטודנטים במסלול נהנים מתשתיות המחקר של מכון בן-גוריון לחקר ישראל והציונות הכוללות את ארכיון בן-גוריון, מאגר מידע ממוחשב וספריית מחקר בתחום של לימודי מדינת ישראל. סמינרים לסטודנטים מצטיינים ולתלמידי תואר שני מתקיימים בארכיון בן-גוריון בקריית שדה-בוקר. לתלמידי המסלול גם כתב עת 'ישראלים', שבו רואים אור מחקרים חדשניים פרי עבודתם של הסטודנטים.
 
ניתן לשלב את הלימודים במסלול עם מחלקה נוספת בפקולטה למדעי הרוח והחברה או לצד שתי חטיבות נושאיות, כמו למשל, חטיבה ללימודי צבא ובטחון, חטיבה לפוליטיקה וממשל, חטיבה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי, חטיבה למחשבה מדינית וחברתית ועוד.

לשון עברית

 

ללמוד תואר ששווה אלף מילים

 
השפה היא הפשטה מורכבת מאין כמוה של מערך הסימנים שאנחנו תופסים ומתארים בעזרתו את העולם ומבטאים בו מחשבות ורגשות. בגלל תפקידה המרכזי בכל פעולת תקשורת אנושית, מחיזור ועד מסע בחירות, מהצטרפות לרשימת תפוצה ועד קניות בשוק, השפה היא גם מרכז עצבים תרבותי המרשת את כל זירות החברה. 
 
כמו כל שפה, העברית עשירה בדקויות וברבדים המיוחדים לה. חשבו למשל על ניסוחו התמציתי והיבש של החוק המקראי, על שיחם התוסס והמפותל של מדרשי חז"ל ושל הדיונים התלמודיים, על כתיבתו הצלולה של רמב"ם ועל סיפוריו עתירי המשחק של עודד בורלא – ומנינו כאן רק מעט מן המעט ורק את הספרות היפה שבפרוזה, ועליה אפשר להוסיף את הגוונים המרובים של העברית המדוברת ושל השתקפותה בכתיבה, בעיקר באינטרנט. 
 
גם קיומה של העברית בכתב במשך מאות שנים לצד שפות יהודיות, כגון הערבית היהודית והיידיש, ושיבתה לחיים מלאים החל בסוף המאה התשע-עשרה הופכים אותה לעשירה וייחודית – כר פורה לשאלות מחקריות ותרבותיות.
 
המחלקה ללשון העברית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב מבקשת להתעמק במכלול ההיבטים של העברית ובמקומה בקרב הלשונות שבסביבתה. אנחנו, אנשיה, מסורים להוראה ולמחקר ומקדישים להם זמן ומרץ בהתרגשות ובהנאה. אף על פי שכל אחד מאתנו מתמקד בהרכב אחר של תחומי לימוד, כולנו מתעניינים בהיבט האנושי של העברית ואחיותיה – בבני האדם הדוברים והכותבים ובגורמים הפסיכולוגיים, החברתיים, הגאוגרפיים והטכנולוגיים המניעים אותם.

מדעי ההתנהגות

 

פסיכולוגיה וסוציולוגיה-אנתרופולוגיה במסלול יוקרתי אחד

 
 
תוכנית הלימודים במדעי ההתנהגות מבטאת התייחסות להתנהגות האנושית כתופעה המתרחשת בשלושה מישורים: פרט, חברה ותרבות. מימוש התייחסות זו מתבצע תוך שילובן של שלוש דיסציפלינות: פסיכולוגיה (פרט), סוציולוגיה (חברה) ואנתרופולוגיה (תרבות).
 
גישה זו מתקשרת לתפיסת התוכנית המקנה לתלמידיה כלים תיאורטיים, מחקריים וטיפוליים להתייחסות לסוגיות חברתיות, קבוצתיות ואישיות. 
 
התוכנית מקנה לתלמידיה תואר B.A במדעי התנהגות המאפשר לבוגריה להמשיך בלימודים לתואר מוסמך בארץ ובחו“ל ללא צורך בהשלמות בתחומי הפסיכולוגיה, הסוציולוגיה ואנתרופולוגיה.
 

תוכנית הלימודים:

 
הלימודים נמשכים שלוש שנים ומתנהלים בתוכנית חד מחלקתית (108 נק“ז). התוכנית מבוססת על קורסי החובה, קורסי בחירה, סמינרים וסדנאות. התלמידים מחויבים לבחור קורסי רשות וסדנאות משתי דיסציפלינות לפחות.
 
בנוסף, ייתכנו קורסים ייחודיים שיוצעו בלעדית לתלמידי התוכנית המשלבים את שלושת הדיסציפלינות.
 
התוכנית למדעי ההתנהגות היא למעשה שילוב משוכלל של תוכניות משתי המחלקות, זו של פסיכולוגיה וזו של סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. לכן אין אפשרות אחרת מלבדה ללמוד תוכנית דו מחלקתית בפסיכולוגיה ובסוציולוגיה ואתרופולוגיה. 
 
 
 

תקשורת

 

לרכוש ידע וכלים ולהשתלב בתחום צומח ומתפתח

 
בשנים האחרונות אנחנו בעיצומה של מהפיכה תקשורתית, שמעצבת מחדש את חיינו. המהפכה הזו תזדקק לאנשים שמבינים את התקשורת החדשה, נושמים אותה, מומחים לה, ומסוגלים לתפקד, לחקור ולהנהיג במציאות התקשורתית של המאה ה-21​.
 
הלימודים לתואר ראשון* (B.A) במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון מקנים לסטודנטים ידע עיוני, בכללם מושגים בסיסיים וכלים לצריכה נבונה של תקשורת, שיאפשרו להם להוביל את התחום בעתיד. ייחודה של תוכנית הלימודים בכך שהיא עוסקת בהיבטים מוסדיים וטכנולוגיים של אמצעי התקשורת המגוונים בהקשרם התרבותי וחברתי. הידע העיוני הנרכש בה עשוי להקל על השתלבות באחד מארגוני תקשורת, בין אם מדובר בעיתונות הכתובה והמשודרת, משרדי יחסי ציבור או סוכנויות פרסום.
 

תכנית הלימודים במחלקה מתמקדת בשלושה אשכולות מרכזיים:

תעשיות תקשורת: כולל קורסים העוסקים במשפט, יחסי ציבור, פרסום, עיתונות במאה ה-21, תעשיית המוסיקה, היבטים השוואתיים
תקשורת רב-תרבותית: כולל קורסים העוסקים בתחום המיעוטים בתקשורת, החברה הערבית, החברה החרדית, הקהילה הגאה, הגירה, ייצוג קולנועי
מדיה חדשים: כולל קורסים העוסקים בטכנולוגיות מידע, אינטרנט והמזרח התיכון, שימושי מדיה, צרכנים ויצרנים, פנאי מקוון, העידן הדיגיטלי וחידושים בתקשורת
 
 
 
 
 

מדעי הקוגניציה והמוח

 

מסע מרתק להבנת עקרונות התודעה של האדם                                          
 

מדעי הקוגניציה והמוח מעניינים אותך?

רוצה להתעמק בצפונות המוח והתודעה האנושית?

 
מדעי הקוגניציה והמוח הם מסע מרתק להבנת עקרונות התודעה והפעילויות המנטאליות של האדם וחקירתן של תופעות הקשורות בכך: מודעות, עיבוד שפה ורכישתה, מנגנוני תפיסה, קבלת החלטות, למידה ותופעות פסיכיאטריות ועוד.
 
לימודי מדעי הקוגניציה והמוח באוניברסיטת בן-גוריון מבוססים על ההבנה שחקר המוח מחייב שיתופי פעולה בינתחומיים בין דיסציפלינות שונות: פסיכולוגיה, מדעי העצב, מדעי המחשב, חישוביות עצבית, פילוסופיה ובלשנות.
 
המכלול הבינתחומי של מדעי הקוגניציה והמוח מספק הזדמנויות חדשות להבנתן של תופעות ושל יכולות מנטאליות שעד לא מזמן נראו כבלתי ניתנות להסבר, תוך שימת דגש על האופן בו הן מעוגנות במערכת המורכבת של המוח האנושי.
 
מדעי הקוגניציה והמוח באוניברסיטת בן-גוריון הינה תכנית ייחודית המקנה השכלה ומיומנויות מחקר במדעי הקוגניציה והמוח בדגש על חמישה תחומי ליבה: פילוסופיה, חישוביות עצבית, פסיכולוגיה, מדעי העצב ובלשנות. בנוסף  להשכלה הבינתחומית הרחבה, התכנית מציעה התמחות עומק באחד מתחומי הליבה.
 
 
 

ניהול ויישוב סכסוכים

 

ללמוד תחום נדרש בתוכנית רב-תחומית מרתקת

 
התוכנית לתואר ראשון בניהול ויישוב סכסוכים הינה תוכנית ייחודית ובין-תחומית העוסקת בלמידת תיאוריות ומחקרים העוסקים בסכסוכים בקרב בני אנוש. הקורסים מתייחסים לקונפליקטים ברמות אישיות, בינאישיות, סכסוכים בין קבוצות ובתוך ארגונים, סכסוכים פנים ארגוניים וסכסוכים בין ארגונים, וסכסוכים בינלאומיים.
 
כיום ישנה הכרה בינלאומית בצורך הגובר למחקר מתקדם בתחום ניהול ויישוב סכסוכים, יחד עם הכשרת בעלי מקצוע מתקדמים אשר יוכלו להשתלב במערכות המשפט, החינוך, בסקטור הציבורי והפרטי, כאשר תפקידם יתמקד בניהול ויישוב סכסוכים במערכות אלו.
 
התכנית מכשירה אנשי מקצוע וחוקרים ברמה גבוהה לחקר סכסוכים ומציאת דרכים לפתרונם. התכנית מציגה בפני הסטודנטים את תחום חקר הסכסוכים והדרכים לניהולם ולצמצומם, מתוך מודעות לעובדה שסכסוכים עלולים להתפתח לשלבים הרסניים. התוכנית בנויה על גישה רב-תחומית ועל למידה רחבת היקף, העוסקת בהיבטים שונים של הסכסוך. בכלל זה התוכנית תעסוק בהיבטים חברתיים, פסיכולוגיים, ניהוליים, כלכליים, חינוכיים, פוליטיים, היסטוריים, ואקולוגיים. תוכנית הלימודים שמה דגש על הניתוח הביקורתי של מבנים חברתיים ותהליכי שינוי אשר בתוכם ובמהלכם מתפתחים סכסוכים. 
 
התוכנית משלבת את הצורך בפיתוח תיאורטי ובמחקר מעמיק, יחד עם הקניית מיומנויות לצורך השתתפות פעילה בפרויקטים למניעת אלימות בקהילה ובתהליכי גישור, פישור ומשא ומתן. דגש מיוחד ניתן ללימודי מניעת אלימות וחינוך לשלום.
 
התעודה המוענקת למסיימי התכנית: .M.A בניהול וישוב סכסוכים
 
 
 

חטיבה לספרויות יהודיות

 

ללמוד על ההסטוריה והתרבות היהודית דרך הספרות

 
החטיבה לספרויות יהודיות פועלת במסגרת המחלקה לספרות עברית ומציעה שתי תכניות לימוד:
 
 יידיש ותרבות מזרח אירופה ואמריקה
 
 לאדינו ותרבות יהודי ספרד
 
מאז ראשית היווצרות התרבות היהודית הן הכתובה והן הדבורה, נכתבה או הועלתה על הכתב הספרות היהודית בכמה שפות: בעברית ובשפת הסביבה.
 
בכל מקום בו חיו יהודים הם דברו בשפה או בדיאלקט האופייניים להם ואף יצרו ספרות בשפות אלו. הספרות ביידיש והספרות בלאדינו נוצרו והתפתחו תוך זיקה הדוקה עם הספרות העברית.
 
מטרות החטיבה הן להרחיב את הידע בספרויות היהודיות, להקנות רקע וכלי מחקר מתאימים, ולבחון באורח שיטתי את הקשרים בינן לבין הספרות העברית.
 
 לצד התכנית לחקר תרבות יהודי ספרד פועל מרכז גאון לחקר תרבות הלאדינו.
המרכז מוציא לאור ספרים וכתב עת מדעי בינלאומי בעברית ובלשונות לעז (אנגלית,צרפתית, ספרדית, איטלקית) בשם "איל פרזינטי: (ההווה, שי), וכן עורך כנסים וימי עיון בישראל ובחו"ל

מחשבת ישראל

 

ללמוד את העבר, להבין את ההווה ולהישיר מבט אל העתיד                         

 
המחלקה למחשבת ישראל ע"ש גולדשטיין-גורן היא מן המרכזים האקדמיים החשובים בעולם למחקר ולה​וראה בתחום ההגות והתרבות היהודית.
 
מטרת הלימודים במחלקה היא להפגיש את התלמידים עם יצירותיהם של פילוסופים, מקובלים ובעלי הלכה ומדרש, ולהעניק להם כלים לעיון בחיבורים החשובים שהיה להם חלק בעיצוב אורחות החיים היהודיים והמחשבה היהודית לדורותיהם, כגון: התלמוד והמדרש, ספר הזוהר וכתבי האר"י, כתבי הרמב"ם ור' יהודה הלוי, שפינוזה והמהר"ל מפראג, רמח"ל ור' נחמן מברסלב, משה מנדלסון וחיים יוסף ברנר, הרב קוק וישעיהו ליבוביץ.​
 

בין תחומי הלימוד במחלקה:

אגדה והלכה
​פילוסופיה יהודית בימי הביניים
קבלה ותורת הסוד
מחשבה יהודית בעת החדשה
מסלולי הלימוד במחלקה:
 
​ 80 נק"ז- מחלקה ראשית
​ 54 נק"ז- דו מחלקתי
​​ 28 נק"ז- מחלקה משנית
 
*התואר משמש פתח להמשך לימודים ומחקר אקדמי בתחום.
 
ניתן לשלב את הלימודים במחלקה למחשבת ישראל עם לימודי תעודת הוראה.
 
 
 

מקרא והמזרח הקדום

 

ללמוד ולחקור את ערש התרבות היהודית                                                

 
ספר התנ”ך הוא אבן יסוד בתרבות האנושית בכלל ובמורשת עם ישראל בפרט. הוא אוצר בקרבו תרבות רבת-שנים, מגוונת ומרתקת, שחלקה ייחודית לעם שיצר אותו וחלקה משותפת לעמי העולם העתיק.
 
המסלול למקרא והמזרח הקדום באוניברסיטת בן-גוריון בנגב שם למטרה להכשיר חוקרים, מורים, ואנשים הבקיאים במקרא וצפונותיו, בתחומי ההתמחות: התהוות ספרות המקרא; תולדות נוסח המקרא ותרגומיו; לשון המקרא לרבדיה ולשונות וספרויות המזרח הקדום; המקרא כספרות; ההיסטוריה והארכיאולוגיה של עם ישראל בתקופת המקרא על רקע תולדות המזרח הקדום; פרשנות המקרא לדורותיה.
 
מטרת הלימודים: להקנות לתלמידים את ידיעת המקרא על פי שיטה פילולוגית - היסטורית, תוך ניצול מקיף של הפרשנות היהודית והכללית לכל תקופותיה ושל ממצאי המחקר בזמן החדש. הסטודנטים יקבלו כלים למחקר עצמאי בתחום המקרא בכיווני התמחות שונים וכן כלים דידקטיים להוראת המקרא.
 
 
 

סוצולוגיה ואנתרפולוגיה

 

לחקור אנשים ותרבויות במחלקה מובילה בתחומה

 
חברות אנושיות עברו תמורות מרחיקות לכת במהלך המאה ה-20, תמורות אלו נותנות את אותותיהן גם בימינו. הסוציולוגיה והאנתרופולוגיה כדיסיפלינות אקדמיות מאפשרות הבנה, ניתוח ופרשנות של תמורות חברתיות, כלכליות, תרבותיות ופוליטיות. 
 
הלימודים במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה נועדו לקנות כלים תיאורטיים ומתודולוגים כדי להבין את מבנה החברה, תרבותה, יחסי כוח ושליטה, פערים חברתיים, אפליה בין קבוצות ותהליכי שינוי חברתי.
 
מחקריהם של חברי הסגל במחלקה מתפרשים על מגוון רחב של זירות בחברה ובתרבות, הם עוסקים הן בחברה הישראלית, על מרכיביה ומורכבותה, והן בחברות ובתרבויות אחרות בעולם – במזרח אירופה וברוסיה, מזרח אסיה, מערב אירופה, המזרח התיכון ואפריקה, ארה"ב ועוד. המחקרים שנעשים במחלקה, חוצים לא רק את גבולות המרחב אלא גם גולשים בזמן לעבר ניתוח חברתי-תרבותי היסטורי. 
 
 
ישנם ארבעה תחומי עניין מרכזיים בהם מתמקד המחקר במחלקה:
 
חברה, פוליטיקה, כלכלה וארגונים
זרות, זהות, תנועה ומקום
מגדר, מיניות וגוף
​ידע, מדע, תרבות ודת
תכנית ה-B.A. של המחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה מאפשרת לבוגריה להמשיך בלימודי מוסמך במוסדות אקדמיים בישראל ובחו"ל. 
 
 
 

סטטיסטיקה

 

מסלול סטטיסטיקה באחריות אקדמית של המחלקה לפסיכולוגיה

 
תכנית הלימודים בסטטיסטיקה לקראת תואר B.A. ניתנת במסגרת דו מחלקתית. הקורסים בסטטיסטיקה ינתנו במסגרת המחלקה להנדסת תעשייה וניהול בהיקף של 55 נקודות זכות.
 
הלימודים כוללים בסיס תיאורטי מוצק (חשבון דיפרנציאלי, אלגברה, הסתברות) וכלים יישומיים (כגון: הסקה סטטיסטית, רגרסיה, תכנון ניסויים, בקרת איכות ומעבדה להכרת תוכנות סטטיסטיות).
 
בוגרי המחלקה יוכלו להשתלב במחקר לתארים מתקדמים וכן בתעשייה כסטטיסטיקאים ישומיים.
 
תכנית הלימודים בסטטיסטיקה לקראת תואר B.A.  ניתנת במסגרת תכנית דו-מחלקתית רק עם הפקולטה למדעי הרוח והחברה. 

ספרות עברית וכתיבה יצירתית

 

מיטב החוקרים, הסופרים והמשוררים במחלקה הגדולה בארץ

 
 המחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב היא המחלקה הגדולה מסוגה בישראל. נמצאים בה מיטב החוקרים, הסופרים, המשוררים, העורכים והמבקרים שיוצרים יחד קשת קולות ספרותיים ותרבותיים מגוונת ועדכנית ביותר.
 
 

תוכנית הלימודים החדשה תכלול:

 
קורסים בספרות עברית ובקולנוע
קורסים בספרות עברי ובתיאטרון
קורסים בשירה עברית ובמוסיקה
קורסים בתחום התרבות וביקורת התרבות
 
 
 

ספרויות זרות ובלשנות - אנגלית

 

להכיר ולחקור את הטקסטים המכוננים של התרבות המערבית

 
 
​לימודי הספרות במחלקה בוחנים טקסטים, ז'אנרים, מסורות ותיאוריות ספרותיות בהקשרים תרבותיים מגוונים. הלימודים מתנהלים בשפה האנגלית ועוסקים בעיקר בספרות אנגלית ואמריקאית, בנוסף לטקסטים ממסורות לאומיות אחרות, הנלמדים בתרגום לאנגלית. הן הקורסים והן תחומי המחקר של חברי הסגל עומדים בסימן דיאלוג בין-תחומי פורה הקושר בין חקר הספרות לבין תחומי ידע אחרים - היסטוריה, פסיכולוגיה, פילוסופיה, אנתרופולוגיה, לימודי מגדר, לימודים קוגניטיביים, ולימודי תרבות.
במהלך הלימודים, סטודנטים מבססים את היכרותם עם טקסטים מכוננים של התרבות המערבית, עם גישות ביקורתיות לחקר ספרות ותרבות, ועם תהליך גיבושן של המסורות הטקסטואליות באנגלית. לימודי הספרות לא רק עוסקים ביצירתם של מיטב הסופרים-משייקספיר ועד מארק טוויין, מג'יין אוסטן ועד טוני מוריסון - אלא גם מעניקים לסטודנטים כלים לפיתוח חשיבה ביקורתית, לניתוח טקסטים, ולהבעה ופיתוח של רעיונותיהם בכתב.
הלימודים כוללים: סדנת כתיבה באנגלית הנערכת בשנה הראשונה, סמינרים המוצעים בשנה השלישית. הלימודים במחלקה משפרים ומשכללים את היכולת לחשוב ולהתבטא בבהירות בשפה האנגלית.
 
סטודנטים שישלבו את לימודי התואר הראשון בספרות עם תחומים אחרים יגלו כי כישורים אלה משרתים אותם גם בשאר תחומי הלימוד: היכולת לנתח ולפרש טקסטים עומדת בלב החשיבה האקדמית במדעי הרוח ובלימודי התרבות.
 
מצויידים במיומנויות חשיבה, ניתוח, וביטוי באנגלית, בוגרי התואר משתלבים במגוון עבודות הדורשות כישורים אלה. סטודנטים שבוחרים להמשיך ללימודי תואר שני, בספרות או בתחום אחר, מגיעים להמשך דרכם האקדמית כשהם מוכנים לאתגר. בוגרי המחלקה עובדים כמתרגמים וכעורכים, כאנשי מנהלה באקדמיה ובתעשיית ההיי-טק, וכמורים במכללות ובבתי ספר. סטודנטים מצטיינים ממשיכים ללימודי דוקטורט בארץ ובעולם, ומשתלבים באקדמיה כחוקרים וכמרצים לספרות.
 
 
 

עבודה סוציאלית

 

ללמוד לעבוד למען רווחת היחיד והקהילה                                      

 
​המחלקה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב מכשירה עובדים סוציאליים לעבודה במגוון שרותי הרווחה, להקנות ידע ומיומנות הדרושים לעבודה יעילה לשיפור רווחתם של יחידים, משפחות, קבוצות וקהילות. 
 
תוכנית הלימודים מורכבת מלימודים עיוניים בשילוב עם לימודי יסוד, מעבדה והכשרה מקצועית בשירותי רווחה נבחרים באזור. הלימודים מפגישים את התלמידים עם הבסיס התיאורטי והפילוסופי של העבודה הסוציאלית ועם מדעי התנהגות והחברה ומקנים להם מגוון רחב של כלים הדרושים לעבודה, להערכה ולמחקר.
המחלקה נוסדה בשנת 1982 על מנת לענות על צורכי הרווחה של אוכלוסיית הנגב – פסיפס צבעוני של יהודים, ערבים, בדואים, ועולים חדשים וותיקים מכ-70 ארצות מוצא. רבים מבוגרי המחלקה מאיישים כיום את שירותי הרווחה בנגב ובאמצעותם הצליחה המחלקה לשפר את השירותים הניתנים לאנשי האזור. המחלקה לעבודה סוציאלית הפכה בשנים האחרונות לאחת מהמחלקות המבוקשות ביותר מבין התוכניות האקדמיות בתחום זה בישראל. 
 
השליחות של המחלקה היא להעניק לסטודנטים הכשרה כוללנית ורב תחומית שתאפשר להם לבנות בסיס ידע תיאורטי ומחקרי ולפתח מיומנויות מעשיות בשיטות היסוד של עבודה סוציאלית. כיוון שמקצוע העבודה הסוציאלית מעוגן בערכים של צדק חברתי, המחלקה מדגישה במיוחד את טיפוח היכולות והעניין של סטודנטים באקטיביזם חברתי. הסטודנטים וסג המחלקה מעורבים בקהילה המקומית וביוזמות אשר הובילו לשינויים חברתיים וחקיקתיים
 
 
 

פוליטיקה וממשל

 

ללמוד, לחקור ולהשתלב בעשייה חברתית ופוליטית במחלקה מובילה

 
מה תרצו להיות כשתגדלו?...
אם אתם מעוניינים בפיתוח ובהעשרת הקריירה בתחום הארגונים הממשלתיים וארגונים לשינוי חברתי בארץ ובעולם, אם אתם מחפשים תכנית אקדמית מצוינת - המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון היא המקום עבורכם.
את הבוגרים שלנו תמצאו בכנסת, בתקשורת, בארגוני זכויות אדם וארגונים פמיניסטיים, בחברות היי-טק, בבתי ספר בירוחם ובדימונה, ובקיבוץ העירוני בבאר שבע. הם משתתפים בעשייה פוליטית דרך ארגונים ממשלתיים ולא ממשלתיים, ובמגוון רחב של עסקים החל מפיתוח ומכירה של אנרגיה ירוקה ועד לניהול חברות שסוחרות עם אירופה וברית המועצות לשעבר. הם מנסים להפוך את מדינת ישראל למדינה טובה יותר.
 

תחומים הנלמדים במחלקה:

יחסים בין-לאומיים ומדיניות חוץ
אזרחות ודמוקרטיה
מרחב וגיאו-פוליטיקה
משפט בין-לאומי והאיחוד האירופי
לימודי אפריקה
פוליטיקה וזכרון
פרט למשימה האקדמית, המחלקה שואפת לחנך למעורבות. בעידן בו הדיון הפוליטי באמצעי התקשורת הפך לרדוד ומנוכר, ובזמן בו הציבור מאבד האמון בפוליטיקה, המחלקה מעוניינת להחזיר את המשמעות ההיסטורית של הפוליטיקה כספירה המתמקדת במאבק למען צדק חברתי.חברי הסגל של המחלקה לפוליטיקה וממשל הם בעלי רקע מגוון וייחודי. הם מתמחים בתחומים המקובלים של מדע המדינה-יחסים בינלאומיים, פוליטיקה השוואתית, ומחשבה מדינית, אך גם בתפר בין פוליטיקה ותחומים אחרים כמו סוציולוגיה, גיאוגרפיה, והיסטוריה. בין חברי הסגל יש רופא, משפטן, אדריכל, גיאוגרף, סוציולוג, היסטוריון.
 
 
 

פילוסופיה

 

להעלות תהיות, לפרוץ גבולות, להפליג במחשבות                                   

 
אם תמיד אהבתם לתהות, לחקור לעומקן של שאלות קיומיות ולחשוב בדרכים לא קונבנציונליות, הצטרפו אלינו ללימודים במחלקה לפילוסופיה באוניברסיטת בן-גוריון.
 
במחלקה הצעירה והפלורליסטית תקבלו יחס אישי ותהנו ממגוון נושאים רחב ומסמינרים עם פילוסופים מהארץ ומחו"ל, תוך דגש רב על איכות המחקר ורמת ההוראה.
 
מטרת הלימודים במחלקה כפולה: להציג בפני התלמיד את תורתם ומפעלם של גדולי הפילוסופים הקלאסיים והמודרניים ולפתח אצל התלמיד כלי-ניתוח ומחשבה ביקורתית תוך כדי התמודדות עם בעיות פילוסופיות שונות.
 
המחלקה מציעה מגוון קורסים בכל תחומי הפילוסופיה החשובים בתקופתנו, מפי מרצים ומרצות המשתייכים לזרמים שונים (ואף מתנגשים), ולקראת תואר ראשון, שני ושלישי. לימודים אלו הן אחת הדרכים הפוריות לממש את הצד האינטלקטואלי בחווייתכם האקדמית, לפתח כלי חשיבה וביקורת חיוניים לכל עיסוק רוחני, מוסרי, או קיומי, ולהיות שותפים ושותפות בפענוח ההוויה האנושית, בדור הזה, כחלק ממשימה שאין לה קץ.​
 
מומלץ לשלב את לימודי הפילוסופיה במסגרת תוכנית לימודים דו מחלקתית, עם מחלקות נוספות בפקולטה למדעי הרוח והחברה או בפקולטה למדעי הטבע.
 
 
 

פסיכולוגיה

 

לחקור את נפש האדם, מוחו והתנהגותו במחלקה המבוקשת בארץ

 
הלימודים במחלקה לפסיכולוגיה יחשפו בפניכם את תפקוד האדם בכל הרמות: חשיבה, תפישה, רגשות, אישיות; בבריאות ובחולי, אצל הבוגר ואצל הילד, וגם איך תפקוד המוח מסביר את כל אלה. במקביל, תלמדו כיצד מבצעים מחקר בכל התחומים הללו.
 
מטרת תכנית הלימודים לתואר ראשון היא להעניק לסטודנטים ידע נרחב על המרכיבים הביולוגיים, הרגשיים, הקוגניטיביים, ההתפתחותיים והחברתיים העומדים בבסיס התנהגות נורמלית ואבנורמלית. זאת, במטרה לאפשר בסיס איתן ללימודי המשך לתארים מתקדמים בפסיכולוגיה ובתחומי עניין קרובים. 
 
התכנית בפסיכולוגיה היא תכנית דו מחלקתית. משמעות הדבר היא כי על המועמד/ת לבחור תכנית דו-מחלקתית נוספת ולשלב בכך את לימודי הפסיכולוגיה עם לימודים בתחום אחר מהפקולטה למדעי הרוח והחברה, מדעי הטבע או הניהול. 
המעוניינים לשלב פסיכולוגיה עם סוציולוגיה ואנתרופולוגיה ירשמו לתוכנית החד-מחלקתית במדעי ההתנהגות, כאשר בפועל השילוב הדו-מחלקתי פסיכולוגיה עם סוציולוגיה ואנתרופולוגיה יילמד במסגרת התוכנית למדעי ההתנהגות.
 
 
 
 

תקשורת

 

לרכוש ידע וכלים ולהשתלב בתחום צומח ומתפתח

 
בשנים האחרונות אנחנו בעיצומה של מהפיכה תקשורתית, שמעצבת מחדש את חיינו. המהפכה הזו תזדקק לאנשים שמבינים את התקשורת החדשה, נושמים אותה, מומחים לה, ומסוגלים לתפקד, לחקור ולהנהיג במציאות התקשורתית של המאה ה-21​.
 
הלימודים לתואר ראשון* (B.A) במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון מקנים לסטודנטים ידע עיוני, בכללם מושגים בסיסיים וכלים לצריכה נבונה של תקשורת, שיאפשרו להם להוביל את התחום בעתיד. ייחודה של תוכנית הלימודים בכך שהיא עוסקת בהיבטים מוסדיים וטכנולוגיים של אמצעי התקשורת המגוונים בהקשרם התרבותי וחברתי. הידע העיוני הנרכש בה עשוי להקל על השתלבות באחד מארגוני תקשורת, בין אם מדובר בעיתונות הכתובה והמשודרת, משרדי יחסי ציבור או סוכנויות פרסום.
 
תכנית הלימודים במחלקה מתמקדת בשלושה אשכולות מרכזיים:
תעשיות תקשורת: כולל קורסים העוסקים במשפט, יחסי ציבור, פרסום, עיתונות במאה ה-21, תעשיית המוסיקה, היבטים השוואתיים
תקשורת רב-תרבותית: כולל קורסים העוסקים בתחום המיעוטים בתקשורת, החברה הערבית, החברה החרדית, הקהילה הגאה, הגירה, ייצוג קולנועי
מדיה חדשים: כולל קורסים העוסקים בטכנולוגיות מידע, אינטרנט והמזרח התיכון, שימושי מדיה, צרכנים ויצרנים, פנאי מקוון, העידן הדיגיטלי וחידושים בתקשורת
 
 
 

​לימודים רב תחומיים במדעי הרוח, החברה והטבע

 

להיות הכי רלוונטיים - בכל מקום אליו תרצו להגיע

 
ברחבי העולם הולכת ומתרחבת הפנייה ללימודים רב-תחומיים כבסיס לפתיחת אפשרויות רבות יותר בעבודה, במחקר ובכלל. ההכשרה הבין-תחומית מקנה ידע במגוון רחב יותר של תחומים, גמישות רבה יותר של ההכשרה האקדמית ואפשרויות שילוב מקצועות ייחודיות. לכן, לימודים בין-תחומיים היא צורת ההכשרה המתאימה לידע של המחר.
 
לימודים בין-תחומיים מקנים גם תואר, גם הרחבת אופקים והם גם מעשיים יותר בזכות הידע הרחב בתחומים שונים, המתיאימים לצרכי השוק והחברה היום ובעתיד.
המחלקה ללימודים רב-תחומיים באוניברסיטת בן-גוריון מציעה תכניות לימוד מגוונות המשלבות ידע מתחומים שונים, וגם תכנית אישית מותאמת עם שירות ויחס ברמה האישית ביותר.
 

מי מתאים ללימודים רב תחומיים?

 
  סטודנטים בעלי תפיסה מגובשת של הידע שאותו הם מעוניינים לרכוש, ואשר אותו אין הם יכולים לרכוש במתכונת הרגילה של לימודים דו-חוגיים
  סטודנטים שמעדיפים לנצל את לימודי התואר הראשון לרכישת ידע ולהיכרות סבירה עם מספר תחומים
  מי ששואפים לבנות מסגרת לימודים המורכבת ממספר יחידות על מנת להשיג השכלה רחבה במספר רחב יחסית של תחומים.
 
 
 

מדעי המוח

 

מדעי המוח - מסע מרתק להבנת עקרונות התודעה של האדם

 
​המחקר בתחום מדעי המוח עוסק במערכת העצבים בחי, מתוך היבט נוירולוגי-ביולוגי והן מתוך תחום מדעי החיים. בשנים האחרונות נרשמו הישגים רבים בתחום מדעי המוח, ביניהם טיפול חדשני לפרקינסון ופריצות דרך בחקר מחלת האלצהיימר.
 
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב מציעה 3 מסלולי לימוד במדעי המוח אשר מקנים לסטודנטים ידע נרחב ופותחים בפניהם דלת למחקר מתקדם בתחום.
מדעי הקוגניציה והמוח - תוכנית מצטיינים
מדעי הקוגניציה והמוח באוניברסיטת בן-גוריון הינה תכנית ייחודית המקנה השכלה ומיומנויות מחקר במדעי הקוגניציה והמוח בדגש על חמישה תחומי ליבה: פילוסופיה, חישוביות עצבית, פסיכולוגיה, מדעי העצב ובלשנות. בנוסף  להשכלה הבינתחומית הרחבה, התכנית מציעה התמחות עומק באחד מתחומי הליבה.
 
הסטודנטים למדעי המוח והקוגניציה לומדים מגוון נושאים במסגרת הקורסים המוצעים, ופוגשים תכנים המשלבים תחומים שונים, ביניהם: עקרונות המדע הקוגנטיבי, פסיכולוגיה פיזיולוגית, לוגיקה, התפתחות ועיבוד שפה ועוד.
 
התכנית מיועדת למועמדים מצטיינים בעלי נתוני קבלה גבוהים והוכחת מצוינות אישית ויכולות אקדמיות גבוהות הן תנאי הכרחי. כל סטודנט בתכנית מקבל ליווי אישי על ידי צוות המחלקה והסטודנטים הבוגרים. הלימודים בקורסי הייעודים של המחלקה נערכים בקבוצות קטנות ובמהלך התואר הסטודנטים יכולים להשתלב במחקר בכל אחד מתחומי הלימודים.
 

לימודי ביולוגיה-פסיכולוגיה - תוכנית מצטיינים

מטרת התוכנית לתואר ראשון בביולוגיה-פסיכולוגיה היא להעניק לסטודנטים בסיס מובנה בתחום מדעי המוח הן מהצד הביולוגי והן מהצד הפסיכולוגי וההתנהגותי. השילוב בין שתי הדיסציפלינות מאפשר למסיימי תואר זה להמשיך ישירות לתארים מתקדמים במדעי המוח או בתחומים אחרים של הביולוגיה והפסיכולוגיה, כולל פסיכולוגיה קלינית. התוכנית משותפת למחלקות מדעי החיים מהפקולטה למדעי הטבע והמחלקה לפסיכולוגיה מהפקולטה למדעי הרוח והחברה.
 
לימודי ביולוגיה מאפשרים לפסיכולוגים לחקור היבטים מולקולאריים ופיסיולוגיים של התנהגויות שונות, כגון: זיכרון, מצבי לחץ וחשיבה. מאידך, לימודי פסיכולוגיה מספקים לביולוגים כלים ושיטות מחקר נוספות לחקור השפעות התנהגותיות של גנים, תרופות ותהליכים ביולוגיים טבעיים (כגון: הזדקנות, שינויים הורמונאליים וסביבתיים). 
במובן זה, שני התחומים תלויים זה בזה וקשורים קשר הדוק.  
 
התואר שיוענק לבוגרי התוכנית הוא.B.Sc בביולוגיה-פסיכולוגיה ​והקבלה לתוכנית תהיה על פי החלטת ועדת הקבלה של שתי המחלקות (פסיכולוגיה ומדעי החיים).
 

​תואר ראשון במדעי החיים במגמת מדעי המוח

מטרות הלימוד במגמה למדעי המוח במחלקה למדעי החיים הן להקנות לסטודנטים ידע בסיסי במדעי העצב החל מרמת תא המוח הבודד ועד לרמת המוח השלם והאורגניזם המתנהג. 
 
הייחוד במגמה זו הוא בגישה הכוללת שמאפשרת להבין תהליכי עיבוד אינפורמציה, לימוד וזיכרון במוח וכיצד הם תורמים ליכולת של אורגניזמים שונים לשרוד בסביבה בה הם חיים. 
 
התואר שיוענק לבוגרי התוכנית הוא.B.Sc במדעי החיים.
 
 
 

מדעי הגיאולוגיה והסביבה

 

לחקור את העבר, להבין את ההווה, להבטיח את העתיד

 
משחר ההיסטוריה התמודד האדם עם השפעתן של רעידות אדמה, מפולות סלעים, שינויי אקלים ושאר תופעות טבע להן הוא נחשף. לימים החלה להתפתח ההבנה שמערכת כדור-הארץ מושפעת מפעילות האדם בה במידה שהיא משפיעה עליו. סביבת החיים של האדם קשורה בקרקע ובסלעים: מקורות המים, האנרגיה, המחצבים וחמרי הבנייה מצויים בעולם הסלעים, הצומח גדל על הקרקע והפסולת והשפכים שלנו מוטמנים בקרקע.   
 
הלימודים במחלקה למדעי הגיאולוגיה והסביבה מקנים לבוגריה הבנה מעמיקה של כדור-הארץ ושל התהליכים המתרחשים על פניו ובתוכו.  
 
מטרת הלימודים היא להכשיר בוגרים לעבודה ומחקר בתחומים שונים של מדעי הסביבה, תכנון ופיקוח על פרויקטים גיאולוגיים-הנדסיים, עבודה בתעשיית המחצבים, חיפוש, פיתוח ושימור משאבי מים, הוראה והדרכה בנושאי כדור הארץ, סביבה ושמירת טבע. 
 
 
 

כימיה

 

להבין ולחקור ​בעולם האטומים והמולקולות                       

 
כימיה היא אחד מתחומי המדע והטכנולוגיה המגוונים ביותר. הכימיה מהווה נדבך חשוב במחקר ובתעשיית המיקרואלקטרוניקה בפיתוח וייצור מוליכים למחצה, היא גם הבסיס לתעשיות הביוטכנולוגיה וההנדסה הגנטית, וזאת לצד התחומים המסורתיים יותר.
המחלקה לכימיה באוניברסיטת בן-גוריון מונה כ-25 חברי סגל שתחומי ההתעניינות והמחקר שלהם מכסים את כל תחומי הכימיה המודרנית ובפרט את הכוונים החדשים של כימיה ביו-פיזיקאלית, ננו-טכנולוגיה, וכימיה סביבתית. למחלקה קשרים מיוחדים עם התעשיות הכימיות בדרום הארץ כולל חברות כגון כימיקלים לישראל, טבע, מכתשים, ותעשיות ברום, חברות מובילות בתחומן שביחד הפכו את הכימיה לענף היצוא העיקרי של מדינת ישראל. 
 
לימודי תואר ראשון במחלקה לכימיה מעניקים בסיס מוצק להתפתחות בקשת רחבה של תחומי מחקר ועיסוק מגוונים, ובמיוחד מעניקים הכשרה מקיפה בכל תחומי הכימיה המודרנית. כימיה הינה ענף הייצור העיקרי של מדינת ישראל - חברות כמו כימיקלים לישראל, טבע, מכתשים ופריגו (שאיתן יש למחלקה לכימיה קשרים מיוחדים) הינן מהמובילות בעולם בתחומן. כימיה הינה נדבך חשוב בתעשיית המיקרואלקטרוניקה לצורך פיתוח וייצור חומרים מוליכים למחצה עתידיים. כימיה הינה מרכיב במדע ה"ננוטכנולוגיה" המתפתח. כמו כן מהווה הכימיה בסיס לתעשיות הביוטכנולוגיה וההנדסה הגנטית – מהתחומים "החמים" ביותר כיום בתעשיות ההיי-טק בארץ ובעולם.
 
בוגרי המחלקה ובוגרים ממחלקות אחרות בארץ יכולים להשתלב במחקר מתקדם במסגרת התכניות לתואר מוסמך ודוקטור הכוללות בצוע עבודת מחקר מקורית תחת הנחיית אחד מחברי הסגל.
 

מגמות הלימוד במחלקה:

 כימיה סינטטית
 כימיה ביופיסית
 כימיה פיסיקלית וננומטרית
 
 
 

מדעי המחשב (כולל מגמת ביואינפורמטיקה)

 

חוד החנית בטכנולוגיה העילית

 
הלימודים ​במחלקה למדעי המחשב מקנים לסטודנטים כלים לחשיבה אנליטית, ידע והבנה בדרכי הפעולה של מחשבים והשימוש בהם, אלגוריתמיקה, מבני מחשב, מערכות ופיתוח וכן ניסיון מעשי בתכנון ובנייה של מערכות תוכנה.​
מלבד מיומנויות בסיסיות של תכנות, במחלקה תוכלו ללמוד לתכנן אלגוריתמים ולהגיע לדרכי פתרון של בעיות מורכבות בדרכים שונות, ביצירתיות, במחשבה מרובה ובלמידה. 
מכיוון שסביבת העבודה והמחקר בתעשייה ובאקדמיה היא דינמית ומתפתחת ללא הרף, המחלקה מציעה לכם הכשרה במגוון רחב של תחומים כדי שבעתיד תמשיכו להיות רלוונטיים גם במידה והטכנולוגיה תהיה שונה מזו הקיימת היום.
בוגרי המחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת בן-גוריון בנגב הם מהמבוקשים בשוק העבודה והמחלקה מקיימת קשרים הדוקים עם התעשייה.
 
משך הלימודים: 3 שנים.
 
 
 

הנדסת בניין וגאולוגיה - תואר כפול למצטיינים

 

מתעניינים בהנדסת תשתיות? גיאולוגיה הנדסית? תכנון מנהרות? 

בואו ללמוד בתכנית ייחודית ומבוקשת לתואר כפול בהנדסת בניין וגאולוגיה
 
המחלקה למדעי הגיאולוגיה והסביבה והמחלקה להנדסת בניין משלבות כוחות ומציעות תכנית לימודים ייחודית לתואר ראשון (B.Sc.) כפול בהנדסת בניין ובגאולוגיה עם אפשרות למיקוד בתחום המנהור.
 
הנדסת תשתיות הנו תחום המתפתח בישראל במהירות רבה עם התפתחות התשתית הפיסית של המדינה הכוללת: פיתוח עורקי תחבורה ציבוריים (רכבת), פיתוח תשתיות אנרגיה (המרה, אחסון, והובלה), פיתוח תשתיות אזרחיות וכמובן פיתוח תשתיות מיגון ומקלוט. בכל התחומים הללו מתבצעת התערבות הנדסית בתת-הקרקע החל מהנחת צינורות גז רדודים בקרקע ועד מנהור עמוק בסלע.
 
הנדסת התשתית הוא תחום אינטרדיסציפלינרי מטבעו, המשלב מיומנויות מתחומי הנדסת הבניין, גיאומכניקה, וגיאולוגיה הנדסית. במחלקות להנדסת בנין ולמדעי הגיאולוגיה והסביבה קיימים מוקדי מצוינות ויכולות מחקר המקנים לאוניברסיטת בן גוריון יתרון משמעותי על פני כל מוסד אקדמי אחר בישראל לפיתוח התחום של הנדסת התשתית. בין הדגשים הייחודיים בתכנית הבנויים על שילוב זה יהיה התחום של סיכונים סיסמיים, הנדסה גיאוטכנית של רעידות אדמה, והנדסת מנהור.
 
במסגרת לימודי התואר הכפול יתאפשר למתקבלים המעוניינים בכך לבחור התמקדות בתחום המנהור, תכנית מיוחדת המתבצעת בשיתוף פעולה עם רכבת ישראל ומשרד התחבורה. הסטודנטים המתקבלים למיקוד מינהור יקבלו בנוסף לתכנית הלימודים האקדמית שישה קורסי השתלמות קצרים במהלכם יפגשו את טובי המומחים בארץ ובעולם אשר יעבירו תכנים אשר אינם נלמדים במסגרת התכנית האקדמית. קורסי ההשלמה יועברו בחופשות בין הסמסטרים לקראת סיום התואר האקדמי.
 
 
 

מתמטיקה

 

עולם של אפשרויות בבסיס המדעים והטכנולוגיה                                   

 
המתמטיקה הינה ענף המדע הטהור ביותר והיא עומדת בבסיס כל המדעים והטכנולוגיה. מתמטיקה מתקדמת היא המנוע מאחורי רבות מההתפתחויות הטכנולוגיות והכלכליות בשנים האחרונות: החל מאבטחת מידע באינטרנט ובמערכות תקשורת, דרך תכנון אלגוריתמים מתוחכמים ליישומי מחשב, וכלה בחיזוי התנהגות שוקי כספים.
 
לימודי המתמטיקה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב מאפשרים להכיר לעומקם את העולמות הקסומים של המתמטיקה הטהורה וגם ללמוד את היישומים החדשניים ביותר בתחומי ההיי-טק או הכלכלה.
 
כל בוגרינו רוכשים כלים רבי עוצמה להתמצאות מהירה בשטחים חדשים שחלקם עוד טרם נחזו, לניתוחם ולהתמודדות עם הבעיות המתעוררות בהם.
 
 
 

פיסיקה

 

ללמוד את הבסיס של המדע והטכנולוגיה במחלקה מובילה בתחומה

 
המחקר וההוראה במחלקה לפיסיקה הינם בחזית המדע הבסיסי, הן בהיבט התיאורטי והן הניסויי. מחקרים אלו תורמים לקידום הטכנולוגיה בכלל ולמהפכת הננוטכנולוגיה של המאה ה-21 בפרט. כמו כן הם תורמים להבנת הביולוגיה, למשל בחקר ה- DNA ובמדידת פעילות המוח.
 
לימודי התואר הראשון במחלקה לפיסיקה באוניברסיטת בן-גוריון מכוונים הן להכשרת התלמיד למחקר בסיסי בפיסיקה והן לתעסוקה במחקר יישומי במסגרת תעשיות עתירות מדע. 
 

מגמות הלימוד במחלקה:

 פיסיקה כללית
 פיסיקה ומחשבים
 פיסיקה ואלקטרואופטיקה
 
תוכניות מיוחדות: המחלקה מקיימת ארבעה מסלולים לתואר כפול בשילוב עם מחלקות מהפקולטה למדעי הטבע ומהפקולטה למדעי ההנדסה:
 פיסיקה עם הנדסת חומרים
 פיסיקה עם הנדסת חשמל ומחשבים
 פיסיקה עם הנדסת מכונות
 פיסיקה עם מדעי המחשב
 
 
 

מתמטיקה ומדעי המחשב

 

לשלב בין תיאוריה, מדע ועשייה בשני תחומי לימוד יוקרתיים       

 
התכנית המשולבת במתמטיקה ומדעי המחשב מיועדת למי שמעוניינים לאתגר את עצמם ולרכוש ידע וכלי חשיבה אנליטיים המיוחדים ללימודי המתמטיקה, לצד לימודים מעשיים ותיאורטיים במדעי המחשב.
 
פיתוח החשיבה המופשטת, המודגש בלימודי המתמטיקה, מעניק לבוגרי התכנית כלים לפתרון בעיות מורכבות ולהשתלבות בסביבות של מחקר ופיתוח בתעשייה וגם באקדמיה.
השילוב של מתמטיקה עם מדעי המחשב מהווה יתרון בשוק העבודה ובתעשייה בתחומים כגון אלגוריתמיקה, הבטחת מידע וקריפטוגרפיה, עיבוד תמונה ווידאו ועוד, מאחר שהוא מעניק ידע נרחב בשני התחומים.
 
במהלך הלימודים הסטודנטים משפרים את יכולת החשיבה הלוגית, החשובה לפתרון בעיות שונות הניצבות בפני מתכנתים, מקבלים ידע באלגוריתמיקה, במערכות תוכנה, במבני מחשב ועוד.
 
תכנית הלימודים מגוונת ומאפשרת לתלמידים להתמחות בנושאים שונים במתמטיקה ובמדעי המחשב בהתאם לתחומי העניין שלהם.
 
משך הלימודים הוא 3 שנים.
 

ביולוגיה חישובית

 

 לשלב בין מחקר מדעי החיים לטכנולוגיות המחשוב המתקדמות ביותר​

 
ביולוגיה חישובית היא תחום מדעי חדש, המתמודד עם מהפכת המידע שעוברת הביולוגיה בשנים האחרונות. טכנולוגיות חדישות מזרזות משמעותית ניסויים ביולוגיים ומאפשרות לאסוף כמויות ענק של נתונים, ולכן הניתוח של נתונים אלו הופך לאתגר מרכזי במחקר. כל נתון הוא פיסת פאזל ועלינו לחבר מיליוני פיסות לתמונה ביולוגית שלמה. אתגר זה מורכב מאוד שכן פיסות הפאזל אינן תואמות זו את זו במדויק, חלקן חסרות, ואחרות חוזרות על עצמן, אבל המאמץ כדאי; התמונות המתקבלות (מערכות ביולוגיות) הן יפות, עשירות בפרטים, ומלמדות אותנו על התהליכים שיוצרים אותן ומשנים אותן ללא הרף. ברמה המעשית, התובנות החדשות משמשות בסיס לדור הבא של טיפולים רפואיים וטכנולוגיות חקלאיות.
 
בחזית מהפכת המידע הביולוגי נמצאת היכולת לקרוא את המידע הגנטי של יצורים חיים ובפרט של האדם. כיום קריאת הגנים של אדם ספציפי (שישה מיליארדי אותיות), עם כל הייחודיות המבדילה אותו מכל שאר בני האדם, היא פעולה כמעט שגרתית שעלותה נמוכה יחסית. בהתאם לכך, הניתוח של המידע הגנטי והבנתו הם המשימה העיקרית שנטלה על עצמה הביולוגיה החישובית ותת התחום הזה קיבל שם משלו - ביואינפורמטיקה. בנוסף הביולוגיה החישובית חוקרת גם תהליכי ההתפתחות ביצורים חיים, אבולוציה מולקולארית, עיבוד המידע במערכת העצבים ורשתות שיתוף הפעולה והתחרות בין יצורים חיים בסביבתם הטבעית.
 

מה עושים ביולוגים חישוביים?

ביולוגים חישוביים משתמשים בעקרונות של מדעי המחשב, מתמטיקה וסטטיסטיקה כדי לפתח כלים לעיבוד מידע ביולוגי, ולהשתמש בהם בצורה מושכלת. כלים אלה כוללים מודלים מתמטיים, אלגוריתמים ותוכנות מחשב אשר כורים מידע מבסיסי נתונים גדולים, מוצאים בהם תבניות חוזרות ועוזרים לחוקרים להסיק מהם מסקנות. 
 
האופי הבין-תחומי של הביולוגיים החישוביים מעמיד אותם במוקד המחקר האקדמי והתעשייתי, בתחומים כגון: פענוח מחלות ופיתוח תרופות, עיבוד מידע רפואי ופיתוח תוכנות לשימוש הרפואה, קידוד אותות ומידע במוח, פיתוח והשבחת זני צמחים ובע"ח ועוד...
 

למי מתאימה הביולוגיה החישובית?

לימודי הביולוגיה החישובית מתאימים לתלמידים בעלי זיקה ואהבה למדעי הביולוגיה, הרפואה והמוח אשר מבינים את הכוח המחקרי העצום של מתמטיקה ומדעי המחשב. 
 

מה לומדים?

ההתמודדות עם האתגר של מהפכת המידע הביולוגי דורשת ארגז כלים שונה מזה שנרכש בלימודי ביולוגיה רגילים. הרקע המתמטי חייב להיות עמוק יותר ונדרשת שליטה בתכנות ובפיתוח אלגוריתמים. האוניברסיטה מציעה שלוש תכניות לימוד בביולוגיה חישובית אשר הליבה שלהן משותפת: קורסי בסיס במתמטיקה, מדעי המחשב וביולוגיה. מעבר לליבה, כל מסלול מדגיש נקודת מבט אחרת על הביולוגיה החישובית.
 
 
 

מדעי החיים

 

להבין את תהליכי החיים ב​לימודים מתקדמים - תיאורטיים ומעשיים           

 
מדעי החיים עוסקים בהבנת התהליכים האחראיים להיווצרות, התפתחות והמשכיות החיים. עתיד העולם, כפי שאנו מכירים אותו, תלוי בהעמקת הידע בכל אחד ממגוון הנושאים במדעי החיים. נושאים אלה מהווים בסיס הכרחי לקידום והצלחה בתחומים רבים כגון חקלאות, שמירת טבע, ביוטכנולוגיה ותעשיית התרופות.
כבני אדם, רובנו מוטרדים משאלות כיצד גופנו פועל, ומה הן מגבלותיו? מדוע אנו מזדקנים? כיצד אנו מתרבים? מה הן המחלות התוקפות אותנו, וכיצד אנו יכולים להתגונן בפניהן? מאין באנו? באיזה מידה אנו דומים ליצורים חיים אחרים? האם קיומנו תלוי בקיומם של יצורים אחרים? אך כאן נעצרת סקרנותנו כי אנו מבינים באופן אינטואיטיבי שהשאלות מורכבות מאוד.
בחקר מדעי החיים אנו מחפשים את הדרך להבנת עצמנו, היצור המורכב ביותר בטבע המוכר לנו, ואת העולם הסובב אותנו. בתהליך זה אנו מגלים שוב ושוב עד כמה חוקי הפיסיקה, קסמי הכימיה ושפת המתמטיקה עומדים בבסיס התהליכים המניעים את החיים. אכן, בעשור האחרון הגיעו מדענים רבים מענפי הפיסיקה, הכימיה והמתמטיקה להכרה כי השאלות המעניינות באמת מתרכזות בתחומיה השונים של הביולוגיה.כתוצאה מהתפכחות זו נולדו תחומים חדשים, כגון הביולוגיה החישובית, הביואינפורמטיקה וחקר מדעי המוח.
 
חקר מדעי החיים מרתק לא רק בגלל העניין האקדמי שלנו בפיתרון חידות הבריאה, כי אם גם בגלל השלכותיו המעשיות בתחום הרפואה (למשל טיפול :Gene therapy  טיפול קליני באמצעות החדרת גנים לגוף), הפרמקולוגיה (למשל, תכנון תרופות בעזרת כלים ביופיזיקליים), החקלאות (למשל, פיתוח זנים באמצעות הנדסה גנטית) והטכנולוגיה (למשל, בניית רובוטים על פי מודלים ביולוגיים). אכן לא אחת מתגלים מנגנונים ביולוגיים אלגנטיים ויעילים כל כך, עד כי הם מיושמים בתעשיות עתירות הידע. מדי יום נוספים אתגרים קיומיים חדשים לעולמנו, כגון התדלדלות המשאבים, הזיהום הסביבתי וצפיפות האוכלוסין.
 
המחקר במדעי החיים הוכיח בעבר, ובודאי ימשיך בעתיד, לתת תשובות מעשיות מול אתגרים כגון אלו. מדע הביולוגיה הוא אכן מדע העתיד.​
 
תוכנית הלימודים במדעי החיים באוניברסיטת בן-גוריון הינה להכשיר אתכם לקראת אתגרי המחקר והתעשייה עתירת הידע במאה ה-21. 
 
בכדי להשיג מטרה זו נבנתה תוכנית לימודים אשר מקנה רקע רחב ויסודי ברוב ענפי הביולוגיה המודרנית. בתוכנית הלימודים קיימות מספר מגמות לימוד: מדעי החיים, ביוטכנולוגיה מולקולרית, אקולוגיה, ביולוגיה וביוטכנולוגיה ימית ולאחרונה נפתחה תוכנית לימודים חדשה – ביולוגיה- פסיכולוגיה. 
תוכנית הלימודים באקולוגיה היא הגדולה והמגוונת ביותר בארץ. 
במדעי החיים ישנם כיווני התמחות- ביוכימיה וביולוגיה מולקולרית, מדעי הצמח, גנטיקה ופיזיולוגיה של התא ובע"ח ואקולוגיה אבולוציונית. 
כמו כן ישנו מסלול לימודים נוסף המשלב בין המחלקה למדעי החיים והמחלקה למדעי הגיאולוגיה והסביבה המקנה תואר כפול.
 
 
 

הנדסת תוכנה

 

ללמוד בתוכנית לימודים משותפת וייחודית להנדסה ולמדעי הטבע

 
תוכנית להנדסת תוכנה מיועדת להכשיר את בוגריה לפתח ולנהל פרויקטי פיתוח של מערכות תוכנה מורכבות הנמצאות בבסיס רוב המערכות המורכבות בחיינו, ממערכות תקשורת למערכות בנקאיות ולמערכות רפואיות. 
 
בשנים האחרונות אנו עדים לגידול חסר תקדים בתעשיית התוכנה במדינת ישראל וההצלחה של תעשייה זו בארץ ומחוצה לה היא הסיבה לדרישה הגבוהה למהנדסי תוכנה.
 
תוכנית הלימודים בהנדסת תוכנה משותפת לפקולטות למדעי הטבע ומדעי ההנדסה. בוגרי התוכנית יקבלו בסיומה תואר מהנדס/ת תוכנה (B.Sc.) שיוענק במשותף על ידי שתי הפקולטות.
תוכנית הלימודים בהנדסת תוכנה משלבת הכשרה מדעית עמוקה עם לימוד ממוקד של שיטות הנדסיות בבניית תוכנה והתנסות מעשית בפיתוח תוכנה.
בתוכנית יוכשרו הסטודנטים בתחומים של מדעי המחשב, מערכות מידע, הנדסת תוכנה, והנדסת מערכות תקשורת.
תחומים אלה יסייעו לתלמידים להשתלב בתעשיית התוכנה והמחשבים ולהמשיך בלימודים לתארים מתקדמים.
לבוגרי התוכנית יוקנה רקע מעמיק באלגוריתמיקה, שפות תכנות, מבנה מחשבים, ניתוח ואיפיון מערכות, תכנון מערכות, בסיסי נתונים, רשתות מחשבים, אבטחת מחשבים ועוד​...
 
 
 

הנדסת ביוטכנולוגיה

 

גם מחקר מתקדם וגם עתיד מקצועי בתעשייה

 
תחום הביוטכנולוגיה תופס תאוצה משמעותית בשנים האחרונות בשל החזון שהוא יוצר - חזון שמתחיל בפיתוח תרופה או תרפיה גנטית למחלה חשוכת מרפא, דרך שכפול איברים חיוניים לצורך השתלה ועד לטיפול במפגעים סביבתיים ושיפור איכות החיים. כדי להכשיר אנשים להתמודד עם אתגרים אלו, הוקמה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב המחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה, המשלבת הוראה ומחקר רב-תחומי על-ידי מגוון חברי סגל מתחומי הכימיה, ביולוגיה, פיזיקה וההנדסה.
 
תוכנית הלימודים 
ארבע שנות הלימוד לתואר מהנדס ביוטכנולוגיה מאפשרות לסטודנטים ללמוד שילוב ייחודי של קורסים בסיסיים במדעי ההנדסה, ביולוגיה, כימיה ופיסיקה ובהמשך, קורסים מתקדמים בהנדסת ביוטכנולוגיה הכוללים: הנדסה גנטית, ביוריאקטורים והפרדת חלבונים, תרביות תאים, כמו גם אתיקה ומשפט בביוטכנולוגיה ומנהל עסקים. 
 
פרויקט גמר הנדסי
בשנת הלימודים האחרונה לתואר, במסגרת פרויקט הגמר, הסטודנטים מתנסים במחקר עצמאי במעבדות חברי הסגל או כחלק מעבודה בתעשיית הביוטכנולוגיה. בוגרי המחלקה מוכשרים לעבודה ומחקר בסביבות עבודה רב-תחומיות וגם בכאלו יותר ספציפיות וממוקדות - וזו איכות נדירה שהמחלקה מעודדת ומקדמת.
 
 

הנדסה ביו-רפואית

 

טכנולוגיה עילית, מדע ורפואה משתלבים יחד

 
ההנדסה הביורפואית (הנדסת ביו-רפואה) כמקצוע רב-תחומי עוסקת ביישום הידע ההנדסי והמדעי לפתרון בעיות בתחומי הביולוגיה והרפואה. בין אם מדובר באבחון או בטיפול, בשימוש במחשבים או רובוטים, בעידוד מנגנונים טבעיים או בשימוש באברים מלאכותיים, ידע רב-תחומי הוא הבסיס למחקר ופיתוח בתחום ההנדסה הביורפואית.
בעשור האחרון התקדם מדע הרפואה ומאפשר טיפולים מתקדמים כצנתורים והחלפת קרנית העין, ובדיקות לא חודרניות כ M.R.I. לסריקה של המוח מבעד לגולגולת. קידמה זו נובעת מהקשר הנרקם בין הרפואה וההנדסה. הרופאים מצידם הולכים ונחשפים ליכולות הטכנולוגיות הנפתחות בפניהם, והמהנדסים מתחילים ללמוד ולהעריך את היופי והתחכום שאגורים במיליוני שנות האבולוציה של הגוף האנושי. בחזית הקשר המתהדק נמצאים מהנדסי הביורפואה שמביאים טכנולוגיה לרפואה, ומזור להנדסה.
 
המחלקה להנדסה ביורפואית באוניברסיטת בן-גוריון, שהיא מיזם משותף של הפקולטות למדעי ההנדסה והבריאות, מכשירה מהנדסי ביורפואה בעלי ידע רחב בנושאים עכשוויים כחקר המוח והנדסה עצבית, זרימת דם וזרימה בכלל בגוף האדם, חקר תנועת האדם ומנשקים בין אדם למכונה, שימוש בנגיפים כתחליף לתרופות, פיתוח מודלים חישוביים למנגנונים פיסיולוגיים, חומרים ביולוגיים וביוקומפטבילים מרמת המולקולה, דרך התא, ועד לרמת הרקמה.
 
תכנון, בנייה, הפעלה ואחזקה של מערכות אלו, מצריך מידע בסיסי בשני התחומים - הנדסה ורפואה. תוכנית הלימודים של המחלקה להנדסה ביורפואית נועדה לענות על צרכים אלו: תלמידי המחלקה להנדסה ביורפואית מקבלים השכלה הנדסית רחבה וידע עדכני ומעמיק בביולוגיה ורפואה והם מיועדים להשתלב ולהוביל בצוותי מחקר ופיתוח באוניברסיטאות ובחברות הייטק, ולעסוק בפיתוח ותפעול מערכות הנדסיות בבתי חולים. הלימודים במחלקה להנדסה ביורפואית מתקיימים במסגרת משולבת של הפקולטה למדעי ההנדסה והפקולטה למדעי הבריאות וכוללים לימוד מקצועות יסוד בשני התחומים.
 
לימודי התואר הראשון מקנים ידע בסיסי רחב ברמה הגבוהה ביותר. בשנה הרביעית מבוצע פרויקט גמר באוניברסיטה, בתעשייה או בבית חולים הכולל לימוד ויישום הידע בנושא נבחר בהנדסה ביורפואית. על מנת לאפשר העמקה נוספת בתחום העניין של הסטודנטים, המחלקה מעודדת תלמידים מצטיינים להמשיך בלימודים לתואר שני במסלול מקוצר ולהתחיל את עבודת המחקר שלהם כבר בשנה הרביעית ללימודיהם​.
 
 
 

רפואה והנדסה ביו-רופואית

 

שני מקצועות מבוקשים במסלול יוקרתי אחד

 
הרפואה המודרנית הופכת למורכבת יותר בצד האבחנתי והטיפולי עקב הידע הנצבר ומורכבות השיטות, הציוד והמכשור המשמשים לטיפול ולאבחנה. בשל כך גובר והולך הצורך בכוח אדם מיומן המבין לעומק את צרכי הרפואה וכן את הכלים ההנדסיים החדשים העומדים לרשות הרופאים.  
 
מסלול הלימודים החדש המציעה אוניברסיטת בן-גוריון משותף למחלקה להנדסה ביורפואית ובית הספר לרפואה בפקולטה למדעי הבריאות ומיועד למספר מצומצם של סטודנטים מצטיינים, אשר מעוניינים לשלב לימודי הנדסה ורפואה.
 
המסלול מקנה לבוגריו שני תארים: בהנדסה ביורפואית (מוסמך B.Sc) וברפואה (MD) וזאת לאחר 9 שנות לימוד בלבד במקום 11 שנים. ייעודו הינו הכשרת טובי הרופאים - מהנדסים בעלי ידע מעמיק הן בהנדסה והן ברפואה, אשר יוכלו לטפל בחולים במקצועיות וכן להוביל מחקרים, פיתוחים ויישומים הנדסיים.
 
תנאי מוקדם לקבלה למסלול המשותף הוא עמידה בתנאי הקבלה של כל מחלקה בנפרד. הקבלה למסלול תתבסס על-פי מצויינות אקדמית ומספר המקומות שיוקצו למסלול מדי שנה.
 
מועמד שמבקש להתקבל למסלול המוצע לעיל ירשום בטופס ההרשמה רפואה בעדיפות ראשונה ובעדיפות שניה הנדסה ביורפואית (בקשתם של מועמדים שלא ירשמו רפואה בעדיפות ראשונה לא תובא לדיון מסיבות טכניות).
 
 
 

הנדסת מכונות

 

להניע את התעשייה קדימה 

 
הנדסת מכונות היא התחום הרחב ביותר בהנדסה. המחלקה להנדסת מכונות מכשירה מהנדסים העוסקים במחקר, תכנון, פיתוח, ייצור ותחזוקה של מערכות מכניות ומערכות אנרגיה מכל הסוגים: מערכות רכב ותעופה, מערכות ייצור, מערכות בקרה, אוטומציה ורובוטיקה, מערכות ביומכניות ומכשור רפואי.  
בעבודתם משתמשים מהנדסי המכונות במדעי ההנדסה השונים, במחשבים, במעבדות ובאמצעי ייצור שונים. בנוסף למדעים הכלליים, מדעי ההנדסה המיושמים בהנדסת מכונות כוללים את מכניקת המוצק, מכניקת הזורמים, תרמודינמיקה ומעבר חום, תורת הבקרה ושיטות חישוביות שונות.
 
המחלקה להנדסת מכונות באוניברסיטת בן-גוריון הוקמה בשנת 1967 והיא תורמת רבות בהוראה, מחקר, פיתוח וייעוץ לתעשייה. עד כה הוכשרו בה כ-3,000 בוגרים. בוגרינו עוסקים בפיתוח, תיכון וייצור בתעשיית התעופה, התעשייה הכימית, תעשיית מכשור רפואי ותרופות, התעשייה הביטחונית, תעשיית האלקטרוניקה ורובוטיקה. בוגרים אחרים, המשיכו את לימודיהם לתארים גבוהים והשתלבו במחקר באוניברסיטאות, מכוני מחקר ובתעשיות עתירות ידע. בוגרים נוספים עוסקים בחישובים הנדסיים בענפי התעשייה המוזכרים לעיל ובפיתוח תוכנות הנדסיות שמיועדות לחישובים ולתיכון וייצור בעזרת מחשב.
 
 
 

הנדסת חומרים

 

החומרים מהם עשויה חזית הטכנולוגיה

 
הנדסת חומרים עוסקת בקשר שבין תכונות חומרים טכנולוגים למבנה ולהרכב שלהם. חומרים מכתיבים את המגבלות המעשיות של הטכנולוגיה. כל הכלים והמוצרים מעשה ידי אדם מוגבלים על ידי ההתנהגות של החומרים, כגון: עמידות במאמץ, בחום, בפני קורוזיה, מוליכות חשמלית וכו'. הנחת היסוד של הנדסת החומרים היא שהבנת הקשר בין התכונות של חומרים להרכב, למבנה הפנימי ולתהליכי הייצור שלהם תאפשר בחירה והפקה של חומרים מתאימים לכל שימוש ובמידת הצורך, פיתוח של חומרים ותהליכי יצור חדשים לצרכים חדשים. 
 
המחלקה להנדסת חומרים מכשירה את תלמידיה לקראת האתגרים היחודיים של המאה ה-21 על ידי כך שהיא מאפשרת להם להכיר ולהשתמש בשיטות מחקר ואפיון חדשות כגון מיקרוסקופיה אופטית ואלקטרונית, דיפרקציה וספקטרוסקופיה בקרני x, מכניקת השֶבר, ועוד ולהצטרף למחקר ולפיתוח של חומרים חדשים.
 
בכדי לספק למהנדסי החומרים לעתיד הבנה מיטבית של תכונות החומרים ושיטות המדידה שלהם, המחלקה להנדסת חומרים בבן-גוריון מעניקה לסטודנטים השכלה רב-תחומית: ידע בכימיה: כימיית מתכות, תרכובות קרמיות ופולימרים, ידע בפיזיקה: מכניקה, חשמל, אופטיקה, פיזיקה של מצב מוצק ומכניקת הקוונטים, וידע טכנולוגי כדי לתכנן תהליכי עיבוד וייצור חדשים.
 

לימודים במחלקה

המחלקה להנדסת חומרים באוניברסיטת בן-גוריון היא המחלקה הראשונה בארץ ללימודי הנדסת חומרים. 
המחלקה מציעה שלושה מסלולי לימודים לתואר ראשון: 
 מסלול חומרים אלקטרוניים, שבוגריו מתמחים בטכנולוגיות עליות, התקנים אלקטרוניים ואופטיים.
 מסלול חומרים מבניים ומתקדמים, שבוגריו מתמחים בחומרים שמשמשים למכונות, תעופה ומבנים הנדסיים.
 מסלול משולב לתואר כפול בהנדסת חומרים ופיסיקה (מסלול למצטיינים) - השילוב מאפשר לסטודנטים בעלי כישורים גבוהים המתעניינים בפיסיקה להרחיב את הידע הטכנולוגי בהנדסת חומרים.
סגל המחלקה עוסק במחקר מתקדם בכל מגוון תחומי הנדסת החומרים ומוכר בארץ ובעולם. בנוסף ללימודים תיאורטיים, תלמידי הנדסת חומרים מתנסים במהלך לימודיהם בעבודה מעשית במעבדות בתחומים שונים. בשלב הסופי של הלימודים התלמידים מבצעים פרויקט מהנדס, הכולל עבודה מעשית בשיתוף מפעלי תעשיה ומעבדות מחקר באוניברסיטה. בוגרי המחלקה משתלבים במחקר, פיתוח וייצור בחזית התעשייה בארץ ורבים מהם ממשיכים גם ללימודים מתקדמים.
 

אפשרויות תעסוקה 

למהנדסי חומרים מצפים תפקידים מרכזיים בייצור, במחקר ופיתוח בתעשייה ובמוסדות מחקר.
במחקר ופיתוח - מהנדסי חומרים עוסקים בפיתוח של חומרים ותהליכים חדשים ובהתאמת תהליכים ליישומים חדשים במעבדות מחקר ובתעשייה. 
בתכנון - יש למהנדסי חומרים תפקיד מפתח בבחירת חומרים ותהליכי ייצור מתאימים לדרישות מהמוצר המתוכנן. 
בייצור - משמשים מהנדסי חומרים כמהנדסי תהליך האחראיים לתקינות תהליכי הייצור במפעלים מסורתיים כמו מפעלי זכוכית, קרמיקה, פלסטיקה, יציקה וחישול כמו תעשיה אווירית, מנועי בית-שמש, ישקר, אורדן, תרכובות ברום וכד' ובמפעלי תעשייה מתקדמת כמו תעשיות מיקרואלקטרוניקה ואופטיקה, כמו אינטל, טאואר וכ"ו כמהנדסי בקרת איכות, בדיקות לא-הורסות וכד'. 
פתרון תקלות וחקר כישלונות - חקירת כשלים של מערכות הנדסיות שרבים מהם נובעים משימוש בחומרים מֵעבר ליכולתם, איתור הגורם לכשל (טעות תכנון, ייצור או שימוש לא נכון) ומניעת הישנות הכשל על ידי שיפור התכנון או בחירת החומרים.
 
 
 

הנדסת פיסיקה- חומרים

 

פיסיקה-חומרים: הממשק לתעשיות המתקדמות                                          

 
תוכנית הלימודים ”פיסיקה וחומרים“ מעניקה לבוגריה תואר כפול: .B.Sc בפיסיקה ו-.B.Sc בהנדסת חומרים.
 
התכנית נלמדת במסגרת המחלקה לפיסיקה והמחלקה להנדסת חומרים באוניברסיטת בן-גוריון. בוגרי התוכנית יכולים להירשם בפנקס המהנדסים ובאפשרותם להמשיך ללא השלמות לתואר השני והשלישי במחלקה לפיסיקה או להנדסת חומרים לפי בחירתם. 
 
במחקר החדשני יש ממשק גדל והולך בין פיסיקה להנדסת חומרים אשר בא לידי ביטוי גם בתעשיות מתקדמות, כגון תעשיות מבוססות ננוטכנולוגיה, תעשיות אנרגיה מתקדמות ותעשיות המוליכים למחצה.
התפתחויות בתחום המעשי והתיאורטי מאפשרות כיום לתכנן חומרים עם תכונות מתקדמות, כמו גם לפתח שיטות אפיון המבחינות באטומים בודדים. תחומים אלו, כמו גם יישומים אחרים בחומרים מתקדמים מבוססי ננוטכנולוגיה או תופעות פיסיקליות כגון תרמואלקטריות, מוליכות על וכד' מחייבים שיתוף ידע ויכולות בין הנדסת חומרים ופיסיקה.
 
מטרת התוכנית היא להכשיר מהנדסים חוקרים בתחום פיסיקת החומרים בעלי רקע מדעי וטכנולוגי חזק אשר יוכלו להשתלב כמובילים במחקר ובפיתוח באקדמיה ובתעשיה.
 

מבנה התכנית

 
התוכנית היא בת ארבע וחצי שנים ומציבה אתגר ועומס לימודים בפני הסטודנטים שמתקבלים: 200.5 נקודות זכות במשך ארבע וחצי השנים בהשוואה ל-124 ו-160 נקודות זכות הנדרשות במחלקות לפיסיקה ולהנדסת חומרים, בהתאמה. יודגש שתכנית הלימודים המשולבת מתואמת לאורך כל שנות הלימוד בין שתי המחלקות.
 

ליווי אישי​

 
הסטודנטים שיתקבלו לתוכנית יזכו לליווי אישי מהמחלקות לפיסיקה ולהנדסת חומרים, מרגע קבלתם ועד סיום הלימודים.
 
המחלקות רואות בתוכנית המשולבת תוכנית למצוינות באקדמיה ובתעשייה ויעודדו את בוגריה להמשיך ללימודים לתארים מתקדמים.

הנדסת מכונות וחומרים

 

שני תארי מהנדסים במסלול ייחודי למצטיינים                                 

 
​המחלקה להנדסת מכונות והמחלקה להנדסת חומרים מציעות תוכנית משולבת ייחודית לתואר כפול. התוכנית המשולבת ”ברקים-חומרים“ מעניקה לבוגריה שני תארים בשני מקצועות מבוקשים: .B.Sc בהנדסת מכונות ו-.B.Sc בהנדסת חומרים.
 
בוגרי התוכנית יכולים להירשם בפנקס המהנדסים וכמו כן באפשרותם להמשיך ללא השלמות לתואר השני והשלישי במחלקה להנדסת מכונות או במחלקה להנדסת חומרים לפי בחירתם.
 
במסגרת המחקר העכשווי והפיתוח התעשייתי, תחומי החפיפה בין הנדסת המכונות והנדסת חומרים הולכים ומתרחבים. כתוצאה מכך שיתוף הפעולה בין חוקרים משני התחומים הולך וגובר בחקר תופעות כגון: חומרים מורכבים, תכונות מכאניות וחשמליות של חומרים, תהליכי ייצור ועוד.
מטרת התוכנית היא להכשיר מהנדסים בשני התחומים ולהעניק להם רקע איתן בהנדסת מכונות וחומרים על מנת שיוכלו להתמודד בהצלחה עם אתגרי מחקר ופיתוח מודרניים ועם הביקוש הגובר בתעשייה.
 
התוכנית משלבת באופן הדוק בין הנדסת חומרים והנדסת מכונות לכל אורך הלימודים.
 
התוכנית היא בת ארבע וחצי שנים ומציבה אתגר ועומס לימודים בפני הסטודנטים שמתקבלים: 200.5 נקודות זכות במשך ארבע וחצי השנים בהשוואה ל- 160 נקודות זכות הנדרשות בכל אחת מהמחלקות להנדסת מכונות ולהנדסת חומרים.
 
הסטודנטים המצטיינים שיתקבלו לתוכנית יזכו לעזרה, ליווי והנחיה אישית מתואמת מהמחלקות להנדסת מכונות ולהנדסת חומרים, מרגע קבלתם ועד סיום הלימודים.
 
המחלקות להנדסת מכונות ולהנדסת חומרים רואות בתוכנית המשולבת תוכנית למצוינות  אקדמית ולמצוינות בתעשייה ויעודדו את בוגריה להמשיך ללימודים לתארים מתקדמים
 
 
 

הנדסת מחשבים

 

חוד החנית בהנדסת מחשבים - בשורה אחת לצד המחלקות הטובות בעולם         

 
התוכנית להנדסת מחשבים מיועדת לסטודנטים המעוניינים להתמחות בתחום זה במחלקה להנדסת חשמל ומחשבים ומהווה את "תוכנית הדגל" של המחלקה בתחום זה. התוכנית עומדת בשורה אחת עם תוכניות דומות באוניברסיטאות מובילות בארץ ובעולם (MIT ועוד).
 
לימודי הנדסת מחשבים משלבים לימודי הנדסת חשמל ולימודי מדעי המחשב. תכנית הלימודים מדגישה, בנוסף ללימודים הבסיסיים, גם לימודי ארכיטקטורות מחשבים, תוכנה וחומרה, אלגוריתמים ובסיסי נתונים, תקשורת מחשבים, תכנון חומרה ועוד. 
 
הלימודים מקנים את הידע הבסיסי הדרוש למהנדס מחשבים ומאפשרים לבוגרים להשתלב בתעשיית ההיי-טק ובענפים נוספים בהם נדרשים מהנדסי מחשבים. במסגרת התוכנית בוחרים הסטודנטים שני תחומי התמחות ומבצעים בנוסף פרויקט גמר הנדסי המיישם הלכה למעשה את הידע שנצבר.
 
המסלול מומלץ לסטודנטים שמעדיפים מסלול מחשבים על מסלולים אחרים במסגרת המחלקה להנדסת חשמל ומחשבים (כיום כ-60% מהסטודנטים במחלקה להנדסת חשמל ומחשבים בוחרים במסלול מחשבים).
 

תחומי ההתמחות כוללים:

התמחות בארכיטקטורה ומערכות
התמחות בתקשורת מחשבים
התמחות בתוכנה ואלגוריתמים
פרויקט הגמר ההנדסי מאפשר לסטודנטים לעסוק בתכנון הנדסי ופיתוח או במחקר בסיסי ולצבור נסיון רב ערך ביישום עקרונות ותפישות שנרכשו בזמן הלימודים. במחלקה קיימת מעבדת הוראה מודרנית למיקרו-מחשבים.
 

​מסלול מהיר לתואר שני: 

המחלקה להנדסת חשמל ומחשבים מעודדת סטודנטים בעלי כישורים, המגלים עניין בפיתוח ובמחקר, להמשיך את ​לימודיהם במחלקה לקראת התואר השני והשלישי. סטודנטים מצטיינים, בעלי פוטנציאל גבוה להשתלב במחקרים ובחזית המדע, יוכלו להתקבל בסוף שנה ג' למסלול מהיר לתואר שני. סטודנטים אלו יוכלו להגיש בקשה לעבוד כאסיסטנטים ויהיו זכאים למלגת קיום.​​​​​​
 
 
 

הנדסה כימית

 

להשתלב בתעשיות הכימיה, ביוטכנולוגיה וננוטכנולוגיה עם מקצוע מבוקש

 
המחלקה להנדסה כימית מקנה לבוגריה הכשרה בסיסית רחבה בתחום הנדסת התהליכים המאפשרת את השתלבותם בתעשייה הכימית המסורתית, ובתעשיות החדשות בתחום ייצור חומרים. המחלקה שמה דגש מיוחד על הכשרת הסטודנטים לקראת המשך לימודיהם לתארים מתקדמים, כדי שיוכלו להשתלב בתחומי מחקר חדשים שישמשו בסיס לפיתוח התעשייה הכימית בעתיד.
 
תכנית הלימודים משלבת בין מקצועות בסיסיים של מדעי הטבע (מתמטיקה, כימיה ופיסיקה) ומקצועות בהנדסה כימית (תרמודינמיקה, תכנון ריאקטורים כימיים, בקרת תהליכים, אופטימיזציה של תהליכים ועוד).
 
במסגרת המחלקה מתקיימת גם תכנית מיוחדת לתואר כפול - הנדסה כימית וכימיה: ננוטכנולוגיה
התכנית מיועדת לתלמידים מצטיינים ומטרתה למזג הכשרה מדעית עם הכשרה טכנולוגית ולהכשיר כוח אדם מיומן שיהיה מסוגל להשתלב במחקר, בפיתוח ובייצור של מערכות ממוזערות בתעשיית הטכנולוגיה העילית (היי-טק).
 

במחלקה שני מסלולי התמחות:

 תהליכים וחומרים מתקדמים
 ביוטכנולוגיה (הנדסה ביוכימית)
 
 
 

הנדסת מערכות תקשורת

 

ההנדסה של תחום העתיד                                                           

 
תוכנית הלימודים לתואר ראשון מכשירה מהנדסים למערכות תקשורת ומקנה להם רקע מקיף והבנה בכל תחומי התקשוב כפי שהם נראים היום וצפויים בעתיד. תוכנית הלימודים מפתחת ומעניקה לבוגריה כלי חשיבה, לימוד עצמי וידע תשתיתי בנושאי חומרה, תוכנה, מערכות, יישום וניהול.
 
מהנדסים בוגרי המחלקה מסוגלים לאפיין, לתכנן, לפתח ולנתח מערכת תקשורת הכוללת רשתות מחשבים וציוד מחשוב. המהנדסים יכולים גם לנהל את משאבי התקשורת, החל מתכנון הרשת, יישום המערכות, ובקרה והטמעה של מערכות תקשורת, בין אם עבור רשת ארגונית ובין אם עבור רשת ציבורית. הסטודנטים מכינים במהלך התואר פרויקט גמר מחקרי/הנדסי המקנה ידע מעשי ויכולת לשלב את כל הנושאים הנלמדים.
 

מסלולי ההתמחות במחלקה:

 
 תקשורת רשתות ארגוניות
 תקשורת ניידת ואלחוטית
 תקשורת מולטימדיה
 
קשר הדוק עם התעשייה: המחלקה להנדסת מערכות תקשורת מקיימת קשר רציף עם מספר רב של חברות תקשורת וטכנולוגית היי-טק ישראליות ובינלאומיות המעסיקות את הבוגרים שלנו וגם תורמות ליצירת מעבדות חדשות וחדשניות לקידום המחקר במחלקה.
 
 
 

הנדסת מערכות מידע

 

טכנולוגיות מידע מתקדמות במחלקה הטובה בארץ 

 
הנדסת מערכות מידע עוסקת בניתוח, עיצוב, פיתוח שימוש וניהול של מערכות מידע ממוחשבות בארגונים ובחברות. מטרת הלימודים היא להכשיר סטודנטים להפוך למהנדסים בעלי השכלה איכותית שיכולים להשתתף באופן מועיל בניהול, תכנון, ניתוח עיצוב, הקמה ויישום של מערכות מידע ממוחשבות למטרות תפעוליות וניהוליות. 
 
התכנית מספקת לסטודנטים עקרונות וכלים המהווים בסיס ידע עיקרי לאנשי מקצוע במערכות ממוחשבות בסביבה הטכנולוגית המודרנית. תכנית הלימודים בהנדסת מערכות מידע היא בין-תחומית וכוללת כאשר בנוסף לקורסים בתחום מערכות המידע מוצעים גם מגוון רחב של קורסים בתחומי מדעי המחשב, מתמטיקה, סטטיסטיקה וחקר ביצועים, מדעי ההנדסה ומדעי הניהול והכלכלה .
 
בוגרי הנדסת מערכות מידע מוכשרים לבצע תפקידים מגוונים בתחום כגון (אך לא רק): אפיון צרכי המחשוב של משתמשים ומנהלים בארגונים, ביצוע חקר ישימות של מערכות ממוחשבות, ניתוח ועיצוב התוכנה, ממשקי המשתמשים ובסיס הנתונים, פיתוח מערכות אב-טיפוס, שימוש בכלי הנדסת-תוכנה, תכנות, יישום, תפעול וניהול של יחידות מחשב ומערכות מידע.
 
מהנדסי מערכות מידע יכולים לעבוד בארגונים שונים בסקטור הפרטי או הציבורי שבהם מפתחים ומשתמשים במערכות מידע, ובהם: בתי תוכנה, חברות ייעוץ למחשוב, משרדי ממשלה, בנקים, חברות כספים וביטוח, מפעלי תעשייה, מוסדות רפואיים, ארגוני שיווק ומסחר אלקטרוני, אוניברסיטאות ומוסדות מחקר.
 
 
 

הנדסה תעשייה וניהול

 

מפיתוח רובוטים עד ניהול מפעלים, לעבוד בצוות - ולהוביל                   

 
אם אתם שואפים לעמוד בחזית התעשייה והמחקר, מקומכם איתנו במחלקה להנדסת תעשיה וניהול באוניברסיטת בן-גוריון. חברי הסגל במחלקה מגיעים מתחומי התמחות מגוונים ופועלים בצוותי מחקר בינתחומיים בכדי לפתור בעיות תיאורטיות ומעשיות כאחד. לסטודנטים מצטיינים ניתנת הזדמנות להיות שותפים לעבודות המחקר ולקצר את המסלול למאסטר ולדוקטורט. בוגרי המחלקה מאיישים עמדות מפתח ותפקידים מקצועיים בחברות ישראליות ובינלאומיות בכל ענפי המשק - תעשייה, היי-טק, בנקאות, ביטחון, רפואה, ממשל, מסחר, לוגיסטיקה ועוד.
 

מסלולי ההתמחות במחלקה:

 ניהול ייצור
 מערכות מידע
 מסלול למצטיינים - תלמידים מצטיינים יוכלו לבנות לעצמם תוכנית לימודים ייחודית בתחום המעניין אותם בתיאום עם מנחה מהמחלקה. 
קיימת אפשרות ללמוד מסלול מואץ בשלוש וחצי שנים
 
 
 

לימודי רפואה

 

ללמוד רפואה בפקולטה המבוקשת ביותר בישראל

 
תכנית הלימודים השש-שנתית בביה"ס לרפואה ע"ש גולדמן​
 
תכנית הלימודים השש שנתית מתבססת מראשיתה על עקרונות הלמידה תוך שרות, על הלמידה העצמאית ועל אינטגרציה בין מקצועות מדעי היסוד, מדעי ההתנהגות, בריאות הציבור והרפואה הקלינית. התלמיד נפגש כבר מראשית השנה הראשונה עם מגוון של חולים ורוכש מיומנויות קליניות בסיסיות תוך יישום חומר מדעי שלמד.
 
בשנים הראשונות נערכים הלימודים הקליניים במסגרות מגוונות כגון: מרפאות קהילתיות, תחנות לבריאות המשפחה ("טיפת חלב"). מחלקה לרפואה תעסוקתית, מרכזי שיקום, בתי  אבות, חדרי לידה, מחלקות האשפוז והמכונים האמבולטוריים בבית-החולים.
 
התכנית הקלינית המוקדמת הנה ייחודית לבית-הספר לרפואה בבאר-שבע. מטרתה לחשוף את הסטודנטים לאנשים בריאים וחולים כאחד בגילאים שונים ובמקומות שונים, כדי ללמוד על השינויים העוברים על האדם במעגל החיים. הסטודנט ילמד לבצע ראיונות מתאימים לפני גיל ומצב המרואיין, ויכיר גורמים הקשורים לבריאות כגון גורמי סיכון, תפקוד, שירותי בריאות, ועוד.
 
בשנות הלימוד הקליניות (החל משנה ד') נעשית הרחבה והעמקה של הפעילויות במסגרות הללו. החשיפה הקלינית, משולבת במדעי היסוד לאורך כל השנים, תוך מתן הזדמנויות ליישום מהיר של החומר הנלמד. מדעי היסוד הרפואיים: ביוכימיה, אנטומיה,  פיזיולוגיה, פתולוגיה, סוציולוגיה ופסיכולוגיה ועוד, נלמדים על-פי מערכות הגוף וסביב בעיות חולי ובריאות של האדם. התלמיד נדרש לפתח חוש אינטגרציה בין המדעים השונים, לרכוש ולהציג כושר פתרון בעיות ויכולת יישום של החומר הנלמד. באופן זה מתייחס בית-הספר לרפואה להיבטים של חולי ובריאות מתוך מבט פסיכו-ביולוגי רחב תוך התייחסות אנושית רחבה לבעיות הבריאות המתגלות לרופא.
 
 
 

ניהול מערכות בריאות

 

מסלול ייחודי להכשרת מנהלים איכותיים למערכת הבריאות

 
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב היא היחידה בארץ המעניקה תואר ראשון אוניברסיטאי בניהול מערכות בריאות. התכנית פועלת בשיתוף שתי פקולטות - הפקולטה למדעי הבריאות והפקולטה לניהול ע"ש גילפורד גלייזר.
 
הלימודים לתואר ראשון (B.A) ב"ניהול מערכות בריאות" מקנים לסטודנטים הכשרה ניהולית למגוון רחב של תפקידים במערכת הבריאות בכל רמות שירותי הרפואה, הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי, החל בממשלה ובבתי חולים וכלה במרכזי קופות חולים ובמרפאות ציבוריות ופרטיות. בוגרי המחלקה משתלבים במגוון רחב של מקצועות במערכת הבריאות ומערכות מקבילות - מקצועות רפואיים, פרא-רפואיים ומנהליים.
התכנית מתקיימת על ידי צוות מרצים מהמובילים בתחומם, תוך דגש מיוחד להתייחסות אישית ובונה לכל אחד ואחת מהסטודנטים במהלך לימודיהם.
 
תוכניות הלימודים של המחלקה משלבות לימודים בתחומי בריאות הציבור ורפואה, אפידמיולוגיה, ארגון ומינהל וכלכלה ומימון.
מלבד הלימודים העיוניים משתתפים הסטודנטים בסיורים לימודיים במוסדות מובילים במערכת הבריאות. בוגרי התוכנית משתלבים בתפקידי ניהול בכירים במערכת הבריאות ובתחומים נוספים. חלק גדול מבוגרי המחלקה ממשיכים ללמוד לתארים מתקדמים כגון מנהל עסקים, בריאות הציבור, מנהל ומדיניות ציבורית וגרונטולוגיה במגוון תכניות לימודים בארץ ובחו"ל.
 
 
 

רוקחות

 

ללמוד מקצוע נדרש בתחום הבריאות במחלקה אקדמית מובילה              

 
מטרת תוכנית הלימודים לרוקחות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב היא להכשיר רוקחים מקצועיים ואיכותיים לעבודה בבתי מרקחת קהילתיים ומוסדיים וכן לתעשייה ולמכוני מחקר. תוכנית הלימודים מעודכנת ומותאמת להתפתחות המשמעותית שחלה במדעי הבריאות בעשורים האחרונים. 
 
הבנה מעמיקה של מנגנוני הפעולה של חומרי הרפואה הופכת את הרוקחים ליועצים העיקריים לנושא הטיפול התרופתי והם למעשה בעלי המומחיות בתחום הרוקחות והתרופות על כל גווניו. הימצאותו של הרוקח כמומחה לתרופות בכל הקשור להתוויות, לתופעות לוואי, ליחסי גומלין בין תרופות ועם מזון, לבעיות הנובעות מגיל החולה וכו', בצוות הרפואי בקהילה ובמחלקות בית-החולים תורמת תרומה משמעותית לשיפור הטיפול התרופתי, להורדת תופעות הלוואי ולחסכון ניכר לחולים. 
 
בנוסף, לרוקחים תפקיד ראשון במעלה בתעשיית התרופות כבעלי הידע בהבנת תהליכי היצור, בפיקוח על בקרת איכות התרופות ובקביעת סטנדרטים עדכניים. לרוקחים מקום חשוב גם בפיתוח תרופות חדשות בתעשייה ופיתוח המערך הניסיוני שיביא לרישויין. 
 
התוכנית ללימודי רוקחות כוללת קורסים במדעי הטבע הבסיסיים, מדעי בריאות הבסיסיים ולימודי רוקחות. הבוגרים יוכלו להמשיך לימודיהם לתארים מתקדמים (שני ושלישי) במוסדות מחקר בארץ ובעולם.
 
הלימודים לתואר בוגר במדעי הרוקחות (B. Pharm.) נמשכים ארבע שנים ובסיומם התלמידים נדרשים להשלים 6 חודשי התנסות (סטאז') לקבלת רישיון עבודה ברוקחות מטעם משרד הבריאות.
 
 
 

רפואת חירום

 

להיות האדם הנכון במקום הנכון ולהציל חיים

 
בוגרי המחלקה לרפואת חרום (פראמדיקים) ניצבים בחזית הראשונה של ההתמודדות עם פגיעות קשות ומורכבות ועוסקים בהצלת חיים מדי יום ביומו. תוכנית הלימודים כוללת לימודים עיוניים במדעי הטבע, החברה ומדעי היסוד הרפואיים בשילוב עם לימודים מעשיים ביחידות שונות של בתי החולים ובניידות טיפול נמרץ של מד"א. הלימודים המעשיים מתקיימים באזור הנגב וגם בירושלים, תל אביב וחיפה.
 
המחלקה לרפואת חירום באוניברסיטת בן-גוריון מתבססת על מוקד מצוינות של הפקולטה למדעי הבריאות בתחום הרפואה הדחופה, אשר זוכה להערכה והוקרה בארץ ומחוצה לה, ומהווה מודל לחיקוי בפקולטות אחרות למדעי הבריאות בארץ ובחו"ל. מרכז מצוינות זה מאפשר לסטודנטים ללמוד ולתרגל במרכז הסימולציה של הפקולטה אשר מכיל מערכות הדמייה מהמתקדמות בעולם. המערכות מדמות תרחישי אמת ומאפשרות לסטודנטים להתאמן על כל מצבי החירום הרפואיים, ומצויד באמצעי וידאו דיגיטלי המשמשים למשוב לאחר סיום הביצוע.
 
בוגרי המחלקה לרפואת חירום משולבים במערכת רפואת החירום של ישראל וזוכים להצלחה והערכה רבה. הקידום המקצועי של הבוגרים אינו מוגבל רק למד"א וכיום לומדים חלק מבוגרי העבר לקראת התואר השני ברפואת חירום – תואר המתמקד בניהול המוכנות והמענה למצבי חירום ואסון. בוגרים אחרים פנו לתארים מתקדמים בלימודי מעבדה ובמקצועות נוספים.
 
משך הלימודים לקראת תואר בוגר ברפואת חירום (B.EMS.) הוא שלוש שנים.
 
 
 

סיעוד

 

לימודי סיעוד: ​לראות את החולה כאדם וכחלק ממשפחה וקהילה              

 
לימודי סיעוד באוניברסיטת בן-גוריון בנגב כוללים לימודים עיוניים ומעשיים שבהלכם תוכלו להיות לאח/ות מוסמך/ת ולהשתלב בעבודה בתחום. בואו לשלב תואר אקדמי והסמכה למקצוע מרתק, חשוב ומספק.
 
בוגרי המחלקה לסיעוד בביה"ס למקצועות הבריאות הקהילתיים ע"ש רקאנטי מגיעים לעמדות מפתח בשירותי הבריאות והם בין המובילים בתחום בישראל.
 תואר אקדמי בשילוב הסמכה מקצועית
בין המובילים בארץ בהצלחה במבחני רישוי ממשלתיים
יחס אישי וליווי לאורך כל התואר מצוות ההוראה והמנהלה
חיי חברה פעילים בקמפוס התוסס בארץ
תוכנית הלימודים לקראת התואר "בוגר בסיעוד" B.N. נמשכת ארבע שנים ומשלבת לימודים עיוניים וקליניים. הלימודים העיוניים כוללים: מדעי היסוד (ביולוגיה, אימונולוגיה, אנטומיה ועוד), מדעי החברה (מבוא לסוציולוגיה ופסיכולוגיה ועוד), יסודות מקצוע הסיעוד וקורסים מתקדמים. ההתנסויות הקליניות מתקיימות במוסדות בריאות שונים באזור הנגב.
 
 
 

פיזיותרפיה

 

להכשיר כוח אדם מקצועי, איכותי ומיומן בתחום רפואי מבוקש ומתפתח     

 
פיזיותרפיה הינו מקצוע אקדמי, קליני, שיקומי ועצמאי המשרת רבבות מטופלים בכל קשת הגילאים, מפגים בני יומם ועד קשישים. הפיזיותרפיסט מטפל בבני אדם הלוקים במגוון רב של פתולוגיות: מפתולוגיות של המערכת השרירית-שלדית, מערכת נוירולוגית, מערכת הלב וכלי הדם ועד לבני אדם בריאים אשר כל מטרת ההתערבות הפיזיותרפית היא למנוע תחלואה, לקדם בריאות ולשפר איכות חיים. הפיזיותרפיסט נמצא גם בחזית הטיפול בעת התהליך השיקומי של חולים לאחר ניתוחים, אחרי שבץ מוחי ובשיקום חולי לב.
 
מטרות התוכנית ללימודי פיזיותרפיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב:
להכשיר פיזיותרפיסטים בעלי  תואר ראשון בפיזיותרפיה שיהיו מסוגלים להעניק טיפול מקצועי איכותי, מיומן, עדכני ואחראי.
להעניק לסטודנטים בסיס ידע רחב בתחומי מדעי היסוד, מדעי ההתנהגות, האפידמיולוגיה ועדויות מחקריות מדעיות המאפשרים הבנה עמוקה של תהליכים העומדים בבסיס בריאות וחולי.
להכשיר בוגרים בעלי יכולת להבין את עקרונות המחקר הבסיסי והקליני, על מנת למדוד ולהעריך בצורה נאותה את העשייה הקלינית השוטפת.
לספק למערכת הבריאות כוח אדם מיומן ואיכותי אשר ייטול חלק בשירותים המוצעים בתחום.
תוכנית הלימודים משלבת לימודים עיוניים במדעי הטבע ומדעי החברה, לימודים במדעי היסוד הרפואיים והפיזיותרפיה ולימודים קליניים ייחודיים למחלקה בתחום השיקום האורתופדי, נוירולוגי, גריאטרי, נשימתי, לב-וכלי דם, ילדים ופגיעות ספורט. במהלך לימודיהם יוצאים הסטודנטים להתנסויות קליניות בבתי חולים כלליים, מכונים לפיזיותרפיה, בתי חולים שיקומיים, ומרכזים להתפתחות הילד. 
ההתנסויות הקליניות, בנות ארבעה - שמונה שבועות, מתקיימות בחלקן מחוץ לאזור הנגב.
 
משך הלימודים לקראת תואר בוגר בפיזיותרפיה (B.PT.) הוא ארבע שנים.
 
 
 

ניהול

 

להפוך למנהלים של המחר במחלקה אקדמית מובילה                               

 
המחלקה לניהול באוניברסיטת בן-גוריון קוראת לכם להצטרף לשורותיה ולרכוש כלים ויכולות לניהול איכותי ומקצועי. המחלקה מציעה תוכניות איכותיות לתואר ראשון המספקות לסטודנטים את הכישורים וההבנה הנדרשים לקבלת החלטות בכל התחומים המודרניים של הפעילות העסקית. 
 
התוכניות יוצרות איזון בין השכלה רחבה החשובה למנהלים הפועלים בסביבה דינאמית ומקצועית והעומק הנדרש לקבלת החלטות בתחומים ספציפיים של ניהול.​
 
הכלים הנרכשים במסגרת הלימודים מאפשרים לבוגרי המחלקה להשתלב בתחומי המימון, השקעות ובנקאות, שיווק, תקשורת, פרסום, התנהגות ארגונית, יזמות, ניהול טכנולוגי, ועוד. קשרי המחלקה עם גורמים בתעשייה מטופחים לאורך השנים לצרכי הוראה, מחקר, התנסות מעשית והשמה לסטודנטים.
 
 
 

ניהול מלונאות ותיירות

 

ניהול חובק עולם 
 
ענף התיירות והמלונאות הנו אחד מענפי התעשייה המתפתחים ביותר בארץ ובעולם ויש המעריכים אותו כגורם הראשון במעלה בתרומתו לתוצר הלאומי הגולמי. לפיתוח ולניהול ענף זה דרוש כוח אדם מקצועי ומיומן במגוון רחב של תפקידים.
 
הלימודים במחלקת לניהול, מלונאות ותיירות באוניברסיטת בן-גוריון מקנים ידע וכלי ניהול מודרניים הדרושים לטיפול בארגונים בענף, וכן יכולת לתכנן ולפתח מערכות שירות חדשניות. המחלקה מציעה תואר B.A ותואר M.A ותכנית הלימודים היא רב-תחומית ובין-תחומית המדגישה את הניהול העסקי בתיירות, במלונאות ובמסעדנות.
 
הלימודים לתואר B.A בניהול מלונאות ותיירות נמשכים 3 שנים בתוכנית ייחודית המשלבת קורסים במנהל עסקים (כגון, שיווק, מימון, חשבונאות, וניהול התפעול) לצד קורסי התמחות בניהול מלונאות ותיירות (כגון: מערכות מידע למלונאות ותיירות, כפיתוח יזמות בתיירות, ניהול מזון ומשקאות וניהול תעופתי). כמו כן, מוצעים במסגרת התכנית קורסים בלימודי שפות עם אוריינטציה תרבותית ושירותית שונה. עד כה ניתנו קורסים בצרפתית, ספרדית ואיטלקית.
 
עתודה ניהולית: ​הסטודנטים במחלקה משתתפים בתוכנית עתודה ניהולית (פרקטיקום) בשיתוף ארגונים וחברות בתעשיית התיירות והמלונאות בישראל. מטרת הפרקטיקום הינה לשלב את הסטודנטים בעמדות ניהוליות עוד במסגרת לימודיהם.​
 
התמחות בארה"ב: מדי שנה נבחרים מספר סטודנטים במחלקה להשתתף בהתמחות יוקרתית זו במסגרתה הם טסים לעבוד בארה"ב במהלך חופשת הקיץ במלונות בניו יורק, ניו ג'רזי וצפון קרוליינה. מטרת הפרויקט היא להקנות לסטודנטים נסיון בינלאומי עוד במהלך התואר.
 
תוכניות מיוחדות
בנוסף לתוכנית הלימודים הרגילה, המחלקה מציעה קורסים, סדנאות וסיורים לימודיים בתחומי התיירות והמלונאות. תוכניות אלה כוללות סדנאות בנושא "עולם היין", סדנא לניהול מזון ומשקאות, וסיורים לימודיים באתרי תיירות ובארגונים בתעשייה.
פרויקט מניטובה: מדי שנה נבחרים מספר סטודנטים ללמוד קורס במדעי הניהול באוניברסיטת מניטובה, אחת מהאוניברסיטאות המובילות בקנדה.
 
אופק תעסוקתי
הכלים הנרכשים במסגרת הלימודים במחלקה מאפשרים לבוגרים להשתלב במגוון תחומי ניהול שונים בענפי התיירות, המלונאות, התעופה והמסעדנות. הידע הנלמד מאפשר לסטודנטים להשתלב באגפים ובתפקידים שונים בתחום השירות בארגונים עסקיים וציבוריים. בנוסף, בוגרי התארים המתקדמים במחלקה נחשבים למרצים מבוקשים באוניברסיטאות ומכללות בארץ ובחו"ל.

ניהול מערכות מידע

 

מסלול ייחודי להכשרת מנהלים איכותיים למערכת הבריאות

 
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב היא היחידה בארץ המעניקה תואר ראשון אוניברסיטאי בניהול מערכות בריאות. התכנית פועלת בשיתוף שתי פקולטות - הפקולטה למדעי הבריאות והפקולטה לניהול ע"ש גילפורד גלייזר.
 
הלימודים לתואר ראשון (B.A) ב"ניהול מערכות בריאות" מקנים לסטודנטים הכשרה ניהולית למגוון רחב של תפקידים במערכת הבריאות בכל רמות שירותי הרפואה, הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי, החל בממשלה ובבתי חולים וכלה במרכזי קופות חולים ובמרפאות ציבוריות ופרטיות. בוגרי המחלקה משתלבים במגוון רחב של מקצועות במערכת הבריאות ומערכות מקבילות - מקצועות רפואיים, פרא-רפואיים ומנהליים.
התכנית מתקיימת על ידי צוות מרצים מהמובילים בתחומם, תוך דגש מיוחד להתייחסות אישית ובונה לכל אחד ואחת מהסטודנטים במהלך לימודיהם.
 
תוכניות הלימודים של המחלקה משלבות לימודים בתחומי בריאות הציבור ורפואה, אפידמיולוגיה, ארגון ומינהל וכלכלה ומימון.
מלבד הלימודים העיוניים משתתפים הסטודנטים בסיורים לימודיים במוסדות מובילים במערכת הבריאות. בוגרי התוכנית משתלבים בתפקידי ניהול בכירים במערכת הבריאות ובתחומים נוספים. חלק גדול מבוגרי המחלקה ממשיכים ללמוד לתארים מתקדמים כגון מנהל עסקים, בריאות הציבור, מנהל ומדיניות ציבורית וגרונטולוגיה במגוון תכניות לימודים בארץ ובחו"ל.
 
 
 

סוציולוגיה ואנתרופולוגיה- תואר שני

 

מטרת לימודי המוסמך במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה היא להכשיר סטודנטים לבצע מחקרים סוציולוגיים ו/או אנתרופולוגיים יישומיים, להמשך לימודים גבוהים, ולהשתלבות בשוק העבודה.
 

תחומי התמחות ועניין במחלקה:

חברה, פוליטיקה, כלכלה וארגונים; זרות, זהות, תנועה ומקום; מגדר, מיניות וגוף; ידע, מדע, תרבות ודת. עם חברי המחלקה נמנים חוקרים בעלי מוניטין בתחומם שמקנים לסטודנטים בסיס תיאורטי ומתודולוגי ומספקים ליווי אישי בבניית פרויקט מחקר.
 

מגמות הלימוד לתואר שני:

• אנתרופולוגיה
מעוניינים לצאת למסע לימודי להכרת תרבויות השונה, הדומה והמרתק? מקומכם במגמה לאנתרופולוגיה. ייחודה של התכנית בהיצע רחב של נושאים ושדות מחקר, כגון נוודות והגירה, תיירות, אוכל, מיניות ומגדר, ובפיתוח ראייה מחקרית חדשה על ההתנהגות האנושית בארץ ובעולם. בעזרת חשיבה ביקורתית והתמקדות בפרטים, המגמה מעודדת סטודנטים להבין את מערכות הכוח והמשמעות המעצבים את חיינו.
 
• סוציולוגיה: לימודי חברה ביקורתיים
מטרת התכנית ללימודי חברה ביקורתיים היא להכשיר את הסטודנטים להבנה וליצירה בתחום של מדעי החברה הביקורתיים. לשם כך נלמד על מגוון זרמי חשיבה ומחקר ביקורתיים במדעי החברה בכלל ובסוציולוגיה ובאנתרופולוגיה בפרט. ייחודה של התכנית בחשיבה ביקורתית מחודשת על הכל, לרבות על הגישות הביקורתיות עצמן, תוך כדי בחינת ההקשר ההיסטורי והפוליטי של מושגים שונים ואופן השימוש בתיאוריות ביקורתיות בהקשרים משתנים.
 
• סוציולוגיה ארגונית
תכנית הלימודים בסוציולוגיה ארגונית מקנה לסטודנטים כלים שבעזרתם יוכלו לנתח תהליכים ומאפיינים של ארגונים מסוגים שונים. הסטודנטים יתוודעו לתיאוריות המרכזיות בתחום הארגוני, ידונו בתמורות של דרכי ההתארגנות בחברה של ימינו ויחשפו לאופנים השונים בהם ניתן לחקור ולנתח תמורות אלה. בחלק מהקורסים מושם דגש על ההיבט הפרקטי והסטודנטים יבחנו כיצד ניתן ליישם את התיאוריות ואת כלי המחקר הלכה למעשה.
 
 
 

תולדות האמנות ותרבות חזותית - עם מגמה ייחודית באוצרות- תואר שני

 

תואר M.A. בלימודי אוצרות -  התכנית האוניברסיטאית היחידה בארץ

 
בעולם האמנות העכשווית מתפתחת הנטייה לקרב את תלמידי תולדות האמנות לתחום הפעילות המוזיאלית ולתחומי העשייה האמנותית לסוגיה, ולתת דגש על לימודי תיאוריה (בעיקר תיאוריה מודרנית ותיאוריה בת- זמננו) ועל נושאים הקשורים בתרבות החזותית לגווניה השונים.
 
התכנית לתואר מוסמך בתולדות האמנות ותרבות חזותית, על שתי מגמותיה – המגמה העיונית ומגמת האוצרות – משקפת התפתחויות אלה ונבנית עליהן, ומציעה נקודות השקה רבות ככל האפשר בין שתי מגמות אלה, הן במסגרת הקורסים והן במסגרת
פרויקטים משותפים בנושאי מחקר ואוצרות.
 
אנו רואים את לימודי האוצרות, והדגשים המיוחדים שלהם, כחלק אינטגראלי ממכלול הלימודים העיוניים. הפעלתם של מספר חללי תצוגה באוניברסיטה (הגלריה לאמנות ע”ש אברהם ברון, והגלריה במרכז ג’ורג’ שרוט) באחריותה של המחלקה לאמנויות, מאפשרת פעילות מעשית של הסטודנטים בתחום זה.
 
מסלולי לימוד:
• מסלול עיוני עם עבודת גמר
• מסלול עיוני ללא עבודת גמר
• מגמת אוצרות עם עבודת גמר
 
תחומי המחקר והעניין במחלקה:
• אמנות נוצרית ויהודית בימי הביניים
• אמנות העת החדשה המוקדמת
• תרבות חזותית בעת החדשה ובזמננו
 
 
 

גאוגרפיה ופיתוח סביבתי- תואר שני

 

לחקור את החיבור בין האדם לסביבה

 
במחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ניתן ללמוד תואר שני ושלישי בגיאוגרפיה אנושית או פיזית, תכנון עיר ואזור, טכנולוגיות מידע גיאוגרפיות וגיאו-אקולוגיה.
 
לימודי התואר השני והשלישי בכל אחד מהתחומים המוצעים על-ידי המחלקה מיועדים להכשרת חוקרים העוסקים בסוגיות שנמצאות בחזית הידע האקדמי, ואנשי מקצוע העוסקים ביישום ידע גאוגרפי, תוך השתלבות במערכות ניהול ותכנון מרחבי וסביבתי, בחברות העוסקות בטכנולוגיות מידע גאוגרפיות, מערכות הבטחון, משרדי ממשלה, גופים ירוקים ועוד.
 
הלימודים מתקיימים בסביבה תומכת ומקצועית, במעבדות מחקר מתקדמות ומשלבים לימודים עיוניים, עבודת שדה ומעבדה.
 
במחלקה פועלות עשר מעבדות בהן מתקיימים לימודים מתקדמים לתואר שני ושלישי: המעבדה לגאומורפולוגיה, המעבדה לקרקע ואבק מדברי, המעבדה לסימולציה איאולית, המעבדה למידע גאוגרפי (GIS), המעבדה לחישה מרחוק, המעבדה לגאו-אקולוגיה, המעבדה לקיימות ומדיניות סביבתית, המעבדה לתכנון, המעבדה לחשיפה סביבתית והמעבדה למשחקי ניידות במציאות רבודה.
 
כמו כן, פועלים בחסות אנשי המחלקה שלושה מרכזי מחקר: מרכז הנגב לפיתוח אזורי, מרכז מדע ים המלח והערבה, ומו"פ קטיף לחקר מדבריות החוף.
 
המעבדות פועלות במימון קרנות מחקר תחרותיות המאפשרות לתקצב את מחקריהם של תלמידי מחקר מצטיינים. במחלקה פועלים אנשי סגל אקדמי מהשורה הראשונה, שמעבר לפעילותם האקדמית הענפה עוסקים גם בפעילות חוץ אקדמית בארץ ובעולם בתחומי התכנון, הייעוץ והניהול הסביבתי-מרחבי.
 
במחלקה 13 חברי סגל אקדמי בכיר וכן מורים מן החוץ המשלימים את תכנית הלימודים ומעשירים אותה. המחלקה נמצאת בתהליך גידול וצמיחה ומגייסת לשורותיה חברי סגל חדשים מצטיינים, בעלי יוזמה ויכולת הוראה.​
 
מסלולי הלימוד לתארים מתקדמים במחלקה:
מוסמך בגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי
 
 
 

חינוך- תואר שני

 

במחלקה לחינוך מספר תכניות לימוד המשלבות הכשרה יישומית עם תיאוריה ומחקר.
 
בתכניות הלימוד במחלקה מושם דגש על מצוינות אקדמית, בצד חדשנות ועבודה חינוכית עם מעורבות חברתית וקהילתית גבוהה. במחלקה פעילות מחקרית ענפה המצויה בחזית המחקר החינוכי בעולם בתחומים שונים (פירוט מלא ניתן למצוא באתר המחלקה לפי שמות החוקרים). אנו מעודדים תלמידי תואר שני לקחת חלק בפעילות זו, דגש מיוחד שמה המחלקה על קליטת תלמידי מחקר בתואר שני ושלישי ועל תמיכה בחוקרים.
 
פיתוח המיומנויות המקצועיות ובניית הידע נעשים במחלקה לחינוך באווירה קונסטרוקטיבית ותומכת. אנשי הסגל האקדמי והמנהלי של המחלקה עומדים לרשותכם וינסו לסייע ככל שניתן.
 
תחומי ההתמחות לתארים מתקדמים במחלקה לחינוך:
התמחות בתכניות לימודים והוראה.
התמחות במנהל, חברה ומדיניות החינוך. 
במסגרת ההתמחות מתקיימת המגמה: התמחות בסוציולוגיה של החינוך
התמחות בייעוץ חינוכי
התמחות בפסיכולוגיה במערכת החינוך: תכנית משותפת עם המחלקה לפסיכולוגיה
 

תחומי המחקר והעניין במחלקה:

 
• מוטיבציה וחינוך
• חידוש, יוזמה, מנהיגות ורפורמה בחינוך
• למידה, קוגניציה והתפתחות
• תהליכים תרבותיים, זהות וחינוך
• טיפוח מיטביות במערכות חינוך
 
 
 

היסטוריה כללית- תואר שני

 

המחלקה להיסטוריה כללית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב מתמחה בהיסטוריה של תרבויות אירופה למן העידן הקלאסי, וימי הביניים והרנסאנס, ועד לעת החדשה. מטרתה להקנות ללומדים בה ידע רחב וכלים להבנה, לניתוח ולמחקר. הלימודים במחלקה מיועדים לאלה העוסקים כיום בעיסוק שנדרשת בו הכרה טובה של ההיסטוריה האירופית או מעוניינים לעסוק בכך בעתיד, ולאלה החפצים בהשכלה כללית לשמה.
 
המחלקה מציעה לימודי מוסמך במסלול הכולל כתיבת עבודת גמר (תנאי להמשך ללימודי תואר שלישי) או במסלול ללא עבודת גמר.
 
התכנית הבין-אוניברסיטאית ללימודים קלאסיים
בשיתוף עם אוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת בר-אילן. תוכנית לתואר שני בלימודים קלאסיים והעת העתיקה עם מגוון רחב של קורסים. מערכת הלימודים נבנים ביחד עם המנחה וועדת ההוראה ומאפשרת גמישות מירבית ללימודים מעניינים ומאתגרים.
 
התכנית מיועדת לתלמידים המעוניינים להעמיק את לימודיהם בתחומי הלימוד של העולם הקלאסי לתקופותיו, והיבטיו השונים, כולל קורס שנתי ובשיטות המחקר המקובלות בלימודים קלאסיים. הקורסים השונים יתמקדו בלימודי השפות, ההיסטוריה, הספרות, התרבות, הפילוסופיה והאמנות של יוון ורומא.
 

מסלולי לימוד לתארים המתקדמים במחלקה:

• תואר שני בהיסטוריה כללית – מחקרי/כללי
• תואר שלישי בהיסטוריה כללית
 
 
 

היסטוריה של ארץ ישראל- תואר שני

 

לימודי התואר השני . M.A במחלקה מתקיימים בשני מסלולים - כללי ומחקרי:

 
המסלול הכללי:
מיועד לסטודנטים המעוניינים להרחיב את השכלתם בתקופות שונות ובהיבטים שונים, הן של החוויה היהודית לדורותיה והן של החברה הישראלית, וזאת באמצעות מגוון רחב של קורסים הנלמדים מתוך גישה רב-תחומית.
 
המסלול המחקרי:
המחלקה מעודדת סטודנטים המגלים עניין במחקר להשתלב במסלול המחקרי ולכתוב עבודת מ.א., וזאת בהנחיית מנחות ומנחים הנמנים עם השורה הראשונה של החוקרים בעולם ובסיוע של מלגות ופרסים למצטיינים.
 
המחלקה מציעה לסטודנטים בעלי יכולות גבוהות במיוחד אפשרות ללימודי התואר השלישי ולכתיבת עבודת דוקטורט. את הסטודנטים המתקבלים ללימודים במסלול זה מלווים ומנחים חברות וחברי סגל המחלקה, המציעים מגוון רחב של אפשרויות מחקר וסיוע מערך נרחב של מלגות.
 
לפירוט של נושאי עבודות . M.A ודוקטורט שנכתבו במחלקה בשנים האחרונות - ראו באתר האינטרנט של המחלקה.
 
מסלולי הלימוד לתארים מתקדמים:
• מוסמך בהיסטוריה של עם ישראל (כללי / מחקרי)
• תואר שלישי בהיסטוריה של עם ישראל
 
 
 

ייעוץ חינוכי- תואר שני

 

מעוניינים לצמוח ולהתפתח בתחום החינוך?

הפקולטה למדעי הרוח והחברה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב מזמינה אתכם להירשם לתואר שני בחינוך עם התמחות בייעוץ חינוכי. זו ההזדמנות שלכם לרכוש כלים להתפתחות מקצועית ואישית בתוכנית לימודים איכותית, אשר בוגריה מבוקשים במערכת החינוך.
התוכנית להכשרת יועצים חינוכיים באוניברסיטת בן- גוריון מכשירה יועצים חינוכיים ומכוונת אותם לתפיסה רחבה של התפקיד. היועצים המוכשרים באוניברסיטת בן גוריון עוברים תהליך של צמיחה מקצועית ואישית המאפשרת להם לפתח את תפיסת העולם ודרכי הפעולה הייחודיות לכל אחד. ההכשרה מתקיימת בקבוצות קטנות מה שמאפשר לווי אישי לכל סטודנט. במהלך הלימודים הסטודנטים מתנסים בעבודת יעוץ במסגרות חינוכיות שונות תוך ליווי של צוותים מקצועיים מהשטח ומהאוניברסיטה.
 

מטרת התוכנית

התוכנית לייעוץ חינוכי במסגרת לימודי תואר שני בחינוך שואפת להכשיר יועצים אשר ישתלבו במערכות חינוכיות ויעוררו בהן תהליכי שינוי, התקדמות והתפתחות. למשתתפי התוכנית יוענקו כלים לצמיחה מקצועית ואישית שיאפשרו להם לפתח את תפיסת העולם החינוכית שלהם ואת דרכי הפעולה הייחודיות לכל אחד ואחת.
 
תוכנית הלימודים מיועדת להכשרת יועצים חינוכיים איכותיים ומקצועיים, בעלי ראייה רחבה ויכולת לקדם ייעוץ אקטיבי, יוזם ומחולל שינוי
 
 
 

לימודי המזרח התיכון- תואר שני

 

המחלקה ללימודי המזרח התיכון עוסקת בחקר אזורנו למן ראשית האסלאם עד ימינו בגישה רב-תחומית, המשלבת מחקר היסטורי עם תובנות מן האנתרופולוגיה ומדעי החברה, חקר השפה והספרות, מדע הדתות ומדעי המדינה. המחלקה מעודדת מחקר עצמאי מקורי ומעודדת את תלמידיה לפנות לכיווני לימוד ומחקר חדשים. ייחודנו ברוח הצוות שלנו, במתודולוגיות המחקר המתקדמות ובפתיחות לתלמידים. אנו רואים את הלימודים במחלקה כחוויה מעצבת הכוללת מפגשים תכופים בין הסטודנטים לבין עצמם וביניהם לבין המרצים, ביקורים בארצות האזור, סדנאות בינלאומיות ומחקר מרתק.
 
המחלקה ומרכז חיים הרצוג לחקר המזרח התיכון והדיפלומטיה, שלצידה, מעניקים מספר רב של מלגות ומענקי מחקר לתלמידים מצטיינים, מציעים תעסוקה מעניינת לעוזרי מחקר והוראה, ומעודדים לימודים לתואר שלישי.
 

מסלולי הלימוד לתארים מתקדמים במחלקה:

• תואר שני בלימודי המזרח התיכון – מסלול כללי (ללא תזה) ומסלול מחקרי (הכולל תזה)
• דוקטור לפילוסופיה
• מסלול ישיר לדוקטורט
• מסלול משולב לדוקטורט
 
 
 

כלכלה- תואר שני

 

המחלקה לכלכלה מעודדת סטודנטים בעלי עניין ומוטיבציה להמשיך ללימודי מוסמך. מטרת תכנית המוסמך היא להעמיק את בסיס הידע בכלכלה ולחשוף סטודנטים לשיטות מחקר. התכנית מורכבת מקורסי הליבה במקצועות היסוד, ממקצועות בחירה ומעבודת תזה.
 
המחלקה לכלכלה נמצאת בתהליך פיתוח מואץ ומדורגת בשנים האחרונות בין המחלקות המובילות בעולם לפי ממדים שונים של פעילות מחקר. סגל ההוראה קיבל את הכשרתו במיטב האוניברסיטאות בעולם ומייצג מגוון תחומים מרכזיים בכלכלה.
 
המחלקה מעמידה לרשות הסטודנטים מרצים ומנחים ברמה הגבוהה ביותר ומאפשרת לסטודנטים בעלי הישגים ליהנות מתנאי לימודים ומחקר מעולים, המלווים במלגות ובפרסי הצטיינות.
 

מסלולי הלימוד:

מוסמך בכלכלה (מחקרי/כללי)
תואר שלישי בכלכלה
 

תחומי המחקר והעניין במחלקה:

• אקונומטריקה יישומית
• כלכלה התנהגותית
• כלכלה ציבורית
• כלכלת פיתוח
• מימון
• תיאוריה - מיקרו, תורת המשחקים
• תיאוריה - מאקרו
 
 
 

מחשבת ישראל- תואר שני

 

המחלקה למחשבת ישראל ע”ש גולדשטיין-גורן היא מן המרכזים האקדמיים החשובים בעולם למחקר ולהוראה בתחום ההגות והתרבות היהודית. המחלקה עוסקת בהגות ובתרבות יהודית של למעלה מ 2000- שנה, מתקופת בית שני וחז”ל (מדרש והלכה), והפילוסופים הגדולים שלנו (כגון רב סעדיה גאון, ר’ יהודה הלוי, והרמב”ם), כולל המסורת המיסטית היהודית (כמו ספר הזוהר, קבלת האר”י וחסידות), ועד לימינו אנו (ההגות היהודית המודרנית והעכשווית).
 
לצד הפעילות המחקרית הענפה של חברי המחלקה, הזוכים למוניטין בינלאומי, הם מקדישים זמן רב להוראה ולהנחיה של תלמידי המחלקה. מגוון הנושאים הנחקרים בשיעורים ובעבודות הגמר מצביע על מחלקה מגוונת ותוססת. את/ה מוזמנ/ת להצטרף אלינו ולגלות את האוצרות של המסורת היהודית ברמה אקדמית גבוהה בהנחיית מורים וחוקרים מצטיינים.
 

מסלולי הלימוד לתארים מתקדמים במחלקה:

• תואר שני במחשבת ישראל (מחקרי/כללי)
• דוקטורט
• מסלול ישיר לדוקטורט
• מסלול משולב לדוקטורט
 

תחומי המחקר והעניין במחלקה:

• מחשבת האגדה וההלכה
• פילוסופיה יהודית לדורותיה
• קבלה ותורת הסוד
• מחשבה יהודית בעת החדשה
 
 
 

פילוסופיה- תואר שני

 

המחלקה לפילוסופיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב היא מחלקה צעירה, דינאמית ופלורליסטית, ששמה דגש הן על המסורת הפילוסופית לגווניה ולדורותיה והן על דיונים פילוסופיים בחזית המחקר של ימינו.
 
מוקדי עניין מרכזיים של סגל המחלקה הם היסטוריה של הפילוסופיה מהעת העתיקה ועד ימינו, ומגוון רחב של נושאים בתחומי מפתח של הפילוסופיה בת ימינו: מטאפיסיקה, פילוסופיה של הנפש, תורת ההכרה, פילוסופיה של הלשון, תורת המוסר והמוסר היישומי, אסתטיקה ופילוסופיה פוליטית.
 
המחלקה מעניקה יחס אישי לתלמידיה ומטפחת אותם מלימודי הבוגר ועד לימודי המוסמך והדוקטורט.
 
המחלקה היא מרכזה של קהילה פילוסופית פעילה מאד: התלמידים והמורים במחלקה נפגשים מדי שבוע במסגרת סמינר מחלקתי, בו מרצים אורחים מהארץ ומחו”ל, ובו באים לידי ביטוי פולמוסים אינטל’קטואליים וחידושים מחקריים. תלמידי המחלקה מנהלים גם מועדון פילוסופי פעיל שנפגש אף הוא מדי שבוע.
 
אנשי סגל המחלקה מייחסים חשיבות רבה לרמת ההוראה, ומשקיעים בכך מאמץ רב. הם מעורים בקהילה הפילוסופית בארץ ובחו”ל, ושמים דגש רב על רמת המחקר ועל תרומה לשיח הפילוסופי של ימינו.
 

מסלולי הלימוד לתארים מתקדמים במחלקה:

• מוסמך בפילוסופיה בנתיב מחקרי
• מוסמך בפילוסופיה בנתיב לא-מחקרי
• דוקטורט בפילוסופיה
• מסלול ישיר לדוקטורט
• מסלול משולב לדוקטורט
 
 
 

פסיכולוגיה- תואר שני

 

לימודי המוסמך בפסיכולוגיה כוללים עבודת גמר, מכוונים לעודד עיון ומחקר בתחום הפסיכולוגיה כמדע בסיסי ולתת כלים טיפוליים ויישומיים בהתאם למגמה הנלמדת. ההכשרה מתחילה במ”א, מתוך ציפייה שהסטודנטים בעלי ההישגים הגבוהים ימשיכו ללימודי דוקטורט. ניתן להמשיך מהמ”א לדוקטורט באופן ישיר באמצעות המסלול המשולב. במסלול המשולב מורחבת עבודת המ”א לעבודת דוקטורט והציון הניתן על הצעת הדוקטורט מהווה ציון מ”א.
 
 

המחלקה לפסיכולוגיה מציעה את המגמות הבאות:

• פסיכולוגיה קלינית
תכנית הלימודים במגמה נועדה להכשיר פסיכולוגים קליניים.
א . המחויבים לאבחון וטיפול בבעיות נפשיות חמורות.
ב . בעלי יכולת לעבוד עם ילדים, מתבגרים ומבוגרים.
ג . המתעניינים בבסיס הנוירופסיכולוגי של פסיכופתולוגיה, פסיכודיאגנוסיקה ופסיכותרפיה.
ד . המחויבים לטיפול מבוסס מדע ויכולים לתרגם בצורה גמישה ממצאים מחקריים לכדי עבודה קלינית אינטגרטיבית.
 
• פסיכולוגיה חברתית:
המסלול מכשיר מדענים חוקרים בתחום הפסיכולוגיה החברתית. המסלול מציע התמחות בנושאי היסוד של הפסיכולוגיה החברתית, תוך התמקדות בנושאי תפיסת העצמי, עמדות, סטריאוטיפים, קבלת החלטות, מוטיבציה, שליטה עצמית, רגשות, מוסר, חקר סכסוכים, פסיכולוגיה כלכלית (כלכלה התנהגותית) והיבטים יישומיים של תיאוריות בפסיכולוגיה חברתית. המסלול מקנה לתלמידים הכרות קרובה עם נושאים איתם מתמודדת כיום הפסיכולוגיה החברתית, ומכשיר אותם למחקר בתחום הבין אישי, קבוצתי ובין קבוצתי. המסלול מקנה לתלמידים הכשרה מתודולוגית רחבה ושיטות מחקר הניתנות ליישום במסגרות מחקריות שונות.
 
 
 
• פסיכולוגיה במערכת החינוך - תכנית משותפת עם המחלקה לחינוך:
מטרת המגמה להכשיר פסיכולוגים חינוכיים לעבודה במערכות חינוכיות שונות. המגמה עוסקת בנושאי היסוד של הפסיכולוגיה החינוכית, תוך התמקדות בנושאים הקשורים לקידום התפתחות פסיכולוגית ורווחה נפשית במערכות החינוך, הערכה ומניעה של קשיים תפקודיים ורגשיים בקבוצות סיכון, איתור והתערבות טיפולית בילדים הסובלים מתפקוד לקוי ו/או ממצוקות רגשיות. תכנית הלימודים מקנה לסטודנטים ראייה אינטגרטיבית על פעילות הפסיכולוג החינוכי בתוך המערכת הבית-ספרית והמערכות הסובבות אותו (משפחה, קהילה, חברה).
 
 
 
• פסיכולוגיה ניסויית: קוגניציה ומוח
המגמה עוסקת במגוון נושאים בפסיכולוגיה קוגניטיבית, נוירופסיכולוגיה, מדעי העצב הקוגניטיביים, ופסיכוביולוגיה. נושאים אלה כוללים את הבסיס הקוגניטיבי והמוחי לתהליכי תפיסה, קשב, זיכרון, למידה, קבלת החלטות, בקרה קוגניטיבית ועיבוד נומרי. חוקרי המגמה ותלמידיה עושים שימוש בניסויים התנהגותיים, מודלים חישוביים, וטכנולוגיות של הדמיה מוחית תפקודית
(FMRI), אלקטרופיזיולוגיה (EEG/ERP), מודלים בבעלי חיים, וכן מחקר בחולים עם פגיעות נוירולוגיות באמצעות המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה.
 
 
 

מסלולי הלימוד לתארים מתקדמים במחלקה:

תואר שני בפסיכולוגיה (מחקרי בלבד)
תואר שלישי בפסיכולוגיה
 
 
 

פוליטיקה וממשל- תואר שני

 

התכנית עוסקת בבחינת השינויים במדינה מנקודת מבט בין-תחומית, תוך התייחסות לחברה האזרחית ולניתוח המשמעות המשתנה של ריבונות, לאומיות, וגבולות. כמו כן התכנית בוחנת שאלות של שינוי חברתי בממשק שבין הגלובאלי למקומי. הסטודנטים
 
יתחקו אחר נקודות המפגש שבין התפתחות הכלכלה המקומית והבינלאומית לבין שינויים במעמדם של גבולות טריטוריאליים ופוליטיים. כמו כן ייבחנו יחסי הגומלין בין המורשת הפוסט-קולוניאלית, החוק הבינלאומי ותהליכים גיאופוליטיים בעידן הגלובליזציה בישראל, כמו גם באירופה ובאפריקה.
 
התכנית לתואר השני בפוליטיקה וממשל מיועדת לבוגרי תואר ראשון במדע המדינה, כלכלה, פסיכולוגיה, יחסים בינלאומיים, ניהול, סוציולוגיה ותחומים נוספים במדעי החברה והרוח, בעלי רצון לחקור ולצבור ידע בתהליכים פוליטיים בעולם המודרני.
 

מסלולי הלימוד:

נתיב מחקרי (הכולל תזה)
נתיב כללי (ללא תזה)
 
 
 

מקרא, ארכאולוגיה והמזרח הקדום- תואר שני

 

המקרא והמזרח הקדום:

המסלול למקרא והמזרח הקדום שם לו למטרה להכשיר חוקרים, מורים, ואנשים הבקיאים במקרא ובצפונותיו. ידיעת המקרא נלמדת בשיטה פילולוגית-היסטורית, מתוך ניצול מקיף של הפרשנות היהודית והכללית לכל תקופותיה, ושל ממצאי המחקר בזמן החדש.
 
בלב לימודי המסלול למקרא עומד חקר התנ“ך. התנ“ך הוא אבן יסוד בתרבות האנושית בכלל ובמורשת עם ישראל בפרט, יצירה האוצרת בקרבה תרבות רבת שנים, מגוונת ומרתקת, חלקה ייחודית לעם שיצר אותו וחלקה משותפת לעמי העולם העתיק.
 
לימודי התואר השני מתנהלים בנתיב מחקרי, שמטרתו להכשיר את חוקרי המקרא לעתיד לבוא, ובנתיב כללי המיועד להעשיר את עולמם של המורים לתנ“ך ושל שוחרי התנ“ך בכלל. לימודי התואר השלישי מתרכזים בתחומי העניין של המועמדים לפי התאמה אישית ובהידברות עם מנחים פוטנציאליים מבין חברי הסגל.
 

ארכיאולוגיה:

הלימודים במסלול ארכיאולוגיה עוסקים בהכרת התרבות החומרית של ארץ-ישראל ובשכנותיה בזמן העתיק: ארכיאולוגיה של תקופת האבן, ארכיאולוגיה מקראית וארכיאולוגיה יוונית-רומית-ביזנטית ומוסלמית.
 

מסלולי הלימוד:

תואר שני במקרא (מחקרי/כללי)
תואר שני בארכיאולוגיה (מחקרי/כללי)
תואר שלישי
 
 
 

ניהול ויישוב סכסוכים- תואר שני

 

תכנית הלימודים הבינתחומית לניהול ויישוב סכסוכים הינה תכנית חדשה, מתפתחת ותוססת. התכנית נועדה להכשיר אנשי מקצוע וחוקרים ברמה גבוהה לחקר סכסוכים ולמציאת דרכים לפתרונם. אנו מציגים בפני הסטודנטים שלנו את תחום חקר הסכסוכים והדרכים לניהולם ולצמצומם, מתוך מודעות לעובדה שסכסוכים עלולים להתפתח לשלבים הרסניים. התכנית בנויה על גישה רב - תחומית ועל למידה רחבת היקף, העוסקת בהיבטים שונים של הסכסוך. בכלל זה התכנית עוסקת בהיבטים חברתיים, חינוכיים, פסיכולוגיים, ניהוליים, כלכליים, פוליטיים, היסטוריים ואקולוגיים.
 
מכיוון שלגורמי סכסוכים וניהולם יש פנים רבות ומורכבות, הסטודנטים בתכנית לומדים להכיר ולהתמודד עם תיאוריות המושתתות על מספר תחומים ועל גישות בינתחומיות. בשנה השנייה ללימודים כל סטודנט/ית מגדיר/ה תחום מחקר או נושא מרכזי שאותו
הוא/היא בוחר/ת לבחון לעומק. הסטודנטים בתכנית גם משתתפים בהתנסות מעשית מבוקרת המלווה בהדרכה אקדמית.
 
התכנית אם כך, משלבת את הצורך בפיתוח תיאורטי ובמחקר מעמיק, יחד עם הקניית מיומנויות ישומיות. כסטודנטים תשתתפו באופן פעיל בפרויקטים למניעת אלימות בקהילה ובתהליכי גישור, פישור ומשא ומתן.
 
 
 

לשון עברית ועריכה לשונית

 

המחלקה ללשון העברית מבקשת להתעמק במכלול ההיבטים של העברית ובמקומה בקרב הלשונות שבסביבתה. אנשי המחלקה מסורים להוראה ולמחקר ומקדישים להם זמן ומרץ בהתרגשות ובהנאה. אף על פי שכל אחד מאתנו מתמקד בהרכב אחר של תחומי לימוד, כולנו מתעניינים בהיבט האנושי של העברית ושל אחיותיה – בבני האדם הדוברים והכותבים ובגורמים הפסיכולוגיים, החברתיים, הגיאוגרפים והטכנולוגיים המניעים אותם.
 

חמש סיבות ללמוד במחלקה ללשון העברית: ​

 
עניין, ובעיקר התבוננות מחודשת בתופעות יומיומיות.
כלים להבנה מעמיקה של ערוץ התקשורת המרכזי בחברה האנושית ויכולת לזהות מניפולציות לשוניות (למשל בשיח הפוליטי ובפרסומות). כלים אלו גם עוזרים לשפר את כישורי הניסוח של הסטודנטים שלנו.
תכנית עריכה עשירה לתואר שני, המרוכזת בשני ימי לימודים בשבוע.
שילובים מסקרנים עם מקצועות אחרים, בעיקר בתחום השפה והחברה.
יחס אישי וחוויית לימודים אינטימית - כשאתם מצטרפים למחלקה ללשון העברית אתם מצטרפים למשפחה.
שני מוקדים של הוראה ומחקר פועלים במחלקה:
 
• מוקד היסטורי-פילולוגי
מכוון לטקסטים המרכיבים את הספרות העברית והיהודית ולמבנה הלשון (פונולוגיה, מורפולוגיה, תחביר, לקסיקון וסמנטיקה), על-פי רובדי העברית ההיסטוריים: לשון המקרא על רקע הלשונות השמיות העתיקות; לשון חז”ל ולשון המגילות ומגוון ניבי העברית בתקופתן; לשון ימי הביניים לסוגותיה; והעברית בתקופה המודרנית: בימי ההשכלה, בימי התחייה ובימי המדינה.
 
• מוקד בלשני וסוציו-לינגוויסטי
מכוון לתפקודה של העברית בהקשרים חברתיים ופרגמטיים שונים ולקשרי שפה-חברה-תרבות הנוגעים לה וללשונות הקרובות לה, כגון מגע בין לשונות והקשר בין לשון לאידאולוגיה.
 
המחלקה מקיימת גם מסלול לעריכה לשונית, שבו מודגשים היבטים מעשיים ועיוניים במלאכת עורך הלשון ויועץ הלשון.
 
 

מסלולי הלימוד לתארים מתקדמים במחלקה:

• תואר שני בלשון העברית (עם תזה וללא תזה)
• דוקטורט בלשון העברית
• מסלול ישיר לדוקטורט
• מסלול משולב לדוקטורט
 
 
 

בלשנות אנגלית- תואר שני

 

המחלקה לספרויות זרות ובלשנות מציעה לימודים מתקדמים בשני תחומים נפרדים: ספרות ובלשנות. בשני התחומים קיימים מחקר תיאורטי, אנליטי ובין-תחומי, הפותחים מגוון אפשרויות מקצועיות והמשך לדוקטורט. אנו שואפים להצטיינות ומדגישים גישות
 
רב-תחומיות במחקר ובהוראה, תוך כדי שיתוף פעולה עם המחלקה למדעי ההתנהגות, המחלקה לספרות עברית, מרכז זלוטובסקי לחקר המוח, הפקולטה למדעי הבריאות ועוד.
 
כל הלימודים בבלשנות מתנהלים בשפה האנגלית.
 
אפשר ללמוד בכל אחד מהמסלולים בנתיב מחקרי (עם תזה) או בנתיב כללי. לסטודנטים קיימת האפשרות, על בסיס תחרותי, לקבל מלגות, משרות עוזרי הוראה ומחקר ופרסי לימוד. קיימת גם הרשמה מאוחרת ללימודים מתקדמים במחלקה.
 
 
לימודי התואר השני בבלשנות עוסקים בחקר היכולות הלשוניות של המוח האנושי. בלשנות היא חלק בלתי נפרד מהמדעים הקוגניטיביים. המחלקה עוסקת בהוראה ומחקר בין-תחומיים, בשיתוף פסיכולוגים קוגניטיביים וחוקרים ממדעי המחשב. לכן, לסטודנטים יש אפשרות לשלב את לימודי הבלשנות עם לימודי פסיכולוגיה קוגניטיבית או מדעי המחשב.
 
 

תחומי המחקר וההוראה בבלשנות:

 
המחקר התיאורטי בבלשנות עוסק בבניית מודל מופשט של היכולות הלשוניות של המוח, הכוללות יצירת מבנה המשפט (תחביר), משמעות המשפט (סמנטיקה), משמעות המילים (לקסיקון), הגיית המילים
 
 
 

 

ספרויות זרות- תואר שני

 

המחלקה לספרויות זרות ובלשנות מציעה לימודים מתקדמים בשני תחומים נפרדים: ספרות ובלשנות. בשני התחומים קיימים מחקר תיאורטי, אנליטי ובין-תחומי, הפותחים בפניך מגוון אפשרויות מקצועיות והמשך לדוקטורט. אנו שואפים להצטיינות ומדגישים גישות רב-תחומיות במחקר ובהוראה, תוך כדי שיתוף פעולה עם המחלקה למדעי ההתנהגות, המחלקה לספרות עברית, מרכז זלוטובסקי לחקר המוח, הפקולטה למדעי הבריאות ועוד.
 
כל הלימודים בספרות מתנהלים בשפה האנגלית.
 
אפשר ללמוד בכל אחד מהמסלולים בנתיב מחקרי (עם תזה) או בנתיב כללי. לסטודנטים קיימת האפשרות, על בסיס תחרותי, לקבל מלגות, משרות עוזרי הוראה ומחקר ופרסי לימוד. קיימת גם הרשמה מאוחרת ללימודים מתקדמים במחלקה.
 
לימודי התואר השני בספרות עוסקים בספרות מערבית עם דגש על טקסטים בריטיים ואמריקאיים. אנו מפעילים מגוון גישות ביקורתיות לניתוח קשרים בין-טקסטואליים ובין-תרבותיים: לימודי תרבות, חקר הציונות, פמיניזם, מרקסיזם, תיאוריה פוסט-קולוניאלית, והיסטוריה ספרותית. בשנה הראשונה על הסטודנטים לעבור קורס בגישות לספרות ושיטות מחקר.
 

תחומי המחקר והוראה בספרות:

 
• תרבויות המערב וספרויות דוברות אנגלית
 
• תרבות יהודית מודרנית, פרשנות וביקורת (לווינס, רוזנצווייג, ציונות כתרבות)
 
• ימי הביניים והרנסנס
 
• ספרות, פוליטיקה, דת ומגדר
 
• קבלת התנ”ך ודימוי ארץ ישראל בתרבות המערב
 
• מעבדה לפואטיקה קוגניטיבית
 
• גישות תיאורטיות ובין-תחומיות לטקסטים (תיאוריה פוסט-קולוניאלית, תורת הרצפציה ועוד)
 
 
 

ספרות עברית, כתיבה יצירתית ומו''לות- תואר שני

 

במחלקה לספרות עברית לומדים עשרות תלמידים לתארים המתקדמים בנתיב המחקרי ובנתיב הכללי. תלמידי המחקר לוקחים חלק בכל פעילויות המחלקה: הם שותפים בארגון הכנסים המחקריים בארץ ובעולם, בארגון הסמינרים המחלקתיים וערבי הספר המתקיימים במחלקה (לכבוד ספרים חשובים של ספרות יפה ומחקרית הרואים אור בארץ), הם משמשים כחברי המערכת הצעירה של כתב העת מכאן, של סדרת ספרי העיון מסה קריטית ושל כתב העת איל פריזינטי, ומסייעים בהוראה, במחקר ובפרויקטים של מכון הקשרים ושל מרכז גאון.
 
מאז 2001 מקיימת המחלקה מידי שנה כנס של תלמידי המחקר: כל תלמידי התארים המתקדמים וסגל המחלקה מתכנסים לכנס אינטנסיבי בן יומיים הכולל לינה במקום, שבו מרצים תלמידי המחקר בנושאים הקשורים לתזות ולעבודות הדוקטוראט שלהם. זהו מפגש אקדמי-אינטלקטואלי יחיד במינו, המתקיים מידי שנה, והצלחתו מדברת בעד עצמה.
 

 הנתיב המחקרי

 נועד לסטודנטים המעוניינים להרחיב את כושרם המחקרי לקראת לימודים לתואר השלישי. הלומדים בנתיב זה נדרשים לכתוב עבודת גמר. נתיב זה מכשיר את הסטודנטים לחשיבה ביקורתית למחקר עצמאי בספרות. הוא מקנה להם כלי מחקר תיאורטיים ופרשניים להתמודדות עם יצירות ספרות על-פי אסכולות ותיאוריות מקובלות בחקר הספרות.
 
תוכנית הלימודים כוללת מבחר גדול ועשיר של קורסים העוסקים בספרות העברית לדורותיה ובנושאים מגוונים, הנבחנים באמצעות שיטות מחקר קלאסיות, מודרניות ופוסט-מודרניות.
 
מלגות ופרסי לימוד
סטודנטים מצטיינים במסלול המחקרי יזכו במלגות קיום ו/או במלגות שכר לימוד מטעם הפקולטה, מטעם המחלקה ומטעם מכון הקשרים.
 
 

הנתיב הכללי

 
הנתיב הכללי נועד לסטודנטים המעוניינים להעמיק את הידע בתחום התמחותם ולהרחיב את השכלתם האקדמית. הלומדים בנתיב זה נדרשים לשתי בחינות גמר. 
  
במסגרת הנתיב הכללי קיימות שתי מגמות לימוד ייחודיות:
 
המגמה לכתיבה יצירתית: המגמה מציעה, בנוסף לשיעורי המחלקה מגוון סדנאות, לכתיבת סיפורת, שירה וביקורת בהנחייתם של מיטב היוצרים הפועלים היום בארץ. במגמה זו מלמדים מורי המחלקה ויוצרים אורחים, המתחלפים כל שנה. בשנת הלימוד תשע"ו ילמדו: שמעון אדף, אתגר קרת, נידאא חורי, דורי מנור, אריק גלסנר, עינת יקיר, סמי ברדוגו, אסתי ג. חיים ואופיר טושה גפלה. 
בנוסף, בשנת הלימודים תשע"ד ראה אור לראשונה "צריף"- כתב העת בעריכת תלמידי המגמה.​ השאיפה היא להמשיך להפיק מיידי שנה בשיתוף פעולה מלא עם תלמידי המגמה את כתב העת. 
 
החל משנת הלימודים תשע"ו יקבלו תלמידי המגמה ליווי צמוד בפרויקט הסיום ​עד להשלמתו ככתב יד המוכן להגשה להוצאה לאור.
 
בנו​סף, מיידי שנה תבחר המחלקה שני ספרים של בוגרי המגמה ותוציא אותם לאור. 
 
​ המגמה למו"לות ולתרגום: מגמה יחידה מסוגה בארץ ובעולם ולה שתי מטרות מרכזיות: להפוך את לימודי הספר לתחום מחקר משמעותי, ולהכשיר עובדים מקצועיים, מיומנים ורחבי אופקים לתעשיית המול"ות בישראל.  הסטודנטים ייפגשו עם  חוקרים, עורכים, מתרגמים, מו"לים, סופרים, מעצבים, אנשי שיווק, מפתחי אפליקציות ואחרים, שיחלקו עם הסטודנטים את הידע שלהם, ניסיונם ותפיסות עולמם. בשנה השנייה ללימודים, יצאו הסטודנטים להתנסות מעשית בשדה המו"לות בארץ, וימוקמו על פי בחירותיהם וכישוריהם בתפקידים שונים בהוצאות לאור בישראל.
 
חדש בשנה"ל תשע"ו: במהלכה של סדנת תרגום בהנחיית יהונתן דיין תתורגם יצירה במשותף עם הסטודנטים ואף תצא לאור; ספרות ילדים עם המתרגמת והעורכת הראשית של ספרי ילדים בהוצאת כנרת זמורה-ביתן, יעל מולצ'דסקי; סדנת רדיועם העורכת ומגישת תוכניות התרבות והאמנות ברשת א', רותי קרן, על ערכו המוסף של המדיום התקשורתי בפרשנות היצירה הספרותית.
 
 

תוכנית בינאוניברסיטאית - התמחות ביידיש

 
תוכנית לימודים המשותפת למספר אוניברסיטאות מובילות בישראל המאפשרת התמחות בשפה ביידיש. ניתן להצטרף לתוכנית הזו הן מהנתיב המחקרי והמהנתיב הכללי.
מטרת ההתמחות היא להכשיר סטודנטים ישראלים שהיפכו ברבות הימים למורים ולחוקרים שבקיאותם ביידיש ובתרבותה תפרה את עבודתם. 
 
לתמידי המסלול המחקרי הבוחרים בהתמחות זו מוצעות מלגות קיום.
 
 
 

עבודה סוציאלית- תואר שני

 

תודה על התעניינותכם בלימודי מוסמך במחלקתנו. מטרתם של לימודים אלה היא להקנות מטען אקדמי וכלים מקצועיים מעשיים להתמודדות עם בעיות השעה בחברה הישראלית: גידול באוכלוסיות חלשות ונזקקות, אוכלוסיות רב-תרבותית, צמצום אחריות המדינה בתחום הרווחה וכרסום בצדק החברתי.
 
ייחודה של התכנית שלנו הוא בדגש על שני היבטים: מחקר ומעורבות חברתית. מחד, אנו שואפים שהמחקר יהפוך לחלק בלתי נפרד מהפעילות המקצועית השוטפת של עובדים סוציאליים. לשם כך, אנו משקיעים מאמצים על מנת לעודד את הסטודנטים להתנסות במחקר, לשתף אותם בפעילות המחקרית של הסגל וללוותם בתהליך העבודה על התזה. מאידך, חשוב לנו לעודד אצל הסטודנטים מודעות לבעיות חברתיות ולפתח מנהיגות מקצועית מעורבת, אקטיביסטית ומחויבת לצדק חברתי. קו זה עובר כחוט השני בתחומי ההוראה והמחקר שלנו וכן בא לידי ביטוי במסגרת הפורום המשותף לסטודנטים ומרצים לצדק חברתי הפועל במחלקה.
 
שתי יוזמות חדשות משקפות את מחויבותנו לפרופסיונליזציה של העבודה הסוציאלית:
• תכנית השלמה לתואר מוסמך עם הכשרה המזכה בכשירות בעבודה סוציאלית. התכנית מאפשרת לבעלי תואר בוגר בתחום שונה מעבודה סוציאלית, להצטרף למקצוע ולהעשירו.
• פיתוח התמחויות המאפשרות צבירת זיכויים עיוניים לקראת התואר “מומחה בעבודה סוציאלית”, במסגרת מסלולי קידום של מועצת העובדים הסוציאליים.
 
 
ניתן לבחור בין שני נתיבי לימודים: נתיב מחקרי (עם תזה) ונתיב כללי (ללא תזה).
 
מבנה התכנית: תכנית הלימודים בתואר מוסמך לעבודה סוציאלית כוללת קורסי יסוד שעל כל הסטודנטים ללמוד, קורסי פרקטיקום (הכוללים התנסות מעשית), וכן מגוון של קורסי בחירה.
 
המחלקה מעודדת את השלמת התואר בשנתיים ועל מנת להקל על הסטודנטים, מרכזת את הקורסים במספר מצומצם של ימי לימודים.
 
המחלקה מציעה קורסים לצבירת חלק מן הזיכויים העיוניים בתחומי ההתמחות הבאים:
• עבודה סוציאלית בתחום המשפחה והילד
• עבודה סוציאלית בתחום בריאות נפש
• עבודה סוציאלית עם קהילות
 
 ** תוארי המומחיות מוענקים מטעם מועצת העובדים הסוציאליים ולא מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.
 
• עבודה סוציאלית עם התמחות בטיפול באמנויות - תכנית ייחודית לאוניברסיטת בן-גוריון בנגב שמטרתה להעשיר את ארגז הכלים של העובדים הסוציאליים בכלים מתחום האמנות, לתת מקום ליצירתיות של הפונים ושל העובדים הסוציאליים ובאמצעותם לאפשר גישור בין תרבויות ומתן קול 
 
 
 

תקשורת- תואר שני

 

המחלקה לתקשורת מתמחה בהכשרה של סטודנטים לתארים מתקדמים לקראת התמודדות עם עולם התקשורת של מחר.
 
מטרתנו העיקרית היא להכשיר את הסטודנטים לראות, להבין, לתפקד, לחקור ולהנהיג בעולם התקשורת המתהווה, עולם שבו התקשורת לא רק נוכחת ומשפיעה, אלא גם מעצבת במישרין ובעקיפין כמעט כל היבט במציאות הסובבת אותנו, בדרכים שרובנו לא מודעים להן. לא צריך ללכת רחוק. אף לא אחד מאתנו יכול להתחמק מהקונכייה התקשורתית שהולכת ומקיפה אותנו, הולכת ומתעבה בעוד שכבות של חוטים, קשרים, סבכים, מעקפים ודרכי קיצור. עולם שבו בכל רגע נולדות דרכים חדשות לתיווך ולייצוג, התחברות אל המציאות או התנתקות ממנה - הכול בעזרת תקשורת.
 
תואר שני בתקשורת לא רק מכין אותך להתמודדות עם עולם שהולך ונעשה סבוך ומרתק, אלא גם מאפשר לך שדרוג מקצועי ומגוון מיומנויות חיוניות למגוון תפקידים ניהוליים.
 
למה כדאי ללמוד תקשורת לתארים מתקדמים דווקא באוניברסיטת בן-גוריון בנגב?
• במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, חברי סגל מובילים בתחומם ובעלי שם בינלאומי, שמביאים עימם ניסיון עשיר מלב תעשיות התקשורת.
• עניין עמוק ומיוחד בטכנולוגיות חדשות, תוך שילוב בין אוריינטציה חברתית לטכנולוגית.
• עיסוק באוכלוסיות מוחלשות, עידוד מעורבות בארגונים חברתיים.
• מלגות לתלמידי המסלול המחקרי.
• הצעות עבודה אטרקטיביות בהוראה ובמחקר תוך כדי הלימודים.
• מחלקה קטנה, אווירה בלתי פורמאלית, יחס אישי.
• הלימודים מרוכזים ביום אחד בשבוע ומאפשרים עבודה במקביל.
• הלימודים בגיבוי טכנולוגי של מרכז מצוינות LINKS (“למידה בחברת מידע”)
 

מסלולי הלימוד:

נתיב מחקרי (עם תזה)
נתיב כללי (ללא תזה)
דוקטורט
 

תנאי קבלה:

ממוצע ציונים 82 בתואר ראשון
 
 
 

מדעי הגאולוגיה והסביבה- תואר שני

 

המחלקה למדעי הגיאולוגיה והסביבה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב חוקרת את סביבת החיים של האדם, בכל הקשור לתשתית ולסלעים. מקורות המים, נפט וגז, המחצבים וחומרי הבנייה הנמצאים בהם הצומח גדל עליהם המבנים  והכבישים שלנו בנויים עליהם, והפסולת והשפכים שלנו מוטמנים בהם. לפיכך, המחלקה מקבלת על עצמה את האתגר להצטיין בתחומים השונים של מדעי כדה”א, לטובת התושבים במדינה והאנושות כולה.
 
 
אחת מהדרכים לקדם מטרה זו היא להכשיר כוח אדם מיומן שיתמודד במקצועיות עם המורכבות של המערכות הגיאולוגיות והסביבתיות.
 
בוגרים שסיימו בהצלחה את לימודיהם לתארים המתקדמים משתלבים בפיתוח התשתית המדעית והטכנולוגית של מדינת ישראל בכלל, ואזור הדרום בפרט, על-ידי מחקר וייעוץ מקצועי בתחום מדעי הגיאולוגיה והסביבה לגופים תעשייתיים, כולל נפט וגז, גופי ממשל, מערכת הביטחון, גופי שמירת הטבע ומערכת החינוך. התלמידים המצטיינים ביותר שלנו עומדים בחזית המחקר המדעי בארץ ובעולם, ואנו גאים בהישגיהם. אנו רואים חשיבות עליונה בהכשרתו של הדור הבא, ואנו משקיעים את עיקר מאמצינו בו, בהקניית הבנה מעמיקה של המערכות הטבעיות. בואו והשתתפו אתנו במימוש חזון זה!
 
 
 

כימיה- תואר שני

 

תנאי הכרחי לרמת לימודים גבוהה בלימודי מוסמכים הוא קיום מחקר מתקדם הנעזר במכשור מדעי מהשורה הראשונה. המחלקה לכימיה עברה בשנים האחרונות תהליך רענון מאסיבי וכוללת כעת אחוז ניכר של חוקרים צעירים מובילים המקיימים תכניות מחקר דינאמיות ופעילות, לצד התכניות הקיימות והמוכחות של חברי הסגל הוותיק. ככזאת, המחלקה מהווה פלטפורמה אידיאלית לקליטה ותמיכה בתלמידי מחקר.
 
אנו מציעים ביצוע עבודות מחקר והתמחות בנושאים שונים בחזית הכימיה המודרנית ובנושאים בין-תחומיים בתפר בין הכימיה, הביולוגיה והפיזיקה. המחקר משולב בלימודים מתקדמים. הסטודנט לומד שיטות מחקר ומתוודע למכשירים מתקדמים.
 
תחומי המחקר של חברי הסגל נעים מהדיסציפלינות המקובלות של כימיה אורגנית, כימיה פיסיקאלית, כימיה אי-אורגנית פיסיקאלית, אל שדות חדשים של כימיה ביופיזית, אלקטרוניקה אורגנית, ננוטכנולוגיה וכימיה חישובית. אנו שואפים לקלוט תלמידי מחקר מצוינים שיאפשרו לנו לקיים את המחקר ואף להרחיבו.
 
 

מסלולי הלימוד לתארים מתקדמים במחלקה:

• תואר שני בכימיה
• דוקטורט בכימיה
• מסלול ישיר לדוקטורט
• מסלול משולב

מדעי החיים

 

תכנית הלימודים במחלקה למדעי החיים כוללת מחקר, לימודים עיוניים, תרגילי מעבדה וסמינריונים. במרכז הלימודים עומדת עבודת הגמר, שעל כל סטודנט לבצע באורח עצמאי, בהנחייתם של מורי המחלקה. עבודות המחקר מבוצעות במעבדות של חברי הסגל, והסטודנט נחשף בפני אמצעי מחקר מודרניים ובפני האתגרים הניצבים כיום בענפים השונים של מדעי החיים. באתר המחלקתי ניתן למצוא את תיאור תחומי מחקרם של חברי הסגל במחלקה למדעי החיים.
 

מסלולי הלימוד:

• תואר שני במגמה למדעי החיים – תואר מוסמך במדעי החיים.
• תואר שני במגמה לאקולוגיה – תואר מוסמך במדעי החיים עם התמחות באקולוגיה.
• תואר שני במדעי החיים במגמת ביולוגיה וביוטכנולוגיה ימית – תואר מוסמך במדעי החיים. חלק מהלימודים יערכו באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, והמחקר יערך בקמפוס אילת.
• דוקטורט במדעי החיים, כולל אפשרות למסלול משולב.
• מסלול ישיר לדוקטורט
 
 

מדעי המחשב- תואר שני

 

תכנית הלימודים לתואר שני במדעי המחשב מאפשרת הרחבה והעמקת הידע במגוון תחומים במדעי המחשב, והתמחות במחקר עיוני או שימושי באחד מתחומים אלה. התכנית נועדה להכשיר מומחים במדעי המחשב שיוכלו להשתלב בתפקידי מפתח בתעשיית ההיי-טק, בהוראה ובמחקר. לצד לימודים מתקדמים ומגוון תחומי המחקר, המחלקה מציעה לכם גם שיתוף פעולה אקדמי עם מוסדות מחקר בארץ ובעולם, שיתוף פעולה תעשייתי, מלגות ופרסי הצטיינות.
 
 

מסלולי הלימוד:

• תואר שני במדעי המחשב
• תואר שני במדעי המחשב במגמת ביו-אינפורמטיקה
• תואר שני באבטחת המרחב המקוון -בשיתוף עם המחלקה להנדסת מערכות מידע
• דוקטורט במדעי המחשב
• מסלול ישיר לדוקטורט ומסלול משולב
• מסלול ישיר ומהיר לתואר שני לתלמידים מצטיינים בתכנית להנדסת תוכנה
 
ניתן להתמקד במסגרת לימודי התואר השני במדעי המחשב בתחומים יחודיים:
• תואר שני במגמת ביו-אינפורמטיקה
• מערכות נבונות ואוטונומיות
 
 
סטודנט בעל תואר ראשון ארבע שנתי יקבל הכרה עד 8 נק”ז מסך הנק”ז הנדרש בתכנית התואר השני. סטודנטים במסלול הישיר לתואר שני יקבל הכרה עד 12 נק”ז מסך הנק”ז הנדרש בתכנית התואר השני .
 

תחומי המחקר והעניין במחלקה:

אבטחת מידע • אילוצים, שיבוץ • אלגוריתמים • ביואינפורמטיקה • בינה מלאכותית • בלשנות חישובית • גיאומטריה חישובית • גרפיקה • הנדסת תוכנה • כריית מידע • לוגיקה וסמנטיקה • מוסיקה-מחשב • מסדי נתונים, מערכות איחסון מידע מערכות מבוזרות • סיבוכיות • רשתות תקשורת • קריפטוגרפיה • ראייה חישובית • רובוטיקה • שפות תכנות • תכנות אבולוציוני.
 

תנאי קבלה:

מועמדים בעלי תואר ראשון במדעי המחשב או בביו-אינפורמטיקה עם ממוצע ציונים של 80 ומעלה מוזמנים להגיש את מועמדותם. החלטות הקבלה לוקחות בחשבון את תכנית הלימודים, ממוצע הציונים, ואפשרויות המחלקה. מועמדים מצטיינים בתחומים הקשורים למדעי המחשב יכולים גם הם להגיש מועמדות ותשקל קבלתם על תנאי לתואר שני, בכפוף להצלחתם בקורסי השלמה מתאימים.
 

תנאי הלימוד:

תלמידים המתקבלים כתלמידים מן המניין לאחת מתכניות התואר השני זכאים לקבלת מלגת קיום חודשית וכן משכורת נוספת כעוזרי הוראה.
 
 
 

מתמטיקה- תואר שני

 

המתמטיקה הינה ענף המדע הטהור ביותר ועומדת בבסיס כל המדעים והטכנולוגיה. מתמטיקה מתקדמת היא המנוע מאחורי רבות מההתפתחויות הטכנולוגיות והכלכליות בשנים האחרונות, החל באבטחת מידע באינטרנט ובמערכות תקשורת, דרך תכנון  אלגוריתמים מתוחכמים ליישומי מחשב, וכלה בחיזוי התנהגות שוקי כספים.
 
המחלקה למתמטיקה מוכרת כמרכז חשוב בתחומי מחקר רבים ופועלים בה מתמטיקאים בעלי-שם. המשימות העיקריות שנטל’ה על עצמה המחלקה הן: קיום שירותי הוראה ברמה גבוהה למגוון גדול של תלמידים בפקולטות ובמגמות השונות, הכשרת מורים וחוקרים בעלי רמה גבוהה בענפים שונים של המתמטיקה, קיום מחקר עיוני ושימושי, הן עצמאי והן בשיתוף עם גורמים אחרים.
 
הלימודים לתואר שני מהווים גורם ראשון במעלה בפיתוח המחקר וההוראה במחלקה לטווח ארוך. לימודי התואר השני מחייבים מערכת קורסים ועבודת מחקר בעלת אופי עיוני או שימושי, המתבצעת בהנחיית חברי סגל המחלקה, ומסתכמת בחיבור עבודת גמר.
תחומי ההתמחות הם בארבע מגמות: מתמטיקה עיונית, מתמטיקה יישומית ותעשייתית, הוראת המתמטיקה, מתמטיקה ומחשבים.
 

מסלולי הלימוד:

• תואר שני
• דוקטורט
• מסלול ישיר לדוקטורט
• מסלול משולב
 
 
 

פיזיקה- תואר שני

 

חברי המחלקה לפיסיקה מובילים מספר תחומי מחקר המייחדים את אוניברסיטת בן-גוריון בנגב בארץ ובעולם. תחומי המחקר בפיסיקה עיונית כוללים מחקר בסיסי במכניקה קוונטית, מזוסקופיה, על-מוליכות, היבטים ישומיים בדינמיקה לא-ליניארית, גרביטציה, ואסטרופיסיקה.
 
 
תחומי המחקר בפיסיקה ניסויית הם: פיסיקת הננוטכנולוגיה, הביופיסיקה, אופטיקה קוונטית, לייזרים, פיסיקה רפואית, סופר מוליכות, ואטומים קרים. הכשרת דור חדש של פיסיקאים הוא יעד חשוב של חברי המחלקה ונתפס כחלק מהווית ההוראה והמחקר.
 
המחלקה קולטת סגל צעיר מהשורה הראשונה ופועלת להקמת תשתיות חדשות למעבדות מחקר והוראה בחזית המדע. זו הזדמנות להכיר את תחומי המחקר הייחודיים המפותחים במחלקה לפיסיקה.
 

מסלולי הלימוד לתארים מתקדמים במחלקה:

• תואר שני בפיסיקה
• מסלול משולב לדוקטורט
• תואר שלישי - מסלול ישיר לדוקטורט
 
 
 

הנדסת ביוטכנולוגיה- תואר שני

 

תחום הביוטכנולוגיה תופס תאוצה בשנים האחרונות בגלל החזון שהוא יוצר – חזון שמתחיל בפיתוח תרופה או תרפיה גנטית למחלה חשוכת מרפא, דרך שכפול איברים חיוניים לצורך השתלה ועד לטיפול במפגעים סביבתיים ושמירת איכות החיים. כדי להכשיר אנשים להתמודד עם אתגרים אלו, פועלת באוניברסיטת בן-גוריון בנגב המחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה ע”ש אברם וסטלה גולדשטיין-גורן, המשלבת הוראה ומחקר רב-תחומי של מגוון חברי סגל מתחומי מדעי ההנדסה, הביולוגיה, הכימיה והפיסיקה.
 
בוגרי התכנית שלנו התקבלו לחברי סגל ולתקופות בתר-דוקטורט באוניברסיטאות יוקרתיות. אחרים נושאים בתפקידים מאתגרים בתעשייה הביוטכנולוגית והפרמצבטית בארץ ובחו”ל. בין הבוגרים שלנו יזמים שהקימו חברות הזנק המבוססות על פיתוחים שפיתחו במהלך לימודיהם.
 

מסלולי הלימוד:

מגיסטר למדעים בהנדסת ביוטכנולוגיה (M.Sc.)
דוקטור בהנדסת ביוטכנולוגיה ((Ph.D.
מסלול ישיר ומהיר לתואר שני
מסלול ישיר ומשולב לדוקטור
 
 
 

הנדסה ביו-רפואית- תואר שני

 

ההנדסה הביורפואית רותמת את כל תחומי ההנדסה המודרנית ודיסציפלינות מדעיות נוספות להבנת תהליכים ולהצעת פתרונות הנדסיים לבעיות בביולוגיה וברפואה. המחלקה מעודדת סטודנטים בעלי כישורים, המגלים עניין בפיתוח ומחקר, להמשיך את לימודיהם במחלקה לקראת התואר השני והשלישי. המחלקה מציעה תכנית לימודים מגוונת ללימודי מוסמכים ומאפשרת כתיבת עבודות מחקר עיוניות וכאלו הכוללות ניסויים, במספר רב של שטחים. כחלק מעידוד המצוינות האקדמית, אנו מאפשרים לסטודנטים מעולים ליהנות ממלגות, מפרסים ומתנאי מחקר ייחודיים.
 

מסלולי הלימוד לתארים מתקדמים במחלקה:

 
• תואר שני בהנדסה ביורפואית (M.Sc.)
 
• דוקטור בהנדסה ביורפואית (Ph.D.)
 
• מסלול ישיר ומהיר לתואר שני
 
• מסלול ישיר ומשולב לדוקטורט
 
 
 

הנדסת מערכות מידע- תואר שני

 

טכנולוגיות מידע מתקדמות במחלקה הטובה בארץ 
הנדסת מערכות מידע עוסקת בניתוח, בעיצוב, בפיתוח, בשימוש ובניהול של מערכות מידע ממוחשבות בארגונים ובחברה. מטרת תוכנית הלימודים בהנדסת מערכות מידע להכשיר בוגרים בעלי השכלה איכותית שיכולים להשתתף באופן מועיל ביישום של מערכות מידע ממוחשבות למטרות תפעוליות וניהוליות. התוכנית מספקת לתלמידים עקרונות וטכניקות המהווים בסיס ידע עיקרי לאנשי מקצוע במערכות ממוחשבות בסביבה הטכנולוגית המודרנית.
מהנדס מערכות מידע עשוי לעבוד בארגונים שונים במגזר הפרטי או הציבורי שבהם מפתחים ומשתמשים במערכות מידע, ובהם: בתי תוכנה, חברות ייעוץ למחשוב, משרדי ממשלה, בנקים, חברות כספים וביטוח, מפעלי תעשייה, מוסדות רפואיים, ארגוני שיווק ומסחר אלקטרוני, אוניברסיטאות ומוסדות מחקר. לאור כל זאת, ברור שתוכנית הלימודים בהנדסת מערכות מידע היא בין-תחומית וכוללת, בנוסף לקורסים בתחום מערכות המידע, גם מגוון רחב של קורסים בתחומי מדעי המחשב, מתמטיקה, סטטיסטיקה, מדעי ההנדסה ומדעי הניהול והכלכלה.
 
תכנית הלימודים לתואר מגיסטר(M.Sc)  בהנדסת מערכות מידע מיועדת להכשיר אנשי מקצוע לעסוק במחקר, תכנון, פיתוח וניהול של מערכות מידע. התכנית מיועדת בעיקר לבוגרי הנדסת מערכות מידע ומדעי המחשב, אך היא פתוחה גם לבוגרי הנדסה ומדעים אחרים הקרובים לתחום מערכות מידע.
 

מסלולי לימוד לתארים מתקדמים:

 מגיסטר למדעים בהנדסת מערכות מידע (M.Sc.) 
 דוקטור בהנדסת מערכות מידע (Ph.D) 
 מסלול ישיר ומהיר לתואר שני. 
 מסלול ישיר ומשולב לדוקטורט.
 
 
 

הנדסת חומרים- תואר שני

 

אנו מקדמים בברכה סטודנטים מכל המוסדות להשכלה גבוהה המתעניינים בלימודים מתקדמים בהנדסת מדע החומרים. לתלמידי המחקר אנו מציעים הרחבת מטען הידע התאורטי והעמקתו, פיתוח כושר חשיבה עצמית, יוזמה ויכולת להסיק מסקנות ומיומנויות אחרות שיבואו לידי ביטוי בשעת ביצוע עבודות מחקר ופיתוח מדעי וטכנולוגי של חומרים.
 

מסלולי הלימוד לתארים מתקדמים במחלקה: 

 תואר שני בהנדסת חומרים (M.Sc.) 
 דוקטור בהנדסת חומרים (Ph.D)
 תכניות לתואר שני -מית"ר
 מסלול ישיר ומשולב לדוקטורט
 
 
 

הנדסת חשמל ומחשבים- תואר שני

 

הנדסת חשמל ומחשבים מקיפה תחומים רבים וחשובים בשטחי ההנדסה המודרנית. המחלקה מדורגת בין המחלקות המובילות בעולם ומהווה נדבך חשוב ב-”ליבת ההי-טק” הישראלי בתחומים: עיבוד אותות, מחשבים, מיקרואלקטרוניקה, מעגלים, מערכות בקרה, מערכות תקשורת ומערכות חישה מרחוק. המחלקה מעודדת מועמדים בעלי כישורים, המגלים עניין בפיתוח ומחקר, להמשיך את לימודיהם במחלקה לקראת התואר השני והשלישי.
 
המחלקה מציעה תכנית לימודים מגוונת ללימודי מוסמכים ומאפשרת כתיבת עבודות מחקר עיוניות וניסיוניות במספר רב של שטחים. כחלק מעידוד המצוינות האקדמית אנו מאפשרים לסטודנטים מעולים להשתלם אצל מנחים בעלי שם עולמי ולהנות ממלגות, פרסים ותנאי מחקר ייחודיים.
 

מסלולי הלימוד לתארים מתקדמים במחלקה:

 תואר שני בהנדסת חשמל ומחשבים ((M.Sc.
 תכנית לתואר שני - מית”ר
 דוקטורט בהנדסת חשמל ומחשבים ((Ph.D.
 מסלול ישיר לדוקטורט לפילוסופיה בהנדסת חשמל ומחשבים (M.Sc. + Ph.D.)
 מסלול משולב דוקטורט בהנדסת חשמל ומחשבים (M.Sc. + Ph.D.)
 
 

תחומי המחקר והעניין במחלקה:

• עיבוד אותות סטטיסטי, עיבוד תמונה, עיבוד אותות ביו-רפואיים • תקשורת ותורת האינפורמציה • שדות אלקטרומגנטיים • אלקטרואופטיקה ותקשורת אופטית • מיקרו אלקטרוניקה, מערכות VLSI, ננו-טכנולוגיה • מעגלים ומערכות הספק • בקרה, רובוטיקה • הנדסת מחשבים ורשתות מחשבים, רשתות תקשורת.
 
 
 

הנדסה כימית- תואר שני

 

אנו מקדמים בברכה סטודנטים מכל המוסדות להשכלה גבוהה, המתעניינים בלימודים מתקדמים בהנדסה כימית. הלימודים לתואר מוסמך במדעים ((M.Sc. מיועדים למהנדסים, בוגרי תואר ראשון בהנדסה כימית או במקצועות הנדסיים אחרים, או לבעלי תואר ראשון במדעי הטבע (כימיה, פיסיקה, ביולוגיה וכו’). תלמידים בוגרי מדעי הטבע שילמדו לתואר מוסמך במחלקה, יידרשו ללמוד קורסי השלמה מתואר ראשון לפני תחילת לימודיהם לתואר מוסמך. תלמידים אלה ישלימו את הידע שלהם בנושאים ההנדסיים, כדי שיוכלו להשתלב בעבודה בתעשייה הכימית והביוטכנולוגית, בתעשיית התרופות, המזון והננוטכנולוגיה.
 

מסלולי הלימוד לתארים מתקדמים במחלקה: 

 תואר שני בהנדסה כימית (M.Sc)
 דוקטור בהנדסה כימית (Ph.D) 
 מסלול ישיר ומהיר לתואר שני
 מסלול ישיר ומשולב לדוקטורט
 
 
 
 

הנדסת מכונות

 

המחלקה להנדסת מכונות מזמינה בוגרים מצטיינים בהנדסה ובמדעים להצטרף לתוכנית הלימודים לתארים מתקדמים. מטרת תוכנית לימודים זו היא להעמיק את הידע הנרכש במסגרת לימודי התואר הראשון ולאפשר על ידי כך לסטודנטים להשתלב בחזית המחקר הטכנולוגי והמדעי. תחומי המחקר בהנדסת מכונות כיום מתפרשים על פני מגוון רחב של נושאים, ומהווים חלק חשוב ובלתי ניפרד מהמחקר והפיתוח של טכנולוגיות עיליות.
 
המחלקה להנדסת מכונות מציעה תוכנית לימודים מגוונת ואפשרות להשתתף במחקר ניסויי, תיאורטי, או באמצעות הדמיות בעזרת המחשב, בהנחיית חברי הסגל במחלקה במגוון רחב של תחומים.
 
המחלקה מעודדת את המצוינות האקדמית ומאפשרת לסטודנטים מצטיינים להנות מתנאי לימוד ומחקר נוחים ונעימים וכן לזכות במלגות ופרסים. בנוסף, ניתן ללמוד במגמה לטכנולוגיות מיגון מתקדמות אשר משותפת גם למחלקה להנדסת בניין.
 
 

מסלולי הלימוד לתארים מתקדמים במחלקה:

• תואר שני בהנדסת מכונות
• תכנית לתואר שני- מית“ר
• דוקטור בהנדסת מכונות (Ph.D.)
• מסלול משולב לתואר שלישי בהנדסת מכונות
• מסלול ישיר ומשולב לדוקטורט
 
 
 

הנדסה גרעינית- תואר שני

 

המחלקה להנדסה גרעינית היא היחידה במדינת ישראל המכשירה מהנדסים וחוקרים בנושאי שימושי הגרעין והקרינה. תחומי המחקר העיקריים במחלקה הם פיסיקה רפואית, אנרגיה גרעינית, גילוי קרינה ומחקר ופיתוח בתעשייה.
 
תכנית הלימודים של המחלקה מקיפה את נושאי הנדסת הגרעין, הן בהיבטים התיאורטיים והן במחקרים ניסויים. שיתופי פעולה המדעיים הקיימים בין המחלקה ומכוני מחקר בארץ ובחו“ל מעידים על רמת מחקר גבוהה ועדכנית אשר אליה נחשפים תלמידי המחקר בלימודיהם.
 
המחלקה מאפשרת לימודי השלמה לקראת לימודי תואר שני לבעלי תואר ראשון בהנדסה או במדעי הטבע. סטודנטים בעלי ממוצע ציונים גבוה ובעלי רקע מתאים ייהנו ממלגות, וקיימת אפשרות תעסוקה כעוזרי הוראה במחלקה. סטודנטים מצטיינים לתארים גבוהים ייהנו ממלגות עידוד ואפשרויות מחקר מגוונות בהנחיית מרצים בעלי שם עולמי.
 

מסלולי הלימוד לתארים מתקדמים במחלקה:

• מגיסטר למדעים (M.Sc.)
• דוקטורט בהנדסה גרעינית (Ph.D.)
• מסלול משולב לדוקטורט
 
 
 

הנדסת מערכות תקשורת- תואר שני

 

ייחודיות המחלקה להנדסת מערכות תקשורת היא בהתמקדות המלאה בתחום המתפתח של מערכות תקשורת. מחלקה זו הינה היחידה מסוגה בארץ, ובדומה למחלקות תואמות במוסדות אקדמיים באירופה ובארה“ב, חוזקה של המחלקה הוא בכיוונים החדשים בתחום, כגון רשתות אד-הוק אלחוטיות, רשתות חיישנים וטכנולוגיות תקשורת מתקדמות. מטרות המחלקה הן מחקר מעמיק ואיכותי בתחום, והכשרת מהנדסי מערכות תקשורת בעלי ידע נרחב בתחומים: טלקומוניקציה, רשתות תקשורת מחשבים, תקשורת אלחוטית, רשתות תקשורת מולטימדיה (קול וחוזי), רשתות תאיות ולווייניות ואבטחת רשתות.
 
במסגרת הלימודים לתארים מתקדמים הסטודנטים לומדים קורסים מתקדמים ברשתות תקשורת, ומבצעים עבודת מחקר בהנחיית חבר סגל מן המחלקה.
 

מסלולי הלימוד לתארים מתקדמים במחלקה:  

• תואר שני בהנדסת מערכות תקשורת (M.Sc.)
• תואר שני בהנדסת מערכות תקשורת - ללא תזה​​
• דוקטורט (לבעלי תואר שני במקצועות סמוכים)
• מסלול ישיר לדוקטורט
• מסלול מהיר לתואר שני (לתלמידים מצטיינים לתואר ראשון במחלקה)
 
 
 

הנדסת תעשייה וניהול- תואר שני

 

ההכשרה לתואר שני במחלקה להנדסת תעשייה וניהול משלבת מיומנויות מחקר, המיועדות להתפתחות במסלול האקדמי, עם כישורים הנדסיים שמטרתם השתלבות בתפקידים בכירים בארגונים שונים ובתעשייה. כל אחד מן המסלולים כרוך בשילוב תחומי הידע השונים במחלקה.
 
המחלקה מעודדת סטודנטים בעלי כישורים, המגלים עניין בפיתוח ומחקר, להמשיך את לימודיהם במחלקה לקראת התואר השני והשלישי. המחלקה מציעה תכנית לימודים מגוונת ללימודי מוסמכים ומאפשרת כתיבת עבודות מחקר עיוניות וניסיוניות במספר רב של שטחים.
 
כחלק מעידוד המצוינות האקדמית אנו מאפשרים לסטודנטים מעולים להשתלם אצל מנחים בעלי שם עולמי ולהנות ממלגות, פרסים ותנאי מחקר ייחודיים.
 

מסלולי הלימוד לתארים מתקדמים במחלקה:

• מגיסטר למדעים בהנדסת תעשייה - עם ההתמחויות: מערכות תפעול וייצור, סטטיסטיקה שימושית, מערכות
נבונות, הנדסת גורמי אנוש, בטיחות בדרכים ((M.Sc.
• מגיסטר למדעים במערכות מידע ((M.Sc.
• מגיסטר בניהול תעשייתי ((M.Sc.
• תכנית לתואר שני - מית”ר
• דוקטורט בהנדסת תעשיה וניהול ((Ph.D.
• מסלול ישיר ומשולב לדוקטורט
 
 
 

פיזיותרפיה- תואר שני

 

המחלקה לפיזיותרפיה בבית הספר למקצועות הבריאות הקהילתיים ע”ש ליאון ומטילדה רקנאטי שבפקולטה למדעי הבריאות הינה מחלקה צעירה, דינמית ואנרגטית. המחלקה פותחת שעריה ללימודי תואר שני עם תזה ובלעדיה.
 
 
ההתפתחות המואצת שחלה במקצוע הפיזיותרפיה, הן מבחינת הידע התיאורטי, הן מבחינה הידע הקליני שהצטבר והן מבחינת יישומן של טכנולוגיות חדישות הביאה לכך שמסגרת הלימודים לתואר ראשון אינה מספקת עוד. תכנית התואר השני שמה דגש על מיומנויות מקצועיות קליניות וחשיבה מחקרית קלינית ועל “פנים לקהילה” ומתוך בכוונה ברורה להשאיר את בוגרי התואר השני קרוב לעשייה הקלינית ולמיטת החולה. מסלול קליני, יאפשר לבוגרים לחזור למיטת
החולה, ולנצל כישורים שנרכשו בעשייה היומיומית.
 
המחלקה לפיזיותרפיה רואה בתכנית כזאת צורך מידי ודוחק. בקוריקולום המוצע הושם דגש מיוחד על העמקתו של הידע הנוגע לעריכת מחקרים ובמיוחד מחקרים קליניים בפיזיותרפיה.
 

מסלולי הלימוד:

מסלול מחקרי
מסלול קליני
 

מטרות התכנית:

• לתרום לעלייה ברמת הפיזיותרפיה בשדה הקליני, מבלי להרחיק את הפיזיותרפיסטים ממיטת המטופל,
מהיחידה ומהמחלקה.
•  להכשיר קלינית ואקדמית פיזיותרפיסטים במסלולים קליניים כגון: שיקום אורטופדי, שיקום נוירולוגי ושיקום וטיפול בילדים וכו’.
•  להכשיר פיזיותרפיסטים לביצוע מחקר מדעי/קליני בנושאים הקשורים למדעים בסיסיים כגון מערכות תנועה, התחושה והתפקודים העילאיים וכן למדעים קליניים כגון שיקום הערכת נכות ותפקוד וכיו”ב.
•  להכשיר עתודה ללימודי התואר השלישי.
 
 
 

מדעי היסוד- מדעי הרפואה תואר שני

 

פקולטה למדעי הבריאות מתקיימים לימודים לתואר שני M.Med.Sc.)) ולתואר שלישי (Ph.D. ו-M.D./Ph.D.) במדעי הרפואה. הלימודים נועדו להכשיר את התלמידים לעסוק במחקר ולרכוש מומחיות בתחומים הביו-רפואיים השונים. בחטיבה חברים מדענים מובילים בארץ ובעולם, שמחקריהם הינם בחזית המדע ומפורסמים בעיתונות מדעית מהשורה הראשונה. שיתוף הפעולה עם המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה מאפשר שיתוף פעולה פורה עם רופאים בחקר בעיות רפואיות ופתרונן.
 
החטיבה למדעי היסוד כוללת 4 מחלקות:
מיקרוביולוגיה, אימונולוגיה וגנטיקה ע”ש פרופ’ שרגא סגל
ביוכימיה ופרמקולוגיה קלינית
פיזיולוגיה וביולוגיה תאית
המחלקה לבריאות הציבור
 

מסלולי הלימוד:

• אפידמיולוגיה • פסיכו-פרמקולוגיה • ביוכימיה קלינית • פרמקולוגיה • וירולוגיה • חינוך רפואי (לתואר שלישי בלבד) • גנטיקה התפתחותית • מורפולוגיה • דוקטורט (Ph.D.) • מיקרוביולוגיה ואימונולוגיה • מסלול ישיר לדוקטורט • ניהול מערכות בריאות (תואר שלישי) • מסלול משולב לדוקטורט • סוציולוגיה של הבריאות • פיזיולוגיה וביולוגיה תאית
 

מוסמך בבריאות הציבור- תואר שני

 

אנו שמחים על התעניינותכם בתכנית מוסמך בבריאות הציבור של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. מטרת התכנית לתרום לפיתוח המחקר בתחומים השונים של בריאות הציבור ולהקנות לעובדי מערכת הבריאות ומי שעתידים להשתלב בה ידע ומיומנויות הדרושים לקידום בריאות האוכלוסייה.
 

מסלולי הלימוד בתכנית:

• מסלול מחקרי - מקנה כלים מתודולוגיים נדרשים למחקר תוך הדגשת והעמקת הידע באפידמיולוגיה ובבריאות הציבור.
 
• מסלול קליני - מיועד לעובדים בבריאות הציבור על מגוון מקצועותיהם. מקנה ידע וכלים לשיפור השירות שהם נותנים לקהילה וגם כהכנה למילוי תפקידים מנהליים.
 
• מגמת מנהל רפואי - סטודנטים המעוניינים ברכישת ידע בסיסי במנהל רפואי יוכלו לבחור במגמה זו במסגרת לימודיהם במסלול הקליני והמחקרי.
 
• מסלול משולב - .M.D. - M.P.H - מאפשר לתלמידי רפואה מצטיינים, לאחר סיום שנה ד’, ללמוד במקביל ללימודי רפואה גם לימודים לתואר מוסמך בבריאות הציבור.
 
 
 
 
 

סיעוד- תואר שני

 

אנו שמחים על התעניינותך בלימודי התואר השני בסיעוד במחלקתנו. האקדמיזציה של הסיעוד משכה למקצוע כוח אדם מעולה, שהסיעוד הבלתי פרופסיונלי לא יכול היה למשוך. כוח אדם מעולה זה, בעל פוטנציאל מנהיגותי ואקדמי, ממשיך להתפתח ולגדול.
 
מטרת התכנית לתרום להעצמה אישית ומקצועית של הלומדים בתחום הפרופסיונלי, הן הקליני והן המחקרי. המחלקה מעודדת סטודנטים בעלי כישורים, המגלים עניין במחקר ובתחום הקליני להמשיך את לימודיהם לתארים גבוהים.
 
 

תואר שני בסיעוד:

 
• מסלול עם עבודת גמר (תזה)
 
• מסלול רגיל ללא עבודת גמר
 
• מסלול קליני - מסלול זה כולל את הדרישות המחייבות לקורסים העל בסיסיים, של משרד הבריאות והגשה פרטנית למבחני הרישוי הממשלתיים.
 
תואר שלישי בשלבי הערכות: 
אפשר ללמוד תואר שלישי בהנחיית מרצים ייחודיים מסגל הפקולטה למדעי הבריאות, במסגרת בית הספר ללימודי מחקר מתקדמים ע”ש קרייטמן
 
 
 

ניהול מערכות בריאות- תואר שני

 

המחלקה לניהול מערכות בריאות הוקמה במטרה לשפר את הניהול ואת הארגון של שירותי הבריאות בישראל, באמצעות הכשרת סטודנטים לתפקידי תכנון וניהול מקצועיים בכל הרמות. במהלך הלימודים רוכשים הסטודנטים כלים מתחום הכלכלה והניהול ומתחום מדיניות הבריאות, ולומדים טכניקות לפתרון בעיות בנושאי מדיניות, ארגון, תכנון וניהול במערכות בריאות. באמצעות בוגריה, שואפת המחלקה להוביל למהפכה ניהולית במערכת הבריאות הישראלית ולהעמיד את שירותי הבריאות בישראל בשורה הראשונה של מערכות הבריאות בעולם.
 
 
מטרת התכנית לתואר שני בניהול מערכות בריאות, להכשיר מנהלים וקובעי מדיניות בדרגי הביניים ובדרגים הבכירים במערכת הבריאות. התכנית מיועדת לרופאים ולרופאי שיניים, ולבוגרי תואר ראשון בתחומים: סיעוד, רוקחות, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, רפואת חירום, כלכלה וניהול, מדעי ההתנהגות ומשפטים, המעוניינים להרחיב את הרקע האקדמי שלהם ואת מיומנויותיהם הניהוליות לקראת שילובם בתפקידי ניהול, מחקר וקביעת מדיניות. רבים מבוגרי התואר השני משתלבים בתפקידי ניהול בכירים במשרד הבריאות, בקופות החולים ובבתי החולים בישראל. המרצים בתכנית הם אנשי אקדמיה מובילים בתחומם ומנהלים בכירים במערכת הבריאות.
 

מסלולי הלימוד לתארים מתקדמים:

דוקטורט
מסלול ישיר לדוקטורט
מסלול משולב לדוקטורט
 

מינהל ומדיניות ציבורית- תואר שני

 

הכשרת מנהיגות איכותית לתפקידי ניהול ומטה בכירים במגזר הציבורי, ולמנהלים מהסקטור הפרטי המעוניינים בהעמקת הידע על הקשר בין המגזרים 
 
מטרת לימודי התואר השני במינהל ומדיניות ציבורית לתרום לכושר הניתוח, לקבלת ההחלטות, ליכולת ההערכה של מנהלים במגזר הציבורי ובכלל, וכן להתוויית המדיניות וליישומה במציאות דינאמית ובתנאי אי-ודאות. 
 
 
התכנית הרב-תחומית מדגישה את ההיבט הניהולי, החברתי והכלכלי ומשקפת את אופיה הרב-תרבותי של החברה הישראלית. תחומי המחקר משקפים את אופייה הבינתחומי של המחלקה ואת הרב-גוניות של הסגל.
 
לימודים מרוכזים ביום אחד בשבוע: המשתתפים בתוכנית ילמדו ביום אחד מרוכז בשבוע (ימי שני) על מנת לאפשר להם לשלב באופן מיטבי בין לימודים לעבודה.
 
מגמות הלימוד: 
כלכלה, עסקים וחברה: מגמה זו נועדה להקנות לסטודנטים הבנה מעמיקה של מדיניות ציבורית בדגש על כלכלה ומדיניות כלכלית. מטרתה ללמד על התהליכים הכלכליים והחברתיים ועל דפוסי ההתנהגות וקבלת ההחלט​ות של השחקנים השונים בזירה הכלכלית, ולתת לתלמידים ארגז כלים תיאורטי ומעשי שיסייע להבנת היחסים בין המגזר הציבורי והמגזר העסקי ומשמעותם הכלכלית-חברתית.
 
ניהול ציבורי: מגמה זו נועדה להקנות לסטודנטים הבנה מעמיקה בנושא הניהול הציבורי ולהעניק להם כלים שונים למדידה, להערכה ולהתמודדות תיאורטית ומעשית עם סוגיות ואתגרים העומדים בפני המנהל הציבורי. לימודי המגמה מתמקדים בשני אפיקים עיקריים: בראשון מושם דגש על קשרי הגומלין בין הסקטור הציבורי לפרטי, ובין הסקטור הציבורי לאזרחים והתנהלות פנימית של ארגונים ציבוריים.
 
 
 

מנהל עסקים- תואר שני

 

 

מהם היתרונות בלימודי תואר שני במנהל עסקים?

 
√  MBA במנהל עסקים, יכשיר אתכם להתמודד עם הסביבה העסקית והניהולית בארגונים שונים ובחברות תעשייתיות, תוך שימת דגש על היבטים גלובליים ובינלאומיים ובין-תחומיים.
 
√ התואר יקנה לכם רקע וידע בניהול, מימון, שיווק, אסטרטגיה, קבלת החלטות, משפט עסקי,  ניהול בין-לאומי, התנהגות ארגונית, יזמות, ניהול טכנולוגי ועוד.
 
√ ניתן לרכז את הלימודים ביום אחד או ביומיים על מנת לשלב את הלימודים יחד עם עבודה, ובתוך כך לצבור ניסיון מעשי גם בתחום ההתמחות שלכם בתואר הראשון.
 
√ תואר MBA מעניק אפשרות לממש את הידע המקצועי שרכשתם בתואר הראשון במישור הניהולי, מגדיל את "ההון העצמי" שלכם ופותח דלת לאפשרויות קריירה רבות יותר בעתיד.
 
√  המחלקה למנהל עסקים בפקולטה לניהול באוניברסיטת בן-גוריון זכתה בציון לשבח מהמועצה להשכלה גבוהה והפקולטה נחשבת למובילה בתחומה בוועדות ההערכה.
 
√ בוגרי תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב מוערכים מאד בשוק התעסוקה נחשבים לבעלי איכויות מקצועיות גבוהות ומתברגים בתפקידי מפתח במגזרים השונים.
 
 
המחלקה למנהל עסקים שוקדת על עיצוב המנהיגות העסקית של המאה ה-21. תכנית הלימודים מכינה את הסטודנטים להתמודד עם הסביבה העסקית המתהווה, מתוך דגש על היבטים גלובליים, בינלאומיים, בין-תחומיים ובין-תרבותיים. המחלקה פועלת בגישה רב-תחומית וכוללת חוקרים מהתחומים: מימון, שיווק, אסטרטגיה, ניהול בין-לאומי, התנהגות ארגונית, מדעי ההתנהגות, יזמות, טכנולוגיה עילית, מערכות מידע וביטוח.
 
יום לימודים מרוכז בשבוע: ניתן לרכז את הלימודים ליום בשבוע (שלישי) או לשני חצאי ימים (שלישי מהצהריים ושישי בבוקר) על מנת לשלב את הלימודים יחד עם עבודה.
 

מסלולי הלימוד:

תואר שני (M.B.A.) מחקרי
תואר שני (M.B.A.) ללא עבודת תזה
 
 

ניהול תיירות ומלונאות- תואר שני

 

אנו מזמינים אתכם להצטרף למנהלי המחר בענף התיירות והמלונאות. התכנית החדשה והייחודית לתואר שני בניהול תיירות ומלונאות מיועדת לבוגרי תואר ראשון ותואר שני העוסקים במתן שירות ובמיוחד בתיירות, במלונאות ובמסעדנות,
ולכל המעוניינים להרחיב את הידע האקדמי ואת המיומנויות הניהוליות בתחומים אלו.
 

מסלולי הלימוד:

• מסלול מחקרי הכולל עבודת גמר (שווה ערך ל-12 נקודות זכות). מסלול זה מיועד לסטודנטים המעוניינים להשתלב בתחום המחקר וההוראה או להתקבל ללימודים לקראת תואר שלישי.
• מסלול ללא עבודת גמר.
 
בכל אחד מהמסלולים אפשר ללמוד באחת משתי ההתמחויות: ניהול מלונאות או ניהול תיירות.
בתכנית: קורסי השלמה וקורסים מתקדמים בניהול עסקים תיירותיים, בתחומים מגוונים.
 

תחומי המחקר במחלקה:

• חקר התיירות •תכנון אסטרטגי בתיירות ומלונאות •חקר שווקים בתיירות •חקר חוויית השירות •שיווק שירותים •מזון ומשקאות •תעשיית האירוח •תיירות מורשת וניהול מורשת •תיירות רפואית
 

תנאי קבלה:

תואר ראשון בממוצע 80 לפחות, ראיון קבלה.
 
 
 
עדיין מבולבל כדאי שתדבר עם יועץ לימודים!
עדיין מבולבל כדאי שתדבר עם יועץ לימודים!
עדיין מבולבל?כדאי שתדבר עם יועץ לימודים!

השאר פרטים ויועץ לימודים יחזור אלייך בחינם

ימים פתוחים

אוניברסיטת בן גוריון בנגב

לא נמצאו תוצאות.
עדיין מבולבל כדאי שתדבר עם יועץ לימודים!
עדיין מבולבל כדאי שתדבר עם יועץ לימודים!
עדיין מבולבל?כדאי שתדבר עם יועץ לימודים!

השאר פרטים ויועץ לימודים יחזור אלייך בחינם

מפת הגעה

אוניברסיטת בן גוריון בנגב

מתלבט? לא מוצא את עצמך? כדאי שתדבר עם יועץ לימודים

השאר פרטים ויועץ לימודים יחזור אליך בחינם

הכל פתוח

הימים הפתוחים הקרובים

האקדמית תל־אביב-יפו - מגדירים את האקדמיה מחדש

09:00, 27/05/2022

יום פתוח לתואר ראשון ושני באקדמית תל־אביב-יפו

ספריית המקצועות

אלף... סטופ! כל המקצועות במקום אחד

מנהל רשתות

בתכלס, מנהל רשתות מחשב הוא אחד מהאנשים הכי חשוב... לסקירה >

צוותי הווי ובידור

אתה אמן בלב ובנשמה, ורק ממתין שמישהו ידליק כבר... לסקירה >

מתווך נדל"ן

מתווך נדלן הינו אדם המתמחה בהצגת נכסי נדל"ן בצו... לסקירה >

מנהל תיקי לקוחות / יועץ השקעות

ראית את "הזאב מוול סטריט"? אז כזה. טוב, לא באמת... לסקירה >

מנהל מכירות

מסוגלים למכור קרח לאסקימואים? שישיית מים מינרלי... לסקירה >

טכנאי סאונד

אם עולם המוזיקה תמיד משך אותך, ואתה רוצה לבחור... לסקירה >

רוצה שנחזור אליך? השאירו פרטים

התקשרו עכשיו:
09-9508989