סגור

עשרה כללים לניהול משא ומתן באנגלית

רוצים לפתח קשרים עסקיים עם מדינות זרות? "דיאלוג", בית הספר לשפות, מגיש את כל הכללים לניהול משא ומתן בשפה האנגלית

  • דיאלוג

  • 2598

  • 5 דקות

בין אם אתם אנשי עסקים מצליחים שרוצים להרחיב את עסקיכם בחו"ל, ובין אם אתם נמצאים בתחילת הדרך וחולמים על העולם הגדול, חשוב מאוד שתדעו כיצד לנהל משא ומתן בשפה האנגלית. הדרך שבה אנו מנהלים משא ומתן בעברית שונה מהאופן שבו עלינו לנהל משא ומתן בשפה זרה, ולכן חשוב לשים לב למספר דגשים כאשר באים לנהל משא ומתן באנגלית:
 
1. ממש כמו האמרה הידועה על רומא, הכלל הראשון לניהול משא ומתן עם דוברי אנגלית הוא להתנהג ולחשוב כדוברי אנגלית. הניסיון לתרגם ביטויים וסגנון דיבור "ישראלי" להקשר תרבותי שונה, עלול לייצר קצר תקשורתי ולהביא לרושם מוטעה עוד לפני שהתחלתם לדבר.  
 
2. כמו בכל משא ומתן, חשוב להניח את החשדנות בצד ולהתחיל את המפגש באופן חיובי תוך הגדרת מטרות הפגישה: "מטרת הפגישה שלנו היום היא להסכים על מחיר מקובל לשני הצדדים". רצוי להגדיר את המטרה מראש כדי לייצר אמון ונכונות להקשבה בין הצדדים.
חשוב להתחיל את המפגש באופן חיובי

צילום: shutterstock


 
3. בתרבות האנגלו-סקסית הנימוסים כידוע חשובים ביותר וההתנהגות לפיכך צריכה להיות בהתאם. ישירות ישראלית ודיבור "דוגרי" עלולים להיתפס כאגרסיביים מידי. חשוב להקשיב ולתת לפרטנר העסקי לסיים את דבריו. כניסה לדבריו של האחר, שמקובלת מאד בעברית, עלולה להיראות גסה במיוחד לדוברי האנגלית.
 
4. אחד ההקשרים שמקשים במיוחד על הישראלים הוא הטקס החברתי של ה- Small talk. שיחה קלילה על מזג האוויר, החופשה האחרונה, ספורט ועוד נושאים שנראים לרובנו מיותרים לגמרי ובזבוז זמן מוחלט. אולם, שליטה באומנות זו תאפשר ליצר מרחב נוח יותר לשיחה.
 
5. מעבר לכללי הנימוס, חשוב תמיד לתת לצד השני לדבר קודם. הקשבה זהירה יכולה לספק יתרון משמעותי מאחר והצד השני עשוי להציע יותר מאשר ציפית לדרוש. בנוסף, הקשבה זו מאפשרת ללמוד את המטרות של הצד השני מבלי לחשוף את כל הקלפים שבידך.
 
6. כדי להימנע מקצרים תקשורתיים שעלולים לנבוע משליטה חלקית בשפה, רצוי תמיד לחזור על הדרישות והמסרים של השותף העסקי. חזרה זו מראה על הקשבה, בודקת הבנה ונותנת לך זמן לארגן את הדרישות שלך בצורה בהירה וברורה.
 
7. בכל מצב רצוי להימנע מגישה מתעמת וכוחנית שכה מקובלת בתרבות הישראלית. עימות ישיר יגרום למגננה ועלול לסגור את הגולל על העסקה כולה.
 
8. כדי להגיע להסכם, יש לדעת מה הצד השני רוצה להשיג. לכן חשוב לשאול שאלות פתוחות שיספקו תשובות באשר למטרות ולדרישות של השותף העסקי.
 
9. בנוסף ללבוש הולם (פרק שלם בפני עצמו) יש לשים לב לשפת הגוף וטון הדיבור. כישראלים אנו רגילים לדבר בצורה שעלולה להיראות לדוברי אנגלית תוקפנית, גם אם הכוונה שלנו אינה כזו כלל וכלל. 
 
10. דבר אחרון חביב - חשוב ביותר לתרגל את המפגש ולהתכונן לשיחה. חשוב לעבור שוב ושוב על המטרות, להכיר את השותף ולהקרין רמת שליטה וביטחון בשפה. 
הקרינו ביטחון בשפה האנגלית

צילום: shutterstock


 
בית הספר דיאלוג מבית לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה, מציע קורסים באנגלית עסקית. מעבר להבנת התחביר ושליטה בשפה, הקורס מקנה ללומדים כלים המאפשרים לקיים מרחב תקשורתי יעיל עם לקוחות ועמיתים דוברי אנגלית ופיתוח הקשרים העסקיים עימם. מאחר והדגש בדיאלוג הינו על דיבור, הלימוד מגביר את מודעות הלומדים להבדלים בין-תרבותיים, קודים שונים של התנהגות ויצירת מרחב תקשורתי נקי מ"רעשים" שנובעים מקשרים תקשורתיים שאינם תלויים בהכרח בהכרת כללי תחביר ואוצר מילים עשיר.
 
 
 

 

עדיין מבולבל כדאי שתדבר עם יועץ לימודים!
עדיין מבולבל כדאי שתדבר עם יועץ לימודים!
עדיין מבולבל?כדאי שתדבר עם יועץ לימודים!

השאר פרטים ויועץ לימודים יחזור אלייך בחינם

עוד כתבות שעשויות לעניין אותך

תמונות של חרשנים שיפילו אתכם מצחוק

חושבים שאתם לומדים יותר מדי? חכו שתראו את האנשים האלה, שלומדים בכל מקום ובכל סיטואציה אפשרית

כתבה המלאה >
אמא לא תמיד צודקת: ארבעה שיקולים שבאמת כדאי שתעשה כשאתה בוחר לימודים

זהו, סיימת צבא ואתה אובד עצות מול עלון של אוניברסיטה או מכללה. אז מה באמת אתה צריך לקחת בחשבון כשאתה מחליט מה ללמוד? רמז: לא את הצעקות של אימא שלך...

כתבה המלאה >
7 האפליקציות שכל סטודנט חייב בסמארטפון

כי כולנו יודעים שבאיזשהו שלב הפרעת הקשב שלך תצא לשחק והשיעור הזה ישעמם לך את הצורה. אבל היי, מי אמר שאי אפשר לנצל את הזמן המת לדברים פרודוקטיביים כ...

כתבה המלאה >
מתלבט? לא מוצא את עצמך? כדאי שתדבר עם יועץ לימודים

השאר פרטים ויועץ לימודים יחזור אליך בחינם

הכל פתוח

הימים הפתוחים הקרובים

ספריית המקצועות

אלף... סטופ! כל המקצועות במקום אחד

ארכיאולוג

ארכיאולוג הוא אדם אשר אמון על העשרת הידע הקיים... לסקירה >

בודק תוכנה (QA)

רוצה להתחיל את צעדיך בתעשיית ההייטק ועבודה על ת... לסקירה >

עובד סוציאלי

עובדים סוציאליים הם המגנים של השכבות החלשות באו... לסקירה >

רוקח

חולם להשתלב בעשייה הרפואית, ולסייע לאלפי אנשים... לסקירה >

קוסמטיקאי/ת

תחום הקוסמטיקה הוא אחד מהתחומים הכי מהנים ומבוק... לסקירה >

עורך מוזיקלי

אם החיים שלך זה מוזיקה, ואי אפשר לתפוס אותך בלי... לסקירה >

רוצה שנחזור אליך? השאירו פרטים

התקשרו עכשיו:
09-9508989